Cena ropy klesla, koruna výrazněji posílila a Lehman Brothers vyhlásila bankrot
Problémy ve finančním sektoru stále přetrvávají. Cena ropy dále klesala na 98,65 USD/barel, a to i přesto, že OPEC snížil těžbu. Koruna posílila na 24,11 za euro a v pondělí v USA zbankrotovala čtvrtá největší investiční banka v USA.
Problémy v Lehman Brothers hýbou trhy
Minulé pondělí dostaly finanční trhy povzbuzení v podobě záchrany dvou největších poskytovatelů hypoték v USA – Freddie Mac a Fannie Mae. Nákupní euforii ale hned další den vystřídaly výprodeje kvůli problémům Lehman Brothers.
Převzetí Freddie Mac a Fannie Mae bylo poněkud rozporuplné a ozývaly se výrazné hlasy proti. Také nadšení z této záchrany netrvalo dlouho, neboť problémy ve finančním sektoru přetrvávají a dokazuje to několikadenní vyjednávání o převzetí Lehman Brothers, čtvrté největší investiční banky v USA, která v minulém týdnu vykázala za 2.čtvrtletí největší ztrátu v historii. Poté co Bank of America a Barclay's nedostaly dostatečné finanční garance od americké vlády, vyhlásil Lehman Brothers v pondělí bankrot. Akcie Lehman Brothers jen za minulý čtvrtek spadly o 42 procent. Od začátku roku se tak její tržní cena propadla o 94 procent.
Akciový trh je stále rozkolísaný
Akciový trh byl přesto v minulém týdnu podpořen poklesem ceny ropy, a to především tituly maloobchodních prodejců, přepravních společností a stavební společností. Pochopitelně ztrácel finanční a energetický sektor. Index S&P si připsal 0,8 procenta, Dow Jones 1,8 procenta a Nasdaq přibližně 0,5 procenta. Japonský Nikkei ztratil 0,1 procenta, britský FTSE si připsal výrazných 3,3 procenta. Středoevropské burzy ovšem nenásledovaly ty světové, když pražská burza ztratila téměř 6 procent, varšavský WIG 1,3 procenta, budapešťský BUX umazal přes týden zisky z počátku týdne a uzavřel téměř nezměněn. Index MSCI sledující rozvojové akciové trhy klesl o 2 procenta, zatímco světový MSCI jen o 0,8 procenta.
V pondělí tohoto týdne navíc převzala Bank of America ztrátovou Merill Lynch a pojišťovací společnost AIG oznámila finanční problémy. Problémy ve finančním sektoru nejsou zažehnány. Tyto zprávy společně s bankrotem Lehman Brothers vyvolaly poplach na burzách. Během pondělního obchodování tak světové burzy ztrácely více jak 3 procenta. Pražský index PX dokonce 6,5 procenta.
Dolar umazával část zisků, koruna výrazněji posílila
Dolaru se dařilo v průběhu týdne dále posilovat, oslabily jej až data zveřejněná v závěru týdne, a to konkrétně maloobchodní prodeje v srpnu, které klesaly oproti očekávanému růstu. Nepříjemným překvapením byly také v úterý zveřejněná data z trhu s bydlením, kdy nevyřízené prodeje domů klesaly více než se očekávalo. Dolar proto v průběhu minulého týdne posílil jen o 0,6 procenta na 1,42 EUR/USD, když ve čtvrtek ráno se ještě obchodoval na hladině 1,38 EUR/USD.
Špatné zprávy ze zámoří naopak podpořily zájem o českou korunu, která v minulém týdnu posílila o 70 haléřů na 24,11 EUR/CZK. Na českou korunu mělo také vliv vyjádření polského premiéra Donalda Tuska ohledně přijetí eura v Polsku v roce 2011, které podnítilo zájem o celý středoevropský region. Neposiloval tedy jen polský zlotý, česká koruna ale i maďarský forint. Zlotý si připsal 2,5 procenta, forint 0,8 procenta.
Makroekonomická data zveřejněná v regionu vyzněla pro měny spíše smíšeně. Inflace v České republice klesla v srpnu více než se očekávalo, na 6,5 procenta, naopak hospodářský růst ve 2.čtvrtletí byl revidován o 0,1 procenta výše na 4,6 procenta. Srpnová inflace v Maďarsku vyšla také mírně pod očekáváním na meziročních 6,5 procenta.
Cena ropy dále klesala, to i přesto, že OPEC snížil těžbu
Na svém pravidelném zasedání OPEC překvapivě rozhodl snížit těžební kvótu o 520 tisíc barelů denně, což mělo za následek poskočení ceny ropy nad 100 USD/barel, ovšem s posílením dolaru poté cena opět klesla. Nepříjemně překvapilo i pravidelné zveřejnění zásob ropy v USA, kdy zásoby klesaly o vysokých 5,9 milionů barelů v důsledku hurikánu Gustav, který si vynutil uzavření těžebních plošin v Mexickém zálivu.
Během minulého týdne tak i přes páteční oslabení dolaru cena ropy klesla o téměř 8 USD/barel na uzavřela týden na 98,65 USD/barel. Cena zlata dále klesala o 42 USD/trojská unce na 766 USD/unce. Poklesu ceny se dočkaly i některé zemědělské komodity jako pšenice (0,9 procenta) a rýže (0,4 procenta), naopak cena kukuřice a sojových bobů mírně vzrostla, o 2,5 resp. 1,8 procenta.
Autor: Lucie Vitamvásová (lucie.vitamvasova@xtb.cz)
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Komodity:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- V říjnu bylo vyhlášeno 63 firemních bankrotů, 440 bankrotů podnikatelů a 1 081 osobních bankrotů Dlouhodobě ubývá bankrotů ve všech kategoriích
- Počet bankrotů se v dubnu snížil: Vyhlášeno bylo 58 bankrotů obchodních společností, 470 bankrotů podnikatelů a 1 231 osobních bankrotů
- EIA: Ropné zásoby v USA v 15. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly o 659 000 bd
- EIA: Ropné zásoby v USA ve 24. týdnu klesly, produkce klesla o 100 000 bd, dovozy klesly výrazněji
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Ropa WTI Crude Oil - ceny a grafy ropy WTI Crude Oil, vývoj ceny ropy WTI Crude Oil 1 barel - 1 rok - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Ropa Brent - aktuální cena ropy Brent, graf vývoje ceny ropy Brent 1 barel - 5 dnů - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 17 let - měna USD
- Ropa WTI Crude Oil - aktuální cena ropy WTI Crude Oil, graf vývoje ceny ropy WTI Crude Oil 1 barel - 1 den - měna USD
- Ropa Brent - aktuální cena ropy Brent, graf vývoje ceny ropy Brent 1 barel - 1 den - měna USD
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 3 měsíce - měna USD
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?