ČR - HDP v 1Q rostl po revizi meziročně o 5,3%
Hrubý domácí produkt, očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy, se podle zpřesněného odhadu zvýšil o 0,9 % ve srovnání se 4. čtvrtletím 2007, respektive o 5,3 % oproti 1. čtvrtletí roku 2007. Celková zaměstnanost se po vyloučení vlivu sezónnosti zvýšila mezičtvrtletně o 0,4 %, meziročně o 1,7 %.
* * *
Zpomalení růstu domácí ekonomiky signalizované Českým statistickým úřadem v předběžném odhadu z 15. května se potvrdilo. Podle zpřesněného odhadu, založeného na úplnějších informacích ze statistických šetření a administrativních zdrojů dat, vzrostl hrubý domácí produkt v reálném vyjádření (očištěný o sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní) ve srovnání s loňským posledním čtvrtletím o 0,9 %, meziročně pak o 5,3 %. (HDP bez vyloučení uvedených vlivů byl meziročně vyšší o 5,2 %.) */
Poznámka redakce: Podle předběžných údajů z 15.5. HDP v 1Q rostl mezikvartálně o 0,9% a o 5,4% v meziročním vyjádření. Celou předběžnou zprávu naleznete ve zprávě Růst HDP zpomalil na 5,4 %
Hlavním důvodem snížení dynamiky HDP bylo výrazné zpomalení růstu poptávky po produkci pro konečnou spotřebu. Další poptávkové složky, tvorba kapitálu a saldo zahraničního obchodu, sice i nadále dynamicky rostly, nedokázaly však propad tempa růstu konečné spotřeby plně kompenzovat.
- Meziroční zvýšení konečné spotřeby v letošním prvním čtvrtletí jen o 2,1 % přispělo k růstu HDP pouze 1,4 procentním bodem. Na zpomalení růstu celkové konečné spotřeby se podílel vývoj výdajů jak domácností, tak i institucí zahrnovaných do sektoru vlády. Výrazný meziroční nominální růst výdajů domácností o 9,8 %, nejvyšší za posledních deset let, byl z větší části eliminován růstem cen, takže v reálném vyjádření tyto výdaje vzrostly pouze o 2,8 %, tedy nejméně za posledních deset čtvrtletí.
- Výdaje institucí vládního sektoru zahrnované do výdajů na konečnou spotřebu v reálném vyjádření byly o 0,7 % nad úrovní loňského 1. čtvrtletí.
- Na růstu tvorby hrubého fixního kapitálu o 2,0 % se podílely především investice do strojních zařízení, dopravních prostředků a obydlí, zatímco do ostatních budov a staveb se investování meziročně snížilo.
- Saldo zahraničního obchodu zbožím a službami v běžných cenách bylo o 10,4 mld. Kč vyšší než v 1. čtvrtletí loňského roku, ve stálých cenách vzrostl vývoz o 13,8 %, zatímco dovoz pouze o 12,1 %.
Ke zvyšování výkonnosti ekonomiky přispěl růst zaměstnanosti, která se po odstranění sezónních vlivů zvýšila v 1. čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,4 % a meziročně o 1,7 %. (Sezónně neočištěná zaměstnanost byla meziročně vyšší o 1,9 %). Produktivita práce, měřená vývojem hrubé přidané hodnoty na pracovníka, vzrostla meziročně o 3,6 %. V ekonomice bylo v 1. čtvrtletí zaměstnáno (podle metodiky národních účtů) průměrně 5 197 tisíc osob, o 99 tisíc více než ve stejném čtvrtletí loňského roku.
Růst úhrnné cenové hladiny, vyjádřený implicitním deflátorem HDP, o 3,3 % byl ovlivněn značně rozdílným vývojem cen domácích (zejména spotřebitelských) a zahraničně obchodních (vývozních i dovozních), jejichž dopady se vzájemně částečně kompenzovaly. Cenový deflátor výdajů domácností (1,067) byl jednorázově ovlivněn zvýšením základní sazby daně z přidané hodnoty z 5 na 9 %. Podle orientačních propočtů by bez této úpravy dosáhl pouze úrovně 1,055. V zahraničním obchodě se naopak ceny vlivem posilování koruny vůči euru a dolaru snížily. Přitom pokles dovozních cen (- 3,7 %) byl vlivem cenového růstu zejména ropných produktů menší než cen vývozních (- 4,3 %), což vedlo ke zhoršení směnných relací o 0,6 procentního bodu.
K růstu hrubé přidané hodnoty (HPH) ve stálých cenách meziročně o 5,4 % přispěl z více než 60 % zpracovatelský průmysl, kde HPH v reálném vyjádření meziročně vzrostla o 13,6 %. Výrazněji rostla i v dalších objemově významných odvětvích dopravy (+ 7,7 %), obchodu (+ 4,4 %) a podnikatelských služeb (+ 3,5 %). Pod úrovní předchozího roku zůstala odvětví stavebnictví a zemědělství.
Hrubý domácí produkt v zemích EU 27 vzrostl v 1. čtvrtletí podle odhadu Eurostatu z 3. června meziročně o 2,5 %, z toho v Eurozóně o 2,2 %. Na Slovensku se HDP zvýšil o 8,7 %, v Polsku o 6,4 %, v Rakousku o 2,9 %, v Německu o 2,6 % a v Maďarsku o 0,7 %.
* * *
V souladu se zveřejněnou revizní politikou provedl Český statistický úřad pravidelnou běžnou revizi ročních národních účtů za roky 2005 a 2006. V návaznosti na tyto úpravy byly upřesněny i korespondující čtvrtletní ukazatele za roky 2005 až 2007. Rozsah úprav hrubého domácího produktu ve čtvrtletní periodicitě ilustruje následující tabulka.

* * *
Český statistický úřad upozorňuje, že předběžný odhad HDP za 2. čtvrtletí bude zveřejněn již 14. srpna, tedy o 1 den dříve, než bylo oznámeno v Edičním plánu. Důvodem je snaha o harmonizaci s publikačním plánem Eurostatu pro bleskové odhady HDP.
___________________________________
*/ Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny následující údaje očištěny o sezónní vlivy a nestejný počet pracovních dní
Analýza ČSÚ - Hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí 2008
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Kódy bank - Banky v ČR
- PHILIP MORRIS ČR A - graf kurzu akcie cz v roce 2020
- ČR - HDP v 1Q rostl po revizi meziročně o 5,3%
- ČR - HDP v 1Q vzrostl po revizi meziročně o 2,6 %
- ČR - revize HDP za 1Q mírně snížila růst na 4%
- ČR - revize vylepšila růst HDP v 1Q o 0,5% na výsledných 2,5%
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…