(Kurzy.cz)
ČS - koment k CPI a nezaměstnanosti (10.3.2008)
České CPI zůstalo v únoru po lednovém šoku na 7,5% (trh:7,5%, ČS:7,4%), meziměsíční růst byl 0,3%. Za růstem cen oproti lednu byly hlavně ceny bydlení (vodné, stočné,teplo) a některých potravin (chléb,pečivo), ale i sezónní efekty jako ceny dovolených na horách. Na snížení cen působily hlavně ceny v dopravě (benzín vs. posilující koruna), některé potraviny (máslo, mléko) a elektronika (efekt dolaru). Efekt silnější koruny a administrativních úprav je vidět i v tom, že zatímco služby vzrostly meziměsíčně o procento, ceny zboží o 0.2% klesly.
· Meziročně pak byl růst stejně jako v lednu 7,5% - meziročně jsou vyšší ceny, které ovlivnili zásahy z ledna (elektřina,teplo a pod.), ceny pohonných hmot (meziroční růst cen ropy netlumí ani silná koruna) a i přes mírné meziměsíční zpomalení cen potravin i jejich ceny. Meziročně jsou nižší ceny elektroniky, aut a pod.
· Vyšší inflace s námi zůstane po podstatnou část roku – meziroční tempo růstu by mělo zpomalovat až s efektem vyšší základny ve druhé polovině roka (vyšší ceny ropy v roce 07, šok z cen potravin) a pak na přelome roku 2008 a 2009, kdy vyprchá efekt reformy z ledna 2007. Inflace je momentálně nad prognózou ČNB o zhruba 0,8 p.b., kurz koruny je pak oproti předpokladu v prognóze silnější cca o 3%. Vysoká inflace podle nás ale zůstává rizikem pro centrální banku, společně s oslabením koruny pak vidíme prostor pro jedno další zvýšení sazeb na přelomu Q2 a Q3.
· Nezaměstnanost v únoru klesla o 2 desetiny na 5,9 % (ČS:6,0%; trh 6,0 %), bez práce tak bylo 355 tis. lidí, což je o cca 9,5 tis. méně než koncem ledna a o 100 tis. méně než koncem února 2007. Silný růst české ekonomiky v roce 2007 se tak hmatatelně projevil v utahování podmínek na trhu práce.
· O tom svědčí i počet volných pracovních míst - ten byl ke konci měsíce přibližně 150 tis., což meziročně bylo o 45,5 tis. více ( a to jsou v tom ještě není zahrnuté místa, které se firmy snaží zaplnit mimo evidence úřadů). To, že se firmám nedaří vytvářené pracovní místa zaplňovat, i když teoreticky existuje dvounásobně tak početná armáda nezaměstnaných, poukazuje na strukturální problémy na trhu práce (buď nízká ochota nezaměstnaných pracovat, nebo jejich nepostačující kvalifikace, nebo kombinace obojího).
· Prostor pro tak razantní pokles nezaměstnanosti, jakého jsme byli svědkem v roce 2007, letos již nevidíme. Reformy, které plánuje ministr Nečas (podpora v nezaměstnanosti), jsou sice krok správným směrem, nicméně bez komplexnější reformy sociálních dávek a opatření k zvýšení kvalifikace stávajících nezaměstnaných nevidíme prostor k dalšímu poklesu. Letos je nadto situace komplikovaná ještě i očekávaným zpomalením v Evropské unii a zpomalením spotřeby.
Martin Lobotka
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?