(Kurzy.cz)
Atlantik AM - souhrn dluhopisy 40.týden - možnost poklesu dolarových sazeb se snižuje
Dobrá data krátkodobě odsouvají možnost dalšího snížení sazeb ve Spojených státech
Čekání na americké „payrolls“, tedy ukazatel stavu amerického pracovního trhu minulý pátek přineslo zajímavé výsledky. Lepší než očekávaná data (především po revizi minulých výsledků) způsobila prudký růst výnosů na americkém trhu s dluhopisu, s nímž se svezly také evropské papíry.
Kondice americké zaměstnanosti je podle mnohých stěžejní pro budoucí vývoj celé ekonomiky. Spojené státy vděčí více než ze 60 % za svůj růst spotřebitelům a ti potřebují práci a peníze, aby mohli utrácet. Dalšími zdroji domácností je dobrý pocit z růstu ceny jejich nemovitostí, který se však díky krizi rezidenčních realit vytratil, a také růst akciového trhu, na němž mají americké domácnosti tradičně alokováno významné množství svých prostředků. Ale pokud počítáme se zpomalením a faktem, že akciové trhy mají historicky náskok před reálným výstupem o cca 6-9 měsíců, je s podivem, jaké zisky letos americké akcie svým investorům přinášejí (i když jen v lokální měně).
Situace z konce minulého týdne představuje pravý opak. Nejenže zaměstnaných přibilo mírně více než se původně očekávalo, byla však revidována také data (z -4 000 na +89 000), kvůli kterým minulý měsíc vzrostly obavy o budoucí vývoj v USA, a která také pomohla rozhodnutí FEDu snížit úrokové sazby o plných 50 bodů (17.9.). I přes výrazný růst výnosů na konci minulého týdne ale zůstává celá křivka (dvou až desetileté dluhopisy) pod současnými sazbami (4,75 %). V případě uklidnění situace se výnosy podívají výše, existují tu ale rizika růstu, především v souvislosti s dalšími kostlivci v doposud jen mírně pootevřených "subrime hypotečních" skříních.
Situace v Evropě následuje globální vývoj, výnosy kopírují vývoj ve Státech. V očekávání je růst úrokových sazeb, jak ale po zasedání Evropské centrální banky (minulý čtvrtek) naznačil prezident J.-C. Trichet, počká si ECB zřejmě na větší klid napříč celým finančním trhem.
Krom dat z pracovního trhu, se v minulém týdnu objevila také čísla hodnotící stav průmyslu a služeb. Indexy nákupních manažerů potvrdily nevýrazný růst, pohybují se stále nad hranicí 50 bodů. Na trhu bez výraznější reakce.
■ Výnosová křivka je stále přidušená a ceny instrumentů se pohybují stále blízko lokálních maxim. Papíry s dvouletou splatností se obchodují 75 bazických bodů pod současným nastavením sazeb. Trh se zdá být překoupen, ale rizika budoucího růstu ekonomiky, která by mohla vést k dalšímu snižování úrokových sazeb, nadále existují.
Na úvod týdne doznívá efekt pátečních dobrých čísel. Z očekávání se vytratil názor na snižování sazeb na nejbližším zasedání FEDu (31.10.). O snížení na tomto zasedání je přesvědčeno 48 % trhu proti 78 % před týdnem.
■ Stejně jako ve Spojených státech vsadil po zasedání Evropské centrální banky prezident Trichet více na zdůraznění rizik pro růst než inflační tlaky, které v minulosti stály za zvyšováním úrokových sazeb v zemích eurozóny. Celkově ale jeho projev nic významného nenaznačil, což jen potvrzuje, že si ECB s dalším navýšením zřejmě počká až na uklidnění rozbouřených vod na peněžním trhu.
■ Trh očekává v nejbližší době stabilitu, dvouleté výnosy se pohybují na úrovni současných sazeb. Aktuální týden s sebou přináší data vývoje průmyslové produkce, která by mohla naznačit mírné zpomalení růstu vlivem silného eura. Trhy ale dále budou sledovat spíše vývoj za oceánem.
■ Datová smršť v ČR nenaznačila větší překvapení. Inflace doma mírně zrychlila a inflační tlaky i přes silnou korunu budou znamenat budoucí tlak na růst úrokových sazeb. V příštím roce se očekává tempo růstu spotřebitelských cen až nad úroveň 5,0 %. Dobrou kondici ekonomiky potvrdil i další pokles míry nezaměstnanosti (i když spíše vlivem sezónních faktorů: konec prázdnin).
■ Důležitým údajem bude čtvrteční slovenská, ale především maďarská inflace. V Maďarsku by se měl potvrdit klesající trend růstu cen a tudíž prostor pro budoucí snížení úrokových sazeb, které je již také zohledněno v inverzním tvaru výnosové křivky (krátké splatnosti přinášejí investorům více než dlouhodobá investice).
Robert Šíbl
ATLANTIK AM
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Dluhopisy:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy v 16. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy ve 24. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy ve 30. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy v 17. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy v 19. týdnu
- Atlantik AM - dluhopisové trhy v 18. týdnu
- Atlantik - Kilcullen AM - 18.týden na trhu dluhopis§ - výnosy míří stále výše
- Výhled na tento týden: Trh se zaměří na dění na dluhopisových trzích, výsledkovou sezónu a makroekonomická data.
Prezentace
28.11.2024 Nejlepší chytré hodinky na světě jsou Samsung.
25.11.2024 Zkontrolujte, zda je vaše nemovitost dobře…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory