Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
Měny-forex  |  04.12.2006 10:38:23

TÝDEN NA DEVIZOVÉM TRHU (4.12.2006)


CZK/EUR
Týdenní komentář
Domácí měna prožila jeden z klidnějších týdnů. Od pondělí do pátku setrvávala v pásmu 27,90 – 28,05 CZK/EUR. Výjimkou byl snad jen pokus o zdolání maxima 27,875 CZK/EUR, který se však nepovedl.
Domácí zprávy neměly žádný vliv na kurz. Během týdne zasedaly postupně centrální banky Slovenska, Polska a Česka. Všechny ponechaly úrokové sazby na stávajících úrovních. Zajímavostí je, že čtvrteční zasedání bylo posledním pro M. Erbenovou a J. Fraita. Prezident V. Klaus jmenoval nové členy bankovní rady Vladimíra Tomšíka a Mojmíra Hampla.
Koruna si své pozice celý týden vylepšovala, především díky propadu dolaru vůči eurunad hranici 1,3320 USD/EUR. Posiloval také celý středoevropský region, ale koruna za ním zůstala nepatrně pozadu.

V průběhu tohoto týdne se budeme soustředit zejména na středeční data o domácí obchodní bilanci za říjen, na páteční index spotřebitelských cen za listopad a na výsledek listopadové nezaměstnanosti. Důležitější než domácí data bude ale obchodování na eurodolarovém trhu. Jestliže se dolar bude ještě dále propadat vůči euru, není vyloučeno, že koruna bude dále atakovat maxima a může dojít k jejich posunutí.
Pro tento předpokládáme pohyb kurzu koruny v pásmu 27,80 – 28,20 CZK/EUR.

 

Dlouhodobý výhled
I přes náš krátkodobě negativní výhled pro korunu se náš dlouhodobý výhled nemění. I když se v následujících týdnech může ještě koruna držet nad hladinou 28,00 CZK/EUR a případně zkorigovat až ke 28,30 CZK/EUR, očekáváme postupný návrat pod hladinu 28,00 CZK/EUR a vytvoření nových historických maxim

 


CZK/USD
Týdenní komentář
Pro korunu byl uplynulý týden velmi turbulentní a prakticky stále posilovala. Tento pohyb byl adekvátní tomu, jak dolar slábnul na eurodolarovém trhu. Z pondělních hodnot okolo 21,40 CZK/USD si domácí měna vylepšila své pozice až těsně pod 21,00 CZK/USD.
Americká měna zejména sledovala úterní výsledky říjnových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby jež nenaplnily očekávání. Konsensus trhu byl pokles jen o 5 %, ale ve skutečnosti klesly o  8,3 %.
Velmi protichůdné informace přišly z amerického trhu nemovitostí. Říjnových prodaných existujících domů bylo 6,24 mil., což je vynikající údaj. Naproti tomu prodaných nových domů za stejné období ubylo, protože tento počet klesl na 1,004 mil. (čekalo se 1,048 mil.). Krátkodobou podporu dolaru přinesl snad jen výsledek HDP za 3. Q. 2006, jež zrychlil na 2,2 % (čekalo se 1,8 %).
Dolar se nakonec propadl nad hranici 1,3300 USD/EUR kvůli dvěma indexům z konce týdne. Za prvé to byl listopadový Chicagský PMI  (index nákupních managerů), který klesl pod 50 bodů, když se čekalo 54 bodů. Druhým byl pak index ISM (index nákupních managerů v průmyslu) také za listopad. I on se dostal těsně pod 50 bodů a i zde se čekal lepší výsledek.

Tento týden se budeme opět soustředit spíše na eurodolarový trh. Kromě pondělního indexu cen v průmyslu za říjen z eurozóny, bude také zajímavá americká nezaměstnanost za listopad (pátek) a jako každý čtvrtek se dočkáme počtu nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti.

V krátkém období by mohla koruna ještě testovat silnější úrovně vůči dolaru, ale tento trend musí být podpořen dalším slábnutím americké měny na světových trzích. Pro příští týdne předpokládáme pásmo 20,80 – 21,30 CZK/USD.

 

 

 

Dlouhodobý výhled
Nemyslíme si, že by se dolar v příštích týdnech trvaleji vrátil pod hranici 1,3000 USD/EUR. Jak již bylo zmíněno v předchozích odstavcích, očekáváme, že se budeme muset připravit na příchod spíše špatných zpráv z USA. Dolar by se tak mohl do konce roku pohybovat kolem 21,10 CZK/USD a níže.

 


CZK/SKK
Týdenní komentář
I přes celkový pozitivní sentiment ve středoevropském regionu se minulý týden dařilo více slovenské koruně než domácí. Česká koruna se  propadla během týdne z 0,7850 CZK/SKK až těsně pod 0,7920 CZK/SKK.
I u našich sousedů došlo k ponechání úrokových měr na stávající úrovni 4,75 %. Slovenská koruna si vylepšila svoje maxima jak vůči euru (35,465 SKK/EUR), tak vůči dolaru, kde se poprvé obchodovala na 27,00 SKK/USD.
V tomto týdnu je pravděpodobné, že se udrží dobrá nálada na všech měnách regionu. Záležet bude především na vývoji na eurodolarovém trhu.
Pro nadcházející týden předpokládáme pohyb v pásmu 0,7850 – 0,7950 CZK/SKK.

 

Dlouhodobý výhled
Z dlouhodobého pohledu vidíme stále slovenskou korunu spíše silnější a to díky tomu, že je mnohem více úročená než domácí měna. Tento úrokový diferenciál je důvodem, proč se slovenská koruna nakupuje více než česká. Limitem pro růst slovenské koruny je její účast v systému ERM II. Jeho jasně dané mantinely nelze překročit a je možné, že investoři budou nakupovat a prodávat SKK v závislosti na tom, na jaké straně tohoto pásma se právě nachází. V dlouhém horizontu vidíme slovenskou korunu u hranice 0,8000 CZK/SKK.


Kalendář událostí pro tento týden


Pondělí 4.12.2006
Eurozóna – Index cen v průmyslu za říjen

Úterý 5.12.2006
Eurozóna – index aktivity ve službách za listopad
Eurozóna – Maloobchodní tržby za říjen
USA – Tovární objednávky za říjen

Středa 6.12.2006
Česko  – Obchodní bilance za listopad
USA – počet hypoték za období leden – listopad vč. 2006
Německo – Tovární objednávky za říjen

Čtvrtek 7.12.2006
Česko – Běžný účet za 3. Q. 2006
SlovenskoHDP za 3. Q. 2006
Eurozóna – ECB jedná o sazbách
USA – Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti

Pátek 8.12.2006
Česko – Index spotřebitelských cen za listopad
Česko – HDP za 3. Q. 2006
Česko – Nezaměstnanost za listopad
USANezaměstnanost za listopad
USAIndex důvěry Michichanské university
NěmeckoObchodní bilance za říjen
NěmeckoPrůmyslová výroba za říjen


 





Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.


Společnost CITCO - Finanční trhy a.s. je největším nebankovním obchodníkem s devizami v ČR, s téměř dvěmi tisícovkami firemních klientů a ročním obratem přesahujícím 17 mld. Kč. Firemním klientům nabízí nákup a prodej deviz za výhodné směnné kurzy a rychlé a levné provádění zahraničních plateb i inkas.


Přečtěte si také:

04.04.2011Týden na devizovém trhu (4.4.2011) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
12.04.2010Týden na devizovém trhu (12.4.2010) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
27.12.2006Týden na devizovém trhu (27.12.2006) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
18.12.2006Týden na devizovém trhu (18.12.2006) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)
11.12.2006Týden na devizovém trhu (11.12.2006) Dealingové oddělení (Citfin - Finanční trhy a.s.)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688