Novináři v České republice jsou diskriminováni
Novináři v České republice jsou diskriminováni
Valná hromada Evropské federace novinářů (EFJ) na svém jednání 26. - 28. května 2000 v německém Norimberku hlasováním schválila toto prohlášení:
Pracovní diskriminace: Požadavek rozšíření standardů pracovních podmínek v celé Evropě
Valná hromada EFJ již delší dobu pozoruje, že množství hlavních mediálních společností ze západní a severní Evropy se dostalo k vlastnictví a získalo kontrolu nad mediálními výstupy v zemích střední a východní Evropy.
Konkrétně EFJ registruje přítomnost hlavních vydavatelských skupin z Norska, Finska, Švédska, Švýcarska a zejména z Německa na novinových trzích Estonska, Litvy, Lotyšska, Polska, České republiky, Slovenska, Chorvatska, Maďarska, Rumunska a Bulharska.
EFJ uznává důležitost investic na podporu volného trhu a vytvoření pluralistických a profesionálních médií v regionu, avšak současně lituje narůstajících důkazů o diskriminaci novinářů a dalších zaměstnanců z místních poboček společností v těchto zemích, kteří jsou uboze pl
aceni a snášejí pracovní podmínky, které často nesplňují základní sociální standardy v Evropě.EFJ se domnívá, že tento proces je nebezpečný a ohrožuje sociální soudržnost v celé Evropě.
V boji proti tomuto jevu vyzývá EFJ k uplatňování totožných evropských pracovních a zaměstnaneckých standardů a podmínek stejně ve všech nadnárodních společnostech bez ohledu na místo.
Tyto standardy by měly být definovány vzhledem k nejvyšším standardům, které platí v jednotlivých společnostech a nesmí za žádných okolností
padnout pod sociální minimum uznávané Evropskou odborovou konfederací a partnery v Evropské Unii.EFJ dále odsuzuje odmítání uznání práva kolektivního vyjednávání s reprezentanty odborů a svazů v mnoha zemích střední a východní Evropy, které pokryly tyto nadnárodní společnosti.
Všechny mediální organizace musí respektovat právo sdružovat se a právo vyjednávat dle Konvence 89 a 98 Mezinárodního úřadu práce začleněné v Sociální chartě Evropské Unie.
Dále EFJ trvá na právu konzultovat a právu na informace tak, jak je ošetřeno v systému pracovních rad společností v Evropě, což musí být rozšířeno na zaměstnance a mediální organizace v zemích, kde společnost operuje.
EFJ vyzývá k ukončení tohoto procesu diskriminace a nespravedlnosti a vyzývá Evropskou asociaci vydavatelů k okamžité akci vedoucí k jistému respektu regionálních a mezinárodních sociálních standardů.
EFJ dále pověřuje svoji expertní skupinu pro průmyslovou politiku vzít v úvahu popsaný problém a navrhnout strategii a činnost, která by pomohla svazům ve střední a východní Evropě postavit se těmto problémům a eliminovat uvedené formy diskriminace.
Přeložila Irena Válová, originál textu je k dispozici v kanceláři správní rady Syndikátu novinářů ČR, Pařížská 9, Praha 1
Poslední zprávy z rubriky Media žurnál č.6:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?