Týden na devizovém trhu (9.5.2005)
CZK/EUR
Týdenní komentář
Minulý týden byl pro korunu až extrémně úspěšný. Zatímco v pondělí se ještě po snížení korunových úrokových sazeb pohybovala nad hranicí 30,50 CZK/EUR., během týdne všechny ztráty smazala a koncem týdne se již obchodovala pod 30,00 CZK/EUR.
Posílení koruny bylo dáno především změnou středoevropského sentimentu, koruna posilovala spolu s ostatními měnami v regionu. Koncem týdne byl pozitivní sentiment ještě umocněn domácími zprávami – ve čtvrtek byla zveřejněna statistika březnového zahraničního obchodu. Přebytek obchodní bilance ve výši 6,0 mld. CZK předčil veškerá očekávání.
Tento týden přinese další data z domácí ekonomiky. Již dnes ráno byla zveřejněna dubnová nezaměstnanost a inflace. Nezaměstnanost byla mírně nižší než očekávání trhu – 8,9 %, pomaleji rostly i spotřebitelské ceny v dubnu – meziměsíčně o 0,1 %. Koruna na tato data výrazně nereaguje. Ve středu se dočkáme zprávy o růstu březnové průmyslové výroby. V pátek pak přijde hlasovní o důvěře Paroubkově vládě, podle očekávání by důvěra vládu měla dostat, vliv na korunu pravděpodobně nebude téměř žádný.
I přes domácí události si nadále zachová hlavní vliv dění v regionu. Domníváme se, že koruna by si v nejbližších dnech mohla vybrat oddychový čas v posilování, ale výraznější oslabení nepovažujeme za pravděpodobné.
Dlouhodobý výhled
Dlouhodobě očekáváme, že se prosadí posilující trend a v ročním horizontu je pravděpodobné posílení směrem ke 29,00 CZK/EUR. Domníváme se, že v posledních měsících tohoto roku se bude koruna pohybovat mezi 29,00 – 29,50 CZK/EUR. Vývoj platební bilance zatím neukazuje, že by sílící koruna výrazněji škodila českým exportérům a díky vývoji domácích fundamentů bude koruna nadále zajímavá pro zahraniční investory. Během roku se však ještě můžeme setkat s výkyvy kurzů ke slabším úrovním díky některým rizikům. K nim patří domácí politická situace. Ukazuje se sice, že vládní krize na korunu velký vliv neměla, ale pokud by v pátek případně Paroubkova vláda nedostala důvěru poslanecké sněmovny, pak předčasné volby by koruna již nemohla zcela ignorovat. Během roku se na koruně může negativně projevit také odliv dividend do zahraničí a případné výprodeje středoevropských aktiv včetně české koruny spojené s úpravou portfolií zahraničních investorů. Mezi další rizika hovořící proti posilující koruně patří i nízké úrokové sazby. V tomto roce se již třikrát bankovní rada ČNB rozhodla snížit úrokové sazby a ty se tak dostaly pod úroveň Eurozóny a jsou nejnižší ve středoevropském regionu.
CZK/USD
Týdenní komentář
Výrazné zisky si během minulého týdne připsala koruna i vůči americkému dolaru. Na začátku týdne se ještě pohybovala nad 23,70 CZK/USD, během týdne postupně posilovala a s koncem týdne se již blížila k 23,10 CZK/USD. Posílení bylo dáno hlavně změnou středoevropského sentimentu, ale v druhé polovině také ztrátami dolaru na světových trzích. V úterý sice byly zvýšeny dolarové úrokové sazby o čtvrt procentního bodu (základní úroková sazba v USA je nyní 3,00 %), nicméně doprovodný komentář hráče na trhu spíše zkalmal, když naznačil možné zpomalení tempa růstu úrokových sazeb. Na eurodolarovém trhu tak dolar díky tomu v polovině týdne oslabil až k 1,2960, nicméně po pátečních překvapivě dobrých datech z amerického trhu práce své ztráty smazal a dnes ráno se začíná obchodovat těsně nad hranicí 1,2800 EUR/USD. Pokud bude tato hranice prolomena, mohl by se dolaru otevřít prostor k dalšímu růstu. Ve středu bude ale zveřejněna statistika zahraničního obchodu USA za duben, obavy z těchto čísel pravděpodobně americké měně výrazné posílení nedovolí a spíše se můžeme dočkat opět oslabení dolaru.
Dlouhodobý výhled
Navzdory úspěchu americké měny v posledních týdnech očekáváme z dlouhodobého pohledu, že se opět objeví problém dvojího deficitu Spojených států (deficit veřejných financí a zahraničního obchodu). Tento týden přinese opět data amerického zahraničního obchodu za duben. Pro dolar jsou důležité také spekulace, zda, a kdy Čína uvolní směnný kurz své podhodnocené měny vůči dolaru, což by pro americký zahraniční obchod znamenalo významné zlepšení. Domníváme se nicméně, že v průběhu roku bude koruna posilovat i vůči americkému dolaru a v ročním horizontu nemůžeme vyloučit, že dolar koupíme za méně než 22,00 CZK/USD. Riziko pádu dolaru vůči evropské měně ale nyní považujeme za nižší, než tomu bylo v předchozích měsících. Bez problémů totiž nebude ani Evropa. Hrozbou pro euro se může stát schvalování euroústavy, jejímž odmítnutím v některých státech se může společná evropská měna dostat na šikmou plochu.
CZK/SKK
Týdenní komentář
Stejně jako české koruně, i slovenské se minulý týden dařilo posilovat vůči evropské měně spolu s dalšími měnami v regionu. Zatímco začátkem týdne se ještě pohybovala nad 29,30 SKK/EUR, během týdne posílila pod 38,90 SKK/EUR. Kromě pozitivního regionálního sentimentu pomohla slovenské měně i zpráva o získání investice jihokorejské firmy Hankook Tire.
Výsledně však minulý týden vyšel lépe české koruně, která si vůči slovenské polepšila z cca 0,7750 k 0,7700 CZK/SKK. Stejně jako u nás, také na Slovensku bude tento týden zveřejněna řada makroekonomických dat (nezaměstnanost, inflace, průmyslová výroba). Pro tento týden ale neočekáváme výrazné změny kurzu CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
V dlouhodobějším horizontu předpokládáme, stejně jako u české koruny, obnovení posilujícího trendu slovenské koruny vůči euru. Očekáváme, že zahraniční hráči ocení ekonomické reformy provedené na Slovensku a v dalších měsících bude tempo posilování slovenské koruny mírně rychlejší než koruny české. Během roku tak bude mít česká koruna pravděpodobně tendenci oslabovat směrem k 0,80 SKK/CZK.
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Výběr na sobotu:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna