(Kurzy.cz)
MF ČR - materiály pro jednání vlády 23.3.
INFORMACE O MATERIÁLECH, KTERÉ PŘEDKLÁDÁ MINISTERSTVO
FINANCÍ NA JEDNÁNÍ VLÁDY DNE 23.3.2005
14. Analýza mandatorních výdajů státního rozpočtu
Materiál podává souhrnný přehled o objemu a struktuře mandatorních výdajů ve státním rozpočtu na rok 2005. Protože největší část mandatorních výdajů tvoří mandatorní sociální výdaje, které z cca 80 % spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí, je tato oblast v materiálu stěžejní a je doplněna také o rozbor z pohledu Ministerstva financí.
Mandatorní výdaje podle státního rozpočtu na rok 2005 spolu s:
- dluhovou službou,
- prostředky na platy (včetně FKSP a pojistného) a
- dalšími mandatorními výdaji z kapitoly Všeobecná pokladní správa
představují zhruba 89 % z celkových výdajů státního rozpočtu. Prostor exekutivy a Parlamentu pro rozhodování o výdajích státního rozpočtu se ještě zmenší, když vezmeme v úvahu výdaje na humanitární pomoc, ekologické závazky, zabezpečení kulturního bohatství atd.
Ministr financí proto členům vlády, vedoucím jiných ústředních orgánů státní správy a vedoucímu Úřadu vlády v usnesení ukládá zajistit, aby návrhy koncepčních materiálů a konkrétních legislativních změn neměly dopady na zvyšování mandatorních výdajů státního rozpočtu s cílem jejich podíl na výdajích státního rozpočtu snižovat. Dále si ministr financí vyžádá dvakrát ročně (při předkládání návrhu státního rozpočtu a návrhu státního závěrečného účtu) informaci o vývoji mandatorních výdajů a jejich podílu na výdajích státního rozpočtu.
Cílem ministra financí proto není pouze snaha o dodržení limitů daných střednědobými výdajovými rámci na léta 2006 a 2007, ale také důraz na postupné snižování dynamiky růstu mandatorních výdajů v dlouhodobém horizontu.
15. Návrh vázání odpovídající části finančních prostředků původně rozpočtově určených na zabezpečení realizace zákona č.361/2003 Sb., o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů v příslušných kapitolách státního rozpočtu a o změně usnesení vlády ze dne 1. prosince 2004 č.1227
Ministerstvo financí zpracovalo materiál o vázání prostředků státního rozpočtu na rok 2005 v souvislosti s odložením účinnosti realizace zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů o jeden rok, tj. k 1.1.2006.
Vláda v loňském roce rozhodla, že dopady odložení účinnosti zákona o příslušnících bezpečnostních sborů do roku 2006 na zaměstnance, kteří jsou příslušníky Policie České republiky, Vězeňské služby, Bezpečnostní informační služby, Hasičského záchranného sboru České republiky a orgánů celní správy, zmírní uplatněním zvláštní platové stupnice, zvýšené proti základní stupnici o 40 %.
Ve schváleném státním rozpočtu České republiky na rok 2005 jsou rozpočtovány prostředky na realizaci zákona o příslušnících bezpečnostních sborů v celkové výši
cca 7,2 mld. Kč. Tyto prostředky jsou zapracovány v rozpočtových kapitolách Ministerstvo vnitra, Ministerstvo financí, Ministerstvo spravedlnosti a Bezpečnostní informační služby. Vzhledem k tomu, že část těchto prostředků s ohledem na odložení účinnosti zákona nebude v rozpočtu kapitol potřebná, byl zpracován návrh na vázání odpovídající části finančních prostředků původně rozpočtově určených na zabezpečení realizace služebního zákona, v dotčených kapitolách státního rozpočtu, a to ve výši zhruba 4,2 mld. Kč.
19. Návrh na zvolení člena prezidia Fondu národního majetku České republiky
Zdroj: MFČR
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?