(Kurzy.cz)
Meziroční inflace v listopadu výrazně poklesla
Meziměsíční vývoj cen se stabilizoval, meziroční inflace výrazně klesla |
Meziměsíční pohyby spotřebitelských cen byly v listopadu u většiny oddílů spotřebního koše nevýrazné. Pokles spotřebitelských cen o 0,1 % způsobilo hlavně snížení cen v oddílech doprava, rekreace a kultura.
Po výrazném zvýšení v říjnu klesly v listopadu ceny pohonných hmot o 1,2 %. Pokles cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo sezónní snížení cen dovolených s komplexními službami o 1,9 %. Sezónní pokles cen (o 7,3 %) se podobně jako loni projevil u lázeňských léčebných pobytů .
Mírný růst cen potravin a nealkoholických nápojů ovlivnilo zejména zvýšení cen čerstvé zeleniny o 5,1 % a cen ovoce, které po čtyřměsíčním poklesu vzrostly o 1,9 %. Mírně vyšší byly i ceny mléka, sýrů, vajec a některých nealkoholických nápojů. Naopak ceny masa včetně masných výrobků po pětiměsíčním růstu klesly o 0,2 %, z toho ceny vepřového masa o 1,0 %. Snížily se i ceny pekárenských výrobků a obilovin, olejů a tuků, kakaa, kávy. V odívání se opět zvýšily ceny zimních druhů oděvů a obuvi. V oddíle stravování a ubytování se mírně zvýšily ceny v restauračním stravování, zatímco ceny ubytovacích služeb klesly.
V úhrnu klesly ceny zboží i služeb shodně o 0,1 %.
V meziročním srovnání vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 2,9 %, což je o 0,6 procentního bodu méně než v říjnu. Silné zpomalení meziročního růstu hladiny spotřebitelských cen způsobilo zejména výrazné snížení růstu cen potravin a nealkoholických nápojů z 2,4 % v říjnu na 0,4 % v listopadu. Tato změna byla důsledkem zpomalení meziročního růstu cen pekárenských výrobků a obilovin na 2,3 % v listopadu ze 13,3 % v říjnu, jehož příčinou byl především výrazný růst cen v loňském listopadu. V listopadu 2004 se snížil i meziroční růst cen cukru na 34,8 % (ze 40,8 % v říjnu) a prohloubil se pokles cen zeleniny na 22,3 % (z 18,6 %). V dopravě zpomalil růst cen pohonných hmot na 13,7 % (ze 14,3 % v říjnu).
Nejvyšší růst spotřebitelských cen přetrvával v oddíle pošty a telekomunikace jako důsledek změny sazby DPH u veřejných telekomunikačních služeb. Podobně v oddíle stravování a ubytování ceny jídel v restauracích vzrostly o 7,9 %, minerálních a stolních vod o 10,7 %, v závodních jídelnách o 11,4 % a ve školních jídelnách o 6,1 %. Nižší než loni byly i nadále ceny oděvů a obuvi, domácích spotřebičů, pracích prostředků, jízdních kol, mobilních telefonů, elektronických zařízení pro příjem, záznam a reprodukci obrazu i zvuku.
Úhrnem vzrostly ceny zboží o 1,0 % a ceny služeb o 6,1 %.
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12 měsíců byla v listopadu 2,7 %.
Meziroční přírůstek průměrného harmonizovaného indexu spotřebitelských cen (HICP) 25 členských zemí EU dosáhl podle předběžných údajů Eurostatu v říjnu 2,3 %, což je o 0,2 procentního bodu více než v září. Zrychlení růstu cenové hladiny se projevilo u většiny členských zemí EU. Největší změnu směrem nahoru (o 1,0 a 0,9 procentního bodu) zaznamenaly ceny v Lucembursku a Belgii. Nejvíce vzrostly ceny v Lotyšsku (o 7,2 %), nejméně ve Finsku (o 0,6 %). Na Slovensku vzrostly ceny o 6,3 %. V ČR dosáhl meziroční růst HICP v listopadu 2,6 % (v říjnu 3,1 %). Bleskový odhad meziročního růstu HICP pro eurozónu za listopad 2004 je 2,2 %, jak uvedl Eurostat.
Zdroj: ČSÚ
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI