Ranní okénko - Začátek dubna začne zostra, inflace v Evropě, Trumpova cla
Dnes bude publikován prvotní odhad březnové inflace v Německu. Ta by v meziročním srovnání měla mírně poklesnout, a to dle národní (z 2,3 % na 2,2 %) i evropské (z 2,6 % na 2,4 %) metodiky.
Ve středu by měla začít platit americká cla na dovoz automobilů vyrobených mimo území USA. Zároveň bylo dříve oznámeno, že by Trump měl ohlásit reciproční cla. Letos jsme se už ale několikrát přesvědčili, že vyřčené nemusí vždy platit. Z ekonomických dat bude nejzajímavější průzkum ADP o zaměstnanosti v soukromém sektoru. Tržní odhad očekává nárůst až o 120 tis. po horším únorovém výsledku (77 tis.).
Čtvrtek bude pravděpodobně nejméně sledovaným dnem v týdnu. V eurozóně bude zveřejněn únorový vývoj cen ve výrobě a ve Spojených státech amerických index ISM v odvětví služeb.
Pátek naproti tomu bude velmi bohatý. Český statistický úřad zveřejní ve stejnou chvíli předběžný odhad březnové inflace (náš odhad 2,7 %, trh 2,5 %) a maloobchodních tržeb za únor (náš odhad 3,0 %, trh 3,5 %). Z Německa dorazí statistiky o průmyslových objednávkách a z USA zejména klíčová data z trhu práce. Podle mediánového odhadu analytiků míra nezaměstnanosti sice zůstane na 4,1 %, ale počet nově vytvořených pracovních míst mimo zemědělský sektor by mohl být opět nižší než v předchozím měsíci.
Konec minulého týdne nabídl cenový index PCE v USA. Meziroční inflace zůstala v únoru na 2,5 %, ale jádrová složka se zvýšila z 2,7 % (po revizi, původně 2,6 %) na 2,8 %. Dále dorazily údaje o osobních příjmech a výdajích. V meziměsíčním srovnání se osobní příjmy v únoru zvýšily o 0,8 %, a překonaly tak lednové tempo (0,7 %). Osobní výdaje vzrostly o 0,4 %, přičemž v lednu klesly o 0,3 % (původně -0,2 %). Finální výsledky březnového průzkumu University of Michigan potvrdily klesající trend důvěry amerických spotřebitelů zejména v důsledku rostoucích inflačních očekávání (pro 1 rok na 5,0 % a pro období 5-10 let 4,1 %). Naproti tomu inflační očekávání v eurozóně jsou relativně dobře ukotvená, když na horizontu jednoho roku činí 2,6 % a ve střednědobém období (3 roky) pak 2,4 %. V Německu došlo k mírnému nárůstu nezaměstnanosti z únorových 6,2 % na 6,3 % v březnu.
Akciové trhy zakončily minulý týden v červených číslech. Americký index S&P 500 ztratil 2 %, německý DAX necelé 1 % a pražský PX více než 1,2 %. Koruna se pohybuje nad hranicí 24,90 EUR/CZK.
Autor: Martin Kron, analytik
Editor: Lenka Kalivodová, analytička
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- J&T ARCH INV CZK H - Akcie J&T ARCH INV CZK H aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- EUR euro, historie kurzů měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- EUR, euro - převod měn na CZK, českou korunu
- Směnárny Praha koupě, prodej euro EUR
- Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 25 5405 (vzor číslo 28)
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění 25 5457/B (vzor číslo 3)
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.