Trumpova cla na auta – kdo tu vlastně vyhrává? Efekt bude zřejmě přesně opačný proti původním záměrům
Dnešní automobilový průmysl v Severní Americe je hyperpropojený. Výroba komponent – třeba převodovky – často znamená, že se daný díl přepraví mezi USA, Kanadou a Mexikem i sedmkrát, než je smontován do auta. Pokud se při každém přejezdu aplikuje clo, náklady nerostou lineárně, ale exponenciálně. Jednoduchý kondenzátor pro sedačky může díky těmto celnicím několikanásobně zdražit – a stejně tak celé auto.

A to není jen problém výrobců. Spotřebitelé si připlatí. Odhady říkají, že nové tarify zvednou ceny aut z Evropy, Japonska a Koreje v průměru o 6 500 dolarů. Auta vyráběná v Mexiku zdraží o cca 4 500 dolarů. A to nepočítáme zdražení domácích aut kvůli dražším komponentům. Pro běžného Američana to znamená jednoduše tohle: za stejný peníz méně muziky, horší výbava a menší výběr.
A kdo zapláče nejvíc? Nižší a střední třída. Ti, kteří nejčastěji kupují levnější, často importované modely, které kvůli clům možná zmizí z trhu. Připomeňme si třeba „chicken tax“ – 25% clo na pick-upy z 60. let – které de facto eliminovalo levné evropské a asijské modely z amerického trhu.
A co zaměstnanost? I tady Trumpova logika kulhá. Studie i historická data ukazují, že otevřený obchod pomáhá americkému průmyslu. Po uzavření NAFTA v 90. letech výroba aut i počet pracovních míst v USA rostl – v kontrastu s 80. lety, kdy dominovala protekcionistická opatření.
Import není opakem domácí výroby. Naopak – obojí jde ruku v ruce. Když klesne import, klesá i export, protože klesá efektivita, investice i konkurenceschopnost. Snížení konkurence pak navíc umožňuje domácím firmám zvedat ceny, což nakonec odskáče spotřebitel.
Zajímavé je, že i samotné automobilky (včetně Tesly) upozorňují, že nová cla jsou problém. A to včetně těch, které v USA vyrábí – protože globalizovaný řetězec jim zdraží výrobu. A s ní přijdou o konkurenceschopnost.
David Navrátil
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdo má dnes svátek?
- Příspěvek na auto
- Plánovač tras autem
- Cena aut - velký přehle cen ojetých automobilů
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Jak je to vlastně s tím lednovým efektem?
- Kdo na koho v Československu doplácel? Jsou to hloupé diskuse a nikam nevedou, tvrdí historik (Jak to bylo doopravdy) (audio)
- Kdo na koho v Československu doplácel? Jsou to hloupé diskuse a nikam nevedou, tvrdí historik (Jak to bylo doopravdy) (audio)
Prezentace
02.04.2025 Firmy a podnikatelé si loni půjčili 168…
14.03.2025 MacBook za polovinu. V Česku je nová služba,…
10.03.2025 Nejpopulárnější Samsung má nástupce.