Vývoj plodnosti v Česku v období pandemie covid-19 - Demografie 2025 - výzkum populačního vývoje - Mezinárodní srovnání a dosavadní poznatky
Období pandemie covid-19 odstartovalo výrazné změny v úrovni plodnosti (nejen) české populace,které vzbudily značný odborný, politický i mediální zájem. Po výrazném nárůstu hodnoty úhrnné plodnosti v Česku až na jednu z nejvyšších úrovní v rámci evropských zemí v roce 2021, která přitahovala pozornost řady zahraničních odborníků i médií, především ze zemí, které se dlouhodobě držely na jejích výrazně nižších hodnotách, nastal od roku 2022 prudký propad úrovně plodnosti pokračující do současnosti. Ve veřejném diskursu jsou spolu s dlouhodobě sledova nými faktory působícími na úroveň plodnosti opakovaně diskutovány přímé i zprostředkované dopady mimořádné situace, kterou ve společnosti vyvolala pandemie covid-19. Z různých stran jsou zmiňovány možné efekty očkování a jeho spojitost s prudkým poklesem plodnosti a porodnosti, tato tvrzení jsou však ne vždy podložena výsledky věrohodných analýz. Snahou tohoto částečně diskusního příspěvku je přinést demografický pohled na to, jak mohlo období bezprecedentní situace celosvětové pandemie a specifická situace očkování proti onemocnění covid-19 proměnit reprodukční chování české populace.
Toto téma vyvolává pozornost z důvodu své společenské závažnosti a polarizujícího charakteru. Zatímco pan demie covidu-19 přinesla rozsáhlé změny ve zdravotnických a sociálních systémech, očkování proti této nemoci se stalo jedním z klíčových nástrojů boje proti jejím dopadům. Diskuse o jeho potenciálním vlivu na reprodukční zdraví však odráží hlubší otázky spojené s vnímáním rizik, důvěrou ve vědu a odpovědností za veřejné zdraví.
Text se zaměřuje na vývoj úrovně plodnosti v České republice v posledních třech desetiletích s důrazem na dynamický zvrat trendu úhrnné plodnosti v období pandemie covid-19. Cílem je, na základě přehledupublikovaných odborných zjištění, diskutovat možné mechanismy vlivu pandemie covid-19 a s ní spojených specifik včetně rozsáhlé očkovací kampaně na reprodukční chování české populace.
Hodnocení biologické podstaty možné kauzality mezi změnou fekundity (tj. schopnosti mít děti) a vakcinací nám z pozice demografů nenáleží. Můžeme tak tedy zodpovědně čerpat pouze z již zrealizovaných studií, které se nemají k po tvrzení kauzálního mechanismu, že vakcinace proti onemocnění covid-19 ovlivnila lidskou schopnost reprodukce. Přehledové články nenalezly významný vliv této vakcinace na pohyblivost spermií (Zace et al.,2022; Wang et al., 2023), neprokázal se negativní vliv vakcinace na fekunditu netěhotných (Zace et al., 2022; Wang et al., 2023; Pratama et al., 2022) ani ohrožení stávající těhotenství (Wang et al., 2023). Na druhé straně byl prokázán negativní vliv v případě, že jedinec onemocněl covid-19, kdy bylo potvrzeno krátkodobé snížení plodivosti mužů (Wasselink et al., 2022) a zvýšené riziko samovolného potratu v raném těhotenství (van Baar et al., 2024) v souvislosti s touto nemocí.
Graf 1: Vývoj úhrnné plodnosti v Česku v letech 2011 až 2023
Pozn.: ČSÚ = Český statistický úřad, WPP = World Population Prospects.
Zdroj: SZÚ, OSN, 2024; ČSÚ, 2024.
Co však jako demografové umíme, je hodnotit proměny úrovně plodnosti s ohledem na změny, které se odehrávají ať už na individuální, tak na celospolečenské úrovni. Problematika lidské reprodukce v moderní společnosti je vysoce komplexní záležitostí. Samotná cesta k narození jedince odráží nejen biologickou schopnost mít děti, ale i individuální postoje k dětem, aktivaci touhy po dětech, plánování dětí a následně i samotnou realizaci těchto plánů (Miller, 2011). To vše musí být v ideálním případě v souladu u obou partnerů, kteří se výsledné reprodukce účastní. Krom individuálních postojů k reprodukci se následně do realizace reprodukčních plánů promítají i další individuální charakteristiky jedince, jako jsou jeho karierní ambice, partnerská situace, zdravotní stav a materiální zabezpečení (Testa, 2014; Šťastná et al., 2017)
V roce 2021 jsme byli svědky nejvyšší úrovně plodnosti v období samostatné republiky (Graf 1).
Před i po roce 2021 byly pozorované hodnoty úhrnné plodnosti podstatně nižší. Na výkyvu úrovně úhrnné plodnosti mezi lety 2020 až 2022 se podílí změna početnosti žen v reprodukčním věku, které vstupují do výpočtu ukazatele úhrnné plodnosti. Podle Českého statistického úřadu byla v letech 2018 až 2020 úhrnná plodnost 1,71 dítěte na jednu ženu (ČSÚ, 2024). V roce 2021 byla vyšší, a to 1,83 (ČSÚ, 2024). Na nárůstu plodnosti mezi lety 2020 a 2021 se částečně podílí skokové snížení počtu žen v reprodukčním věku v důsledku zpřesnění velikosti populace na základě Sčítaní lidu, domů a bytů realizovaného v roce 2021 (Koukalová, 2022). V případě interpolované velikosti populace mezi censy, se kterou pracuje například World Population Prospects publikovaný Organizací spojených národů (OSN), by plodnost v roce 2020 byla 1,76 (OSN, 2024) a následný nárůst plodnosti by tedy nebyl tak velký (viz Graf 1). Mezi lety 2021 a 2022 došlo naopak k výraznému nárůstu počtu žen v reprodukčním věku v populaci Česka. Tento nárůst tvořily především ukrajinské ženy s dlouhodobým ochranným statusem. Ze srovnání údajů poskytnutých ČSÚ vyplynulo, že změna v populaci žen v důsledku příchodu ukrajinských válečných uprchlíků vedla k rozdílu v úhrnné plodnosti o 0,05, kdy bez započtení Ukrajinek by úhrnná plodnost v Česku v roce 2022 byla 1,67 namísto 1,62 (Štyglerová – Němečková, 2023).
Při diskusi aktuálních hodnot úhrnné plodnosti je nezbytné hodnotit její vývoj v širším kontextu – časovém i teritoriálním. V textu se zaměřujeme na zhodnocení vývoje úrovně plodnosti za poslední tři dekády v širším mezinárodním kontextu, k čemuž využíváme data OSN (2024), přesněji publikaci World Population Prospects 2024, a to ze dvou důvodů: 1) vychází z interpolovaných dat mezi censy a tím pádem udává přesnější odraz reality, než data publikována průběžně v jednotlivých letech tak, jak to činí Český statistický úřad; 2) nabízí možnost mezinárodního srovnání, a to až do roku 2023. Diskuse možných mechanismů vlivu pandemie covid-19 na reprodukční chování vychází z analýz a poznatků publikovaných v odborných časopisech zaměřených na populační studia a zároveň čtenářům stručně sumarizuje aktuální publikované poznatky o situaci v Česku.
Dlouhodobé trendy vývoje úrovně plodnosti v evropském kontextu Graf 2 představuje vývoj úhrnné plodnosti ve vybraných státech Evropy. V baltských státech a zemích střední a východní Evropy můžeme koncem 20. století pozorovat rapidní pokles úrovně plodnosti, zatímco v zemích severní a západní Evropy úroveň plodnosti roste, případně stagnuje. S novým tisíciletím pak začnou hodnoty úhrnné plodnosti v evropských státech opět konvergovat a až do roku 2008 můžeme pozorovat nárůst úhrnné plodnosti u většiny sledovaných zemí. Roku 2008 propukla mezinárodní finanční krize spojená s poklesem či stagnací hospodářství a souvisejících ekonomických ukazatelů. Studie Kocourkové et al. (2019) potvrdila procyklický vztah hospodářského vývoje a úrovně plodnosti v zemích Evropské unie v letech 2001 až 2013. V souladu jsou také zjiš tění Matysiak et al. (2021), podle kterých byl pokles plodnosti v období hospodářské recese spojen pře devším s nárůstem nezaměstnanosti. Ukazatel úrovně nezaměstnanosti může být širší optikou nahlížen jako indikátor nárůstu životní nejistoty vnímané dotčenu populací nebo některými jejími skupinami.
K nejvýraznějšímu poklesu úrovně plodnosti došlo v regionech, kde se v období recese nejvíce zhoršily podmínky na trhu práce – ve státech jižní Evropy a ve vybraných zemích střední a východní Evropy (Matysiak et al., 2021). V západní a severní Evropě vývoj měr plodnosti s ekonomickými ukazateli rece se nesouvisel (Matysiak et al., 2021). Skutečnost, že vývoj úrovně plodnosti nebyl v souladu s vývojem ekonomických ukazatelů v době recese (2008–2014) však nic nemění na skutečnosti, že v zemích západní Evropy, a především v zemích severní Evropy pozorujeme od roku 2010 dlouhodobý a nezanedbatelný propad úrovně úhrnné plodnosti (Graf 2).
Graf 2: Vývoj úhrnné plodnosti ve vybraných státech Evropy v letech 1994–2023
Pozn.: Svislá přerušovaná čára značí rok 2020
Zdroj dat: OSN, 2024
Nejpodrobněji je v odborné literatuře situace zanalyzována ve Finsku, kde dochází k poklesu úhrnné plodnosti od roku 2010. Za propadem plodnosti v předpandemickém období z úrovně 1,86 v roce 2010 na 1,41 v roce 2018 (OSN 2024) stojí především nižší úroveň plodnosti prvního pořadí (Hellstrand et al., 2021), přičemž z části (avšak ne úplně) je pro pad úrovně plodnost připisován dalšímu odkladu plodnosti (Hellstrand et al., 2021; Rahnu – Jalovaara, 2023). Pokles plodnosti je přítomen na všech vzdělanostních stupních a zároveň je diferencován podle oborů vzdělání. Nejintenzivnější pokles úrovně plod nosti byl zaznamenán v případě žen se vzděláním v oboru informačních technologií a umění, nejméně intenzivní je naopak u žen s kvalifikací v oborech v oblasti zdravotnictví a vzdělávání. Vysoká úroveň nezaměstnanosti v oboru a nižší příjem pak umocňovali pokles úrovně plodnosti žen působících v daném
oboru, což svědčí o negativním vlivu ekonomické nejistoty na úroveň plodnosti (Hellstrand et al., 2024).
S poklesem úrovně plodnosti v zemích severní Evropy souvisí také změny ve sféře partnerských vztahů, kdy dochází k odkladu navazování trvalých vztahů (Rahnu – Jalovaara, 2023; Hellstrand et al., 2022), manželství jsou uzavírána s menší pravděpodobností (Hellstrand et al., 2022; Cantalini et al., 2024) a obecně slábne vztah mezi partnerstvím a rodičovstvím, tj. méně osob žijících v partnerství má společně děti (Hellstrand et al., 2022; Cantalini et al., 2024; Rahnu – Jalovaara, 2023).
VÝVOJ ÚROVNĚ PLODNOSTI V OBDOBÍ PANDEMIE COVID-19
Počátek pandemie covid-19 se v reprodukčním chování obyvatel mnoha zemí Evropy projevil nárůstem
úhrnné plodnosti v roce 2021 (Sobotka et al., 2023;Lappegard et al., 2023). V případě Norska se ukázalo,
že za nárůstem úhrnné plodnosti z 1,48 v roce 2020 na 1,56 v roce 2021 (OSN, 2024) je především plodnost vyššího pořadí, tedy plodnost žen, které již ale spoň jedno dítě měly (Lappegard et al., 2023). Stejně tak stabilní úroveň plodnosti v letech 2020 a 2021 ve Švédsku kolem 1,67 (OSN, 2024) je interpretována jako uspíšení realizace plodnosti druhého pořadí (Ohlsson-Wijk – Andersson, 2024). K nárůstu úrovně plodnosti však nedošlo v zemích jižní Evropy (Sobotka et al., 2023), kupříkladu v Itálii došlo v průběhu první vlny pandemie (březen – květen 2020, tedy realizovaná plodnost v období duben – srpen 2021) k poklesu koncepcí, a to zejména u bezdětných žen (Dalla-Zuanna et al., 2024).
Mezi roky 2021 a 2022 došlo ve většině zemí na opak k poklesu úrovně plodnosti. V tomto období lze v datech pozorovat jednoznačnou časovou spojitost mezi nástupem vakcinační kampaně a úrovní plodnosti o devět měsíců později (Jasilioniene et al., 2024; Bujard – Andersson, 2024; Winkler-Dworak et al., 2024; Slabá et al., 2024a). Sobotka et al. (2023) představili tři možná vysvětlení a popsali tři hlavní mechanis my, které se spolupodílely na tomto poklesu (přičemž v každé zemi jinou měrou): 1) pokles úrovně plodnosti v postpandemickém období je návrat k předpandemickým reprodukčním trendům; 2) obnovení pracovního a společenského života v předpandemickém rozsahu mohlo paradoxně upozadit reprodukční plány a mít za následek jejich odklad, pandemická omezení dopadající různou měrou na navazování vztahů a uzavírání sňatků zároveň mohla vést k menšímu počtu lidí, kteří si našli partnera a mohli by založit rodinu; 3) podstoupení vakcinace proti onemocnění covid-19 mohlo vést ženy ke krátkodobému odkladu reprodukce z důvodu obav, že by v případě těhotenství vakcinace mohla mít vedlejší účinky na vývoj plodu.
Zaměřme se na jednotlivá vysvětlení podrobněji a s důrazem na vývoj situace v Česku. Vysvětlení zdůrazňující návrat k předpandemickým trendům plodnosti je v souladu s poznatky z recentní studie Jasilioniene et al. (2024). Ta jednoznačně ukazuje, že ve většině zemí byl nárůst úrovně plodnosti zkraje pandemie vlastně anomálií a v postpandemické době se úroveň plodnosti vrátila na trajektorii pozorovanou před pandemií (Jasilioniene et al., 2024, lze pozorovat v Grafu 2). Situace v Česku se však této interpretaci vymyká. Česko vykazovalo v předpandemickém období výrazně odlišný vývoj úrovně plodnosti v porovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy.
Byl zde zaznamenán výrazně pozitivní vývoj úrovně plodnosti, kdy došlo k nárůstu úhrnné plodnosti z 1,43 roku 2011 k 1,82 dítěte na jednu ženu roce 2021 (OSN, 2024, viz Graf 1 a 2).
Naopak velmi validním se v českém kontextu jeví bod 2, který za poklesem úrovně plodnosti spatřuje především změnu společenské situace po uvolnění protipandemických restriktivních opatření. To ostatně v Česku připomíná situaci z kraje 90. let 20. století, kdy otevření hranic a nárůst možností seberealizace vedly k upozadění reprodukce a odkladu zakládání rodin do pozdějšího věku (Rabušic, 1996; Sobotka et al., 2008). Tuto domněnku potvrzuje studie Paloncyové (2022), hodnotící reprodukční plány mužů a žen koncem roku 2020 a na jaře roku 2021. Ta dokládá, že i v období výrazných restrikcí v důsledku pandemie zůstává právě hodnotové nastavení, především postoje k rodičovství, ústředním faktorem formujícím deklarované reprodukční záměry.
Ve druhé polovině 90. let přispěl k odkladu plodnosti krom proměny hodnot i nárůst ekonomické nejistoty (Rychtaříková, 1996), ať už v důsledku hospodářského vývoje, tak i s ohledem na snížení stability zaměstnání. I v postpandemické době jsme svědky obou těchto faktorů – znovu zpřístupnění možností seberealizace a rostoucí inflace – na pozadí poklesu úrovně plodnosti. Studie realizovaná v době nejpřísnějších protipandemických opatření v Česku (Slabá, 2022), tedy na jaře roku 2021, jasně ukazuje, že v případě mužů byly reprodukční plány pro následující tři roky ovlivněny percepcí individuální situace v oblasti financí. V případě, že respondent na jaře roku 2021 očekával do budoucna zlepšení své finanční situace, byla zde vyšší šance, že bude v krátkodobém časovém horizontu plánovat dítě (Slabá, 2023). Lze tedy usuzovat, že v případě zhoršení ekonomických podmínek se naopak ochota plánovat potomka sníží.
Třetí uvedený faktor stojící na poklesem úrovně plodnosti mezi roky 2021 a 2022 zdůrazňuje efekt krátkodobého odkladu plodnosti v souvislosti s plánem podstoupit očkování proti covid-19, což prokazuje řada zahraničních studií (Jasilioniene et al., 2024; Bujard – Andersson, 2024; Winkler-Dworak et al., 2024).
Pro českou populaci potenciál tohoto vysvětlení pro pochopení rychlého meziročního poklesu úrovně plodnosti mezi roky 2021 a 2022 o 0,2 dítěte (na 1,62 v r. 2022) podrobně analyzovaly Slabá et al. (2024a).
Autorky studie zdůrazňují skutečnost, že samotný ukazatel úhrnné plodnosti je velmi citlivý nejen na změny v počtech narozených dětí, ale také na změny v exponované populaci žen v reprodukčním věku.
A právě masivní vakcinační kampaň proti onemocnění covid-19 může znamenat takovouto enormníkrátkodobou změnu v exponované populaci, vycházíme-li z předpokladu, že ženy nechtěly podstupovat očkování proti covid-19 jako těhotné (což bylo také v souladu s doporučeními vydávanými na počátku očkovací kampaně). V Česku byla vakcinace zpřístupněna zkraje roku 2021 a to pouze vybraným skupinám obyvatelstva. Osoby v reprodukčním věku se mohly k očkování registrovat až v průběhu května 2021(Slabá, 2022). Studie Slabé et al. (2024a) na základě podrobných dat o průběhu očkování proti covid-19 a mírách plodnosti české populace modeluje situaci, že žena, která se právě nechala očkovat, se chce vědomě v daném měsíc početí vyhnout (a reprodukci tedy odložit) a jen pro daný měsíc vakcinace je z exponované populace vyloučena. Výsledkem je pak hypotetická úhrnná plodnost v roce 2022 za předpokladu, že by jinak ženy měly stejnou úroveň plodnosti jako v roce 2021 (kdy byla pozorována nejvyšší úroveň plodnosti od roku 1991) avšak vědomě se vyhýbaly otěhotnění v době, kdy byly vakcinovány. Pozorovaná úroveň úhrnné plodnosti v roce 2022 byla 1,62 dítě, v případě, že se početí dítěte ženy vyhnuly pouze v měsíci první dávky vakcíny, by pak hypotetická úhrnná plodnost
byla 1,69, v případě, že by se početí vyhnuly i v měsíciaplikace druhou dávkou vakcíny, by byla hypotetická úhrnná plodnost 1,56 (Slabá et al., 2024a). Jak hypotetické úrovně plodnosti ukazují, úroveň plodnosti mezi lety 2021 a 2022 mohla poklesnout podstatně více, i kdyby se nezměnila intenzita plodnosti žen podle věku a ženy by se pouze důsledně vyhýbaly početí v měsíci vakcinace.
Autoři: Jitka Slabá a Anna Štastná Zdroj: Demografie 2025
JITKA SLABÁ
Působí jako odborná asistentka na Katedře demografie a geodemografie Univerzity Karlovy, kde na jaře roku 2021 úspěšně obhájila disertační práci Načasování plodnosti napříč generacemi českých žen narozených v letech 1966–1990. Ve svém výzkumu se zaměřuje na problematiku načasování plodnosti, realizaci reprodukčních plánů a dopady pandemie covid-19 na reprodukční chování české populace.
ANNA ŠŤASTNÁ
Vystudovala sociologii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a demografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. V současné době působí na katedře demografie a geodemografie PřF UK jako odborná asistentka. Ve svém výzkumu se zaměřuje na problematiku reprodukčního chování, plodnosti, na otázky rodinné politiky a skloubení pracovního a rodinného života.
Literatura
• Bujard, M. – Andersson, G. 2024. Fertility declines near the end of the COVID-19 pandemic: Evidence of the 2022 birth
declines in Germany and Sweden. European Journal of Population, 40(1), 4.
Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s10680-023-09689-w.
• Cantalini, S. – Ohlsson-Wijk, S. – Andersson, G. 2024. Cohabitation and Marriage Formation in Times of Fertility Decline:
The Case of Sweden in the Twenty-First Century. European Journal of Population, 40(1), 15.
Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s10680-024-09703-9.
• Český statistický úřad (ČSÚ). 2024. Demografická příručka 2023. Český statistický úřad.
Dostupné z: https://csu.gov.cz/produkty/demograficka-prirucka-2023.
• Český statistický úřad (ČSÚ). 2025. Inflace – druhy, definice, tabulky. Český statistický úřad.
Dostupné z: https://csu.gov.cz/mira_inflace. [cit.: 18. 2. 2025].
• Dalla‐Zuanna, G. – Di‐Fonzo, T. – Girolimetto, D. – Loghi, M. 2024. Exploring the impacts of COVID‐19 on births in Italy,
2020−2022. Population, Space and Place, e2807. Dostupné z: https://doi.org/10.1002/psp.2807.
• Hellstrand, J. – Nisén, J. – Myrskylä, M. 2022. Less partnering, less children, or both? Analysis of the drivers of first birth
decline in Finland since 2010. European Journal of Population, 38(2), 191–221.
Dostupné z: https://doi.org/10.1007/s10680-022-09605-8.
• Hellstrand, J. – Nisén, J. – Myrskylä, M. 2024. Educational field, economic uncertainty, and fertility decline in Finland
in 2010–2019. European Sociological Review, 40(5), 754–771. Dostupné z: https://doi.org/10.1093/esr/jcae001.
• Hellstrand, J. – Nisén, J. – Miranda, V. – Fallesen, P. – Dommermuth, L. – Myrskylä, M. 2021. Not just later, but fewer: Novel
trends in cohort fertility in the Nordic countries. Demography, 58(4), 1373–1399.
Dostupné z: https://doi.org/10.1215/00703370-9373618.
• Jasilioniene, A. – Jasilionis, D. – Jdanov, D. – Myrskylä, M. 2024. Exploring associations between the Covid-19 vaccination
campaign and fertility trends: A population-level analysis for 22 countries. Max Planck Institute for Demographic Research.
Dostupné z: https://doi.org/10.4054/MPIDR-WP-2024-006.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Ropa Brent - ceny a grafy ropy Brent, vývoj ceny ropy Brent 1 barel - 1 rok - měna USD
- Platina - ceny a grafy platiny, vývoj ceny platiny 1oz - 1 rok - měna USD
- Hliník - ceny a grafy hliníku, vývoj ceny hliníku 1 tuna - 1 rok - měna USD
- Zemní plyn - ceny a grafy zemního plynu, vývoj ceny zemního plynu 1 MMBtu - 1 rok - měna USD
- Benzín - aktuální ceny benzínu, vývoj cen
- Měď - ceny a grafy mědi, vývoj ceny mědi 1 libra - 1 rok - měna USD
Prezentace
03.06.2025 Tohle je nejvýhodnější Samsung v Česku, vyjde…
29.05.2025 Jak vstoupit do insolvence a zbavit se dluhů
26.05.2025 ČSÚ: 41 % velkých firem v EU využívá AI nástroje.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři