Sázky na zisky amerických dluhopisů. Ne všichni vidí příležitost na stejném místě
Klíčové body
- Množí se sázky na pokles výnosů amerických dluhopisů.
- Opční trh sází na výnosy nejdelších splatností, některé banky dávají přednost kratším.
- Dolaru pomohl Trump zmiňující uvalení cel na evropské zboží.
Trh sází na zisky amerických dluhopisů. Ne všichni ale vidí příležitost na stejném místě. Jak vypadá současná situace?
Bank of America sází na větší prostor pro pokles výnosů na krátkém konci výnosové křivky. Tyto bondy sice nejsou tak levné jako na dlouhém konci, je zde ale větší likvidita a příznivější prostředí. To souvisí s přílivem dodatečné likvidity z titulu rozpouštění účtu vlády vinou nedořešené otázky dosažení dluhového stropu a s možným pozastavení kvantitativního utahování ze strany Fedu.
Na dlouhém konci křivky banka pracuje se zaceněním možných regulatorních úprav (SLR) a s potenciální citlivostí na změny emisní strategie. Zklamání může přijít tehdy, pokud se ukáže, že snižování fiskálního deficitu nebude tak lehké.

Opční trh se soustředí primárně na dlouhý konec křivky, kde vidíme převahu callů od pětileté splatnosti až po ty nejdelší.

Objevují se i velké sázky na pokles výnosu desetiletého dluhopisu. Agentura Bloomberg zmínila pozici zaměřenou na pokles k 4,15 % a o něco menší, která sází na pokles až k 3,85 % do konce dubna. Potvrzuje zároveň sílící zájem o cally se strike cenami přibližující desetiletý instrument k výnosu na 4 %.

Pozitivní výhled byl reportován i v rámci průzkumu mezi klienty banky JPMorgan, u kterých jsou čisté long pozice nejvyšší od ledna.

Co potřebujeme k poklesu výnosů na dlouhém konci výnosové křivky? Pár příkladů:
- Výrazné ekonomické zpomalení
- Propad akcií
- Osekanou fiskální politiku
- Úpravu regulatorních pravidel jako je SLR
- Ještě větší emisi pokladničních poukázek
- Méně proinflační prostředí, nejlépe v souvislosti s rostoucí produktivitou či levnějšími energiemi
Nutno podotknou, že některé z bodů, resp. jejich náznaky, už v americké ekonomice a na trhu vidíme. Jde především o první, který bude podle nás nadále jedním z hlavních faktorů vývoje dluhopisů.
Na devizovém trhu mezitím vidíme silnější dolar, který se vrátil zpět pod hranici 1,0500 za euro. K tomu mu včera pomohl americký prezident Trump, který zmínil uvalení cel na Evropu, konkrétně 25% sazbu na auta a další zboží. Koruna drží část zisků ze začátku týdne. Proti euru se obchoduje pod 24,95 a proti dolaru umazala část zisků nad 23,80. Cla by domácí měně nemusela příliš vyhovovat, proto pracujeme s rizikem možného oslabení, dojde-li na zhoršení tržního sentimentu. Nezapomínejme však, že do nálady vstupují i jednání o válce na Ukrajině, která měnám regionu v posledních dnech pomohla společně s poklesem amerických tržních sazeb.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,0463 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 106,62 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0416 do 1,0515 EURUSD.
Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,93 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 23,82 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,88 až 25,02 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,69 do 23,99 USDCZK.
*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo