Čínský herní průmysl zůstává i přes restrikce největším na světě
Čínský herní průmysl je v mnoha ohledech největším na světě. Počet hráčů videoher v zemi se navzdory různým restrikcím podle posledních údajů blíží 700 milionů, sektor se zároveň může pochlubit výrazným růstem příjmů z mobilních her a rozšiřující se mezinárodní přítomností. Zahraniční prodeje her vyvinutých v Číně dosáhly v roce 2023 výše 24 miliard USD.
Foto: Shutterstock
DALŠÍ „OPIUM“ ČÍNY?
Dlouhodobým problémem sektoru jsou vládní restrikce. Mezi lety 2000 až 2013 platil pro domácnosti zákaz nákupu herních konzolí. Po žhářském útoku v internetové kavárně v roce 2002 začala media lynčovat videohry jako další „opium“ Číny. V roce 2021 čínská vláda úplně zastavila na osm měsíců vydávání videoherních licencí a omezila množství času, které dospívající do 18 let mohou strávit hraním her na tři hodiny týdně.
V současnosti je stále těžké pro vydavatele získat licenci potřebnou pro prodej hry na domácím trhu. Ti největší z nich se tak čím dál více zaměřují na zahraniční trhy. Samotní herní vývojáři se také musí potýkat se silnou cenzurou. Problematické oblasti zahrnují historii, politiku, náboženství i nadpřirozené prvky, jako jsou duchové nebo kostlivci.
Navzdory regulačním výzvám sektor vykazuje (s výjimkou roku 2022) pravidelný růst, přičemž velké zaměření je na hry na mobilu, e-sport scénu a integraci virtuální reality. V současnosti se videohrám aktivně věnuje 46 procent čínské populace, přičemž přibližně 300 milionů z nich tvoří ženy. Průměrný věk hráčů v Číně je 35 let, přičemž průměrný příjem na uživatele činí 64 USD.
VE STOPÁCH OPIČÍHO KRÁLE
Jedním z hitů loňského roku byla hra čínského studia Game Science s názvem Black Myth: Wukong. Ta je inspirovaná klasickým čínským románem Opičí král z 16. století, což je nepochybně velká část jejího úspěchu. Protože se věnuje čínské historii a obsahuje nadpřirozené prvky z čínské mytologie, nalezla zalíbení jak u mezinárodního publika, tak u státních cenzorů. Hra je technicky velmi pokročilá, což demonstruje schopnost čínských vývojářů vytvářet vysoce kvalitní AAA tituly, které mohou konkurovat na globálním trhu.
Vývoj AAA titulu je specifický vysokými náklady a výnosy až po vydání, přičemž doba vývoje obvykle trvá cca 2-5 roky. Dlouhý vývoj a náklady v kombinaci s nejistotou, zda dostanou licenci na prodej hry, je hlavně pro malá studia vysoce riskantní. Proto se spíše kloní k jednodušším mobilním hrám s mikrotransakcemi, jejichž popularita je v Číně enormní – tamní prodeje se na těch celosvětových podílí z jedné třetiny. Na domácím trhu si segment mobilních her udržuje svou pevnou pozici a v roce 2023 se podílel na celkových prodejích v herním sektoru ze 75 %.
Na konci roku 2023 bylo zveřejněno nařízení omezující nadměrné utrácení a regulaci herních odměn, které vyvolalo obavy investorů, což vedlo k volatilitě trhu a obavám z dalších regulačních zásahů. Zatímco tato opatření mají primárně za cíl zajistit zdravé herní prostředí, přinášejí také nejistotu pro zúčastněné strany v oboru. Regulační orgány se mezi těmito dvěma aspekty snaží „kormidlovat“ a v minulém roce udělily 1075 nových herních licencí, dvojnásobek počtu z roku 2022.
ŠANCE PRO ČESKÉ FIRMY
I přes zmíněné restrikce nabízí čínský trh díky své masivní hráčské základně řadu příležitostí i pro české společnosti. Plánem Velvyslanectví ČR v Pekingu a Generálního konzulátu ČR v Šanghaji je posílení propagace silného českého herního průmyslu v Číně, včetně účasti na veletrhu ChinaJoy, který proběhne od 1. do 4. srpna 2025 v Šanghaji. Česká účast zde bude zajištěna generálním konzulátem ČR. V případě dotazů týkajících se čínského herního průmyslu, případně možné propagace toho českého v Číně se neváhejte obrátit na politicko-ekonomický úsek velvyslanectví ČR v Pekingu pod e-mailovou adresou Beijing.commerce@mzv.gov.cz.
Adam Kupka, ekonomický diplomat
Filip Kožíšek, stážista, Velvyslanectví ČR v Pekingu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- CNY, čínský juan - převod měn na CZK, českou korunu
- Největší vzestupy a poklesy kurzu kryptoměn za týden
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Akcie ve světě - hodnoty indexů
- Koronavirus a akcie ve světě
- Akcie ve světě
- Akcie ve světě - grafy indexů
- Česká republika měla poprvé v historii svůj národní stánek na jedné z největších herních konferencí světa GDC 2021 v San Franciscu.
- O český gaming byl v Montréalu, třetím největším centru herní produkce na světě, velký zájem
- Největším přístavem světa zůstává Šanghaj
- I přes pokles PMI zůstává nálada v průmyslu optimistická (Komentář)
- Největší hrozbou pro americký průmysl je prý čínská špionáž
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI