GABON TĚŽÍ Z ROPNÉHO BOHATSTVÍ, USILUJE O DIVERZIFIKACI EKONOMIKY
Gabon je ekonomicky i bezpečnostně stabilní země. Má vedle ropy velké zásoby nerostných surovin, ale právě ropa z něj dělá jednu z nejbohatších ekonomik subsaharské Afriky se statutem země s vyšším středním příjmem. Gabonci dlouhodobě usilují o diverzifikaci svých zahraničních partnerů, proto české kvalitní produkty a moderní technologie jsou a budou vítanou variantou a obohacením místního trhu této ropné regionální mocnosti.
Ilustrace: Shutterstock
Prohloubení bilaterálních vztahů s Gabonem a další otevření bran tamního trhu, na který už se daří pronikat českým firmám, bylo cílem cesty českého místopředsedy vlády Mariana Jurečky do této země rovníkové Afriky v polovině prosince. Jednalo se o historicky první návštěvu vrcholného představitele Česka a Gabonci potvrdili, že její význam vnímají stejně silně jako Češi.
PODNIKATELSKÁ DELEGACE
Místopředsedu vlády doprovázela silná podnikatelská delegace, neboť otevření cest na tento perspektivní africký trh bylo jednou z hlavních priorit návštěvy. Za českou stranu se mise zúčastnily následující společnosti: VCL Group, Koma Modular, Tatra Kopřivnice, ESSA, MDP GEO, Pedip, Slívka Architects, Excalibur International, TRL Space Systems, BTL Healthcare Technologies a Petrof. Některé z nich již v Gabonu působí a návštěva podpořila jejich rozjednané kontrakty, jiné vnímaly návštěvu jako hledání nových možností, a právě pro ně byla v rámci programu připravena návštěva Zvláštní ekonomické zóny Nkok, která láká potenciální investory nejen v oblasti dřevařského průmyslu, jenž tvoří jádro celého komplexu.
Foto: Zdeněk Krejčí
OD ZDRAVOTNICTVÍ K OBRANNÉMU PRŮMYSLU
Na základě poptávky Gabonců specifikované mimo jiné také Česko-gabonskou smíšenou obchodní komorou, která v zemi působí, bylo identifikováno několik odvětví, ve kterých vnímá česká strana velký potenciál a českou přidanou hodnotu pro tuto zemi v srdci Afriky. Zájem je o oblast zdravotnictví, petrochemie, dopravy a letectví, infrastrukturní projekty, zemědělství, lesnictví, spolupráci v oblasti ekologie a ochrany životního prostředí, ale i o obranně-bezpečnostní průmysl.
Poptávce gabonské i české strany odpovídala i skladba jednání místopředsedy vlády Jurečky na úrovni ministrů jednotlivých resortů. Setkal se s osmi klíčovými ministry: místopředsedou vlády a ministrem prognóz a plánování, ministrem zahraničních věcí, ministrem zdravotnictví, ministrem ropného průmyslu, ministrem dopravy, ministryní obchodu, ministryní obrany a ministrem hospodářství. Na závěr svého turné byl přijat prezidentem přechodné vlády Brice Clotaire Oliguiem Nguemou. Během jednání gabonská strana opakovaně indikovala zájem o spolupráci s českými investory a potenciálními dodavateli produktů a technologií ve výše uvedených sektorech.
Podobnou potřebu vyjádřily i Hospodářská komora Gabonu a Národní agentura Gabonu na podporu investic, které se aktivně zapojily do přípravy Multisektorového podnikatelského fóra pořádaného za českou stranu Svazem průmyslu a dopravy ČR s přispěním státní pojišťovny EGAP. Marian Jurečka fórum slavnostně otevřel za spoluúčasti místopředsedy vlády Gabonu Alexandre Barro Chambriera a ministra zahraničních věcí Régise Onangy Ndyaie.
Fórum proběhlo za účasti gabonských firem i zástupců klíčových resortů, včetně sektoru petrochemie. České firmy přítomné na misi využily možnosti sebeprezentace před plénem i následných B2B a B2G jednání. Přiblížily Gaboncům pestrost současné české oborové skladby: od satelitů a vybavení nemocnic, přes modulární řešení, digitalizaci a strojírenství až k potravinářství.
POTŘEBA PODPORY ČESKÉHO STÁTU
Návštěva potvrzuje, že v zemích subsaharské Afriky je podpora podnikatelů českým státem nezbytná. Zakázky jsou často vázány na souhlas vládních autorit a potvrzení našeho zájmu o tohoto perspektivního partnera, se kterým začínáme naše vztahy v posledních letech budovat takřka na zelené louce, v uších Gabonců silně rezonovalo.
Marie Nwanyanwu, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Abuji
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Gabon - ekonomika a finance Gabonu
- Dmitriev: Rusko se poučilo z ropné lekce a snaží se o diverzifikaci
- Čína a Polsko spolu chtějí těžit nerostné bohatství v Africe
- Opravdová ropná cenová válka teprve přijde, US těžaři usilují o zrušení letitých exportních limitů
- Alžírsko chce zvýšit ropnou produkci o 5%, nyní těží 1,1 miliónu barelů denně
- Ropné giganty nezastavil ani hurikán. ExxonMobil i Chevron těží z růstu cen ropy a plynu
- Forex: Kanadský dolar těží z výrazného poklesu ropných zásob v USA
- Ropa WTI je na letošním maximu, těží z růstu ekonomiky a nízké nabídky
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI