Keňa láká investory do projektů vodního hospodářství
Vodohospodářské projekty jsou v Keni podporovány jak tamní vládou, tak dárcovskou komunitou. Především projekty zapadající do konceptu „cirkulární ekonomiky“ jsou trendy a vděčné pro „zelené financování“, které probíhá především formou „green bonds“. I když rozvojových projektů na zlepšení podmínek v nakládání s tuhými odpady, odpadními vodami či s dostupností pitné vody je v Keni hodně, existuje stále mnoho příležitostí k novým investicím v této oblasti a k použití inovativních technologií.
Foto: Shutterstock
Zájem je také o zapojení českých subjektů do spolupráce s keňskými výzkumnými institucemi a univerzitami.
NEPIJTE VODU Z KOHOUTKU
Pít vodu z kohoutku v Nairobi se nedoporučuje. Voda obsahuje usazeniny a kdoví jaké nečistoty. Kdo si to může dovolit, kupuje si vodu balenou. Balená voda je podobně jako jinde ve světě velký byznys. Zvláště turisté si nechtějí zahrávat s osudem a tak používají balenou vodu na všechno. To vede k velkému nadbytku odpadních plastových lahví.
Velkou obchodní příležitostí jsou dodávky řešení pro úpravu vody jednotlivým zákazníkům – ať již soukromníkům nebo firmám. Keňské firmy nabízející řešení pro úpravu vody, čištění či vrtání studní jsou Davis & Shirliff (největší), Clear Water EnviroTech, Aquachem Technologies, WaterTech či Spenomatic Kenya.
POTŘEBA NOVÝCH PŘEHRAD
Velkým problémem na keňském pobřeží zůstává odsolování vody a nakládání se zbytkovou slanou břečkou. Na severu je největší výzvou dostupnost vody. Je potřeba vrtat studny, často hluboké přes sto metrů. Prezident William Ruto při svém zvolení v roce 2023 potvrdil závazek dokončit ambiciózní plán vybudovat v Keni 100 nových megapřehrad, které zlepší dostupnost vody, bezpečnost v suchem postižených lokalitách a zajistí výrobu elektřiny.
V současné době je v realizaci 34 takových projektů, které jsou financovány jako investiční spolupráce soukromého a veřejného sektoru – public-private-partnership (PPP). Realizovány jsou například přehradní díla Thwake Dam u měst Makueni a Kitui, Itare Dam zásobující vodou oblast Nakuru, či největší nádrže Soin-Koru a Mwache.
ČIŠTĚNÍ VOD ZAOSTÁVÁ ZA POTŘEBOU
Čištění odpadních vod v Keni velmi zaostává za potřebou. Jen odhadovaných 10 % (maximální odhad je 48 %) domácností v Keni je napojených na kanalizaci, která vede do čistíren vod. V hlavním městě Nairobi pak kanalizace existuje jen na 30 % území města. Přestože se vedení města a země snaží do rozšíření kanalizační sítě investovat, pokrok je jen velmi pomalý. Mnoho domácností tak závisí na sanitačních řešeních ve formě septických nádrží přímo na místě. Tyto nádrže by se měly vyprazdňovat podle regulací agentury NEMA, nicméně velmi často se tak neděje, což vede ke znečištění řek, například řeky Nairobi.
Přibližně 80 % na síť napojených odpadních vod Nairobi projde přes čistírnu Dandora Wastewater Treatment Plant, která vyčistí cca 120 000 m3 odpadních vod denně a používá mechanické a biologické procesy. Nicméně, i přes opakované intervence, firma dlouhodobě vodu nečistí dostatečně tak, aby čistota vody dodržela keňské standardy.
Další velkou čistírnou je nairobská Kariobangi Wastewater Treatment Plant, která denně vyčistí cca 32 000 m3 vody pomocí biologických filtrů. Inovativní technologie na čištění vody používají firmy H2O Solutions Kenya a Kridha. H2O Solutions Kenya používá například technologii „membrane bioreactor (MBR)“ či technologii „floating treatment wetlands“. Firma Kridha používá především „effluent treatment plant (ETP)“. Zajímavou firmou je Ion Exchange Kenya, která používá technologii „INDION membrane bio-reactor“.
DĚSIVÁ SITUACE VE SLUMECH
Jak funguje kanalizace ve slumech (neformálních čtvrtích), je o dost horší. Před existencí inovativních projektů jako je Peepoople Kenya se ve slumech používaly jen černé plastové pytlíky, které se po použití vyhodily, kam to šlo. Říká se tomu „flying toilet“ a v mnoha slumech to funguje dodnes. Projekt Peepoople Kenya vznikl jako spolupráce University of Nairobi a Oddělení energetiky a technologií švédské Univerzity zemědělských věd. Projekt funguje již téměř 10 let. Lidé ve slumu dostanou rozložitelné bio sáčky, které se použijí na malou i velkou potřebu. Sáčky jsou po použití odloženy do speciálního kontejneru. Ten firma jednou za čas odveze a z odpadu dělá hnojivo. Tento projekt velmi pomohl například ve známém slumu Kibera v Nairobi, kde měl velký dopad na zdravotní situaci dětí v místní škole.
ZDROJE VODY PRO NAIROBI
Hlavním zdrojem pitné vody pro hlavní město Nairobi jsou vodní nádrže u pohoří Aberdare zhruba 50 kilometrů za městem. Mezi ně patří například nádrž Thika-Ndakaini, která byla dokončená v roce 1994 a má zásobník 77 milionů m3. Nádrž Thika-Ndakaini zásobuje město 80 % pitné vody a je propojená s Ngethu Water Works v oblasti Gatundu, jejíž jednotlivé fáze byly dokončené v letech 1974, 1984 a 1995. Tato zařízení dodávají vodu do diplomatické čtvrti Gigiri a mají denní kapacitu 379 200m3 denně.
Významnou je nádrž Ruiru, v oblasti Kiambu, která byla dokončená 1950 a má kapacitu 290 milionů m3. Nádrž Sasumua v oblasti Nyandarua byla dokončená v 1968, kapacitou 15,9 milionů m3. Nejstarší stále funkční nádrží je Kikuyu Springs, která byla dokončená v roce 1913, má tři prameny a voda je zde upravovaná jen chlorinací.
Dalším významným zdrojem pitné vody pro hlavní město je řeka Tana. Všechny tyto zdroje nejsou v obdobích sucha dostatečné a při přenosu vody dochází k velkým ztrátám. V 2024 byl konečně po devíti letech stavby zprovozněn 12kilometrový tunel přivádějící vodu z nádrže Thika-Ndakaini do Nairobi, který má zlepšit spolehlivost přívodu vody do hlavního města.
ÚPRAVNY VODY PRO NAIROBI
Pitná voda pro hlavní město je upravovaná především ve dvou úpravnách: Kabete Treatment Plant a Sasumua Treatment Works. Kabete Treatment Plant používá sedimentační nádrže a rychlé gravitační filtry (rapid gravity filters). Voda je pak upravovaná pomocí síranu hlinitého a chlóru. Denně zde upraví 20 520 m3 vody.
Sasumua Treatment Works je vzdálená 100 km od Nairobi a má kapacitu 63 500 m3 denně. K čištění jsou používány „clarifiers“ a „filter beds“. Kvalita vody je pak kontrolovaná centrální laboratoří „Central Water Testing Laboratory“, která podléhá Water Resources Authority.
VÝZVA JAKO PŘÍLEŽITOST
Jak říkají byznysoví guru: každá výzva je také příležitostí. Keňa je pro investory často „branou“ do východní Afriky a této možnosti by bylo dobré využít. České vodohospodářské firmy jsou zdatné a často mají velké zkušenosti ze zahraničí, které jsou pro Afriku cenné. Populace Keni či sousední Tanzanie ročně roste o 2 %. V roce 2020 měla Keňa 48,8 miliónu obyvatel, v roce 2030 to bude již 57,8 milionu obyvatel. Vodohospodářská řešení zde jsou a budou potřeba ve stále rostoucí míře.
Velvyslanectví ČR v Nairobi připravuje návštěvu českého ministra životního prostředí do Keni v únoru 2025 za doprovodu obchodní delegace. V případě zájmu o účast na obchodním fóru v rámci mise doporučujeme firmám obrátit se na Hospodářskou komoru ČR, která delegaci koordinuje, či na obchodně ekonomický úsek Velvyslanectví ČR v Nairobi.
Marta Anna Ledgard, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR v Nairobi
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Forex trading online - investice do EUR/USD a ostatních měn
- Katastr nemovitostí - nahlížení do katastru nemovitostí online
- Důchodová kalkulačka - odchod do důchodu
- Kdy do důchodu?
- Paušální daň pro OSVČ / živnostníky s příjmy do 800 tisíc
- Výpočet odchodu do důchodu
- Tabulka odchodu do důchodu
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Cestování do Bavorska
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Kalkulačka paušální daně pro OSVČ s příjmy do 800 tisíc, porovnání se současným výpočtem daně
- Oznámení o vstupu do paušálního režimu 25 5255 (vzor číslo 1)
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Čínský AI start-up drtí americkou konkurenci, akcie se propadají
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Po měsících poklesů přišel růst: Co stojí za prudkým růstem cen kukuřice?
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Miroslav Novák, AKCENTA
?