Lukáš Kaňok (Kalkulátor.cz)
Finanční rady  |  09.01.2025 14:09:53

Fixace ceny energií v roce 2025: Vyplatí se, nebo ne?

Otázka, kterou si pokládá každý odběratel s nefixovanými cenami nebo končící fixací. Největší dodavatelé totiž v loňském roce několikrát snižovali ceny a slibují i další zlevňování. Když se k tomu přidaly dobré zprávy ohledně distribučních poplatků, kdy u elektřiny letos poplatky rostou v průměru jen o jedno procento a u plynu přibližně o osm procent, nefixované ceny se na první pohled mohou zdát jako dobrý nápad. Na ten druhý už to ovšem tak růžové není.

To, že dodavatelé zlevnili zákazníkům se smlouvami na dobu neurčitou a nefixovanými cenami, je sice skvělé, pořád ale platí, že zákazníci s fixovanými sazbami platí výrazně méně. Na každé MWh šetří u elektřiny přibližně 1.000 Kč u a plynu asi 500 Kč. A nepomůže ani další zlevňování. Protože aby se zákazníkovi doba neurčitá a nefixované ceny vyplatily, musela by elektřina zlevnit o dalších 1.000 Kč. O tolik po skončení největší energetické krize u nás skutečně klesla, dnes už ale další takový pokles možný není. To je jisté, protože už dnešní sazby odpovídají cenám na burze. 

Jak je tedy možné, že zákazníci se smlouvou na dobu určitou a fixovanými cenami energie levnější mají? Má to poměrně jednoduché vysvětlení. Dodavatel pro ně nakupuje energie dopředu, takže může počkat na nejvýhodnější nabídky na burze a vytvořit si zásoby. Taková situace nastane třeba tehdy, když je teplejší zima a vzniknou přebytky plynu, nebo když „vypadne“ velký odběratel energií a výrobce pak prodává za lepší ceny. Takto nakoupené energie jsou ale skutečně určeny jen pro zákazníky se smlouvou na dobu určitou, u kterých má dodavatel jistotu dalších odběrů. U doby neurčité to už z principu možné není, protože zákazník může odejít kdykoli po uplynutí tříměsíční výpovědní lhůty. Dodavatel tedy nikdy s jistotou neví, jestli od něj bude zákazník za pár měsíců ještě vůbec odebírat. Proto pro něj nemůže s předstihem nakoupit energie za výhodnější cenu a nakupuje až v reálném čase. 

Fixace se vyplatí? Ano, o 10 miliard!

Z toho všeho vyplývá, že smlouva na dobu určitou a fixované ceny se zákazníkovi vyplatí mnohem víc. V opačném případě bude jen zbytečně přeplácet. Kolik přesně? Na to můžeme použít jednoduchou matematiku. Průměrná roční spotřeba domácnosti činí podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) přibližně 3,5 MWh elektřiny. Pokud zákazník za každou MWh přeplatí 1.000 Kč, ročně to bude 3.500 Kč. Samozřejmě čím vyšší spotřeba, tím větší částka nám vyjde. Zbytečně přeplácet za energie nechce asi vůbec nikdo. Možná vás tedy překvapí, kolik domácností to ve skutečnosti dělá. V Česku máme přibližně šest milionů odběrných míst a podle dat dodavatelů energií je asi polovina z nich na době neurčité. To jsou tři miliony domácností, které platí víc, než skutečně musí. Pokud každá z nich zaplatí ročně v průměru o 3.500 Kč víc, pak české domácnosti celkem přeplácejí více než 10 miliard korun za rok. Neuvěřitelné číslo, co říkáte? A to jsme spočítali jen elektřinu. 

Otázkou zůstává, jak to s cenami energií bude dál. Ačkoli někteří stále věří v další zlevňování – i když jak jsme si řekli, o 1.000 Kč na MWh elektřiny to už určitě nebude –, do budoucna před námi leží spíše faktory, které zapříčiní růst cen. Stále tady máme války, které ovlivňují ceny energií, blíží se odpojení uhelných elektráren, budou se zavádět emisní povolenky na plyn, který jsme přestali dovážet z toho dodnes nejlevnějšího zdroje… A jen těžko můžeme předpokládat, že tyto kroky povedou ke zlevňování.

Pokud tedy chcete mít jistotu, vyplatí se fixovat energie nejlépe hned. Klíčové samozřejmě je vyhledat nejvýhodnější akviziční cenu na trhu a změnit dodavatele. Nejen s výběrem dodavatele, vhodné délky smlouvy a nejvýhodnějšího ceníku, ale také se samotnou změnou dodavatele vám rychle a efektivně pomohou srovnávače cen, například Kalkulátor.cz. Nezapomínejte, že novou smlouvu můžete uzavřít už půl roku před koncem té stávající. To vám umožňuje vybrat si tu nejlepší možnou dobu.

   

Lukáš Kaňok

Lukáš Kaňok je zkušený obchodník, jehož profesní kariéra začala v oboru TELCO, kde působil 14 let a nyní již 8 let pokračuje ve světě online srovnávačů cen energií, pojištění a financí. Jeho vášeň a odbornost v oblasti startupů, zejména v sektorech energetiky a financí, ho řadí mezi přední odborníky. Jeho zájem o nové technologie mu pomohl rozvíjet inovativní řešení a strategie pro energetický a finanční obor. V obchodním světě se vyznačuje nejen bohatými zkušenostmi, ale také nadšením a odhodláním k dosažení pozitivních změn v oblasti energetiky a financí. Lukáš je v necelých 50 letech již dědečkem a k tomu navíc vášnivým motorkářem.


Kalkulátor.cz

my počítáme, vy šetříte

Kalkulátor.cz, je srovnávač, který se rozhodl změnit svět. Pomáhá lidem šetřit peníze a orientovat se v turbulentním světě energií, pojištění a financí. Zákazník je pro nás partner, kterému se snažíme ušetřit čas i peníze. Možnosti řešení prezentujeme lidsky a srozumitelně. Naše doporučení v čase hlídáme a v případě lepších možností, zákazníka informujeme o nových možnostech. Našim cílem je dlouhodobý spokojený vztah se zákazníkem. Nic nám neudělá radost víc, než zákazníci, kteří se vracejí a využívají našich služeb ve všech oblastech.

Více informací na https://www.kalkulator.cz/.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Více zpráv k energiím a ceně energií


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Et 13:45  Zdražili vám povinné ručení? Můžete ho vypovědět Martin Thienel (Kalkulátor.cz)
Út   7:42  Největší finanční chyby, kterým se vyhnout v roce 2025 Iva Grácová (Bezvafinance)

Přečtěte si také:

Út 12:46Vítězné Portfolio na rok 2025: Čemu (ne)věří experti Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)
13.12.2024Tyto 3 trendy vám v roce 2025 (ne)vydělají Investicniweb.cz (Investičníweb, s.r.o.)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688