Nenechávejte baterii a FVE ležet ladem, využívejte je k vyrovnávání sítě
Máte doma fotovoltaiku, bateriové úložiště nebo dokonce elektromobil a frčíte na spotovém režimu? Jestli ano, tak si určitě užíváte úspor, které vám tyto investice přinášejí. Víte ale, že svou domácí elektrárnu a úschovnu energie můžete zužitkovat i v časech, kdy by jen nečinně čekala, až ji využijete k vlastní potřebě? Právě to je nyní možné díky vylepšenému systému chytrého řízení Proteus od Delta Green, který přináší novou funkci vyrovnávání elektrické sítě, pomocí níž ušetříte ještě víc oproti pouhému surfování na spotu. Pojďme se mrknout, jak je to možné.
Pokud chcete šetřit na svých účtech za elektřinu ještě víc, jste zákazníkem Delta Green a používáte Proteus, nemusíte nic řešit. Stačí si zapnout funkci “flexibilita” v systému Proteus hned pod ovládáním “optimalizace algoritmem”. Proteus udělá vše za vás a vy si pak za ušetřené peníze můžete pořídit třeba láhev dobrého vína.
Jestli vás ale zajímá, jaké procesy náš zkušený datový tým za nové kouzelné tlačítko schoval, tento článek je přesně pro vás. V dřívějším článku o základech flexibility jsme popsali, jak funguje trh s elektřinou a spotové ceny. Pokud vás tento článek minul, doporučujeme si ho přečíst, než budete pokračovat dále.
Princip vyrovnávání sítě
Elektrická síť musí být vždy v rovnováze, jinak hrozí její kolaps. Mít v sítí správné množství elektřiny je v zájmu každého jednotlivého dodavatele. Dodavatelé elektřiny si totiž musí na každou hodinu nakoupit určité množství energie. A pokaždé, když se netrefí, tak platí poplatek, kterému se říká odchylka, za který získají chybějící elektřinu nebo se zbaví té přebytečné.
Trefit se na 100 % je ale v realitě nemožné. A to je jeden z důvodů, proč v Česku máme ČEPS, neboli Českou elektroenergetickou přenosovou soustavu. Je to zodpovědnost právě ČEPSu, aby na celé síti bylo elektřiny správné množství. Často se stane, že část dodavatelů elektřiny nakoupí málo a část zase příliš, a tak se tyto chyby navzájem smažou. Když se ale spletou všichni stejně a všichni mají nakoupeno málo nebo naopak příliš, vzniká problém, který ČEPS musí řešit. Má proto nasmlouvané zdroje, které jsou schopné začít elektřinu během několika minut vyrábět nebo spotřebovávat, čemuž se říká SVR neboli služby výkonové rovnováhy. Jejich nevýhody? Jsou často extrémně drahé. A děsivě neekologické.
Dnešní drahá a špinavá realita
Uhelné elektrárny, dieselové generátory nebo výroba a vypouštění tepla do vzduchu. I to jsou způsoby, jak se neekologicky plýtvá drahocennými přírodními zdroji k vyrovnávání sítě v současnosti. Jsou to služby, které je možné aktivovat v řádu minut nebo dokonce vteřin, aby napravily přebytek nebo nedostatek energie v naší síti.
Mezi tyto služby výkonové rovnováhy se řadí spousta různých druhů elektráren, spotřebičů nebo baterií. Některé jsou pro naši planetu lepší, jiné devastující. A často jsou extrémně drahé. Důvod, proč je musíme využívat, je neschopnost přizpůsobit spotřebu a výrobu elektřiny v čase. Této schopnosti říkáme flexibilita a je to velké téma budoucnosti energetiky.
Pokud by totiž naše spotřeba byla flexibilní, nemusíme v době nedostatku elektřiny zapínat třeba uhelnou elektrárnu. Stačí místo toho snížit odběr ze sítě. Nebo naopak, když bude elektřiny moc, můžeme si ji místo jejího zbytečného pálení v industriálních halách, uložit do domácích baterií. To je právě ona změna, kterou přinášíme na český trh.
Budoucnost s ještě chytřejším Proteem
Flexibilitě na úrovni domácností jsme se věnovali v již zmíněném článku. Upravit svou spotřebu v čase je první krok a automatické surfování na spotu řízené Proteem je nejjednodušší způsob, jak toho docílit. Díky tomu už tisíce našich zákazníků šetří svoje peněženky a naši planetu.
Nová funkce vyrovnávání sítě v Proteovi ale přichází s revolucí nových rozměrů. S tímto vylepšeným řízením totiž můžete začít využívat svou baterii a fotovoltaiku právě k tomu, abyste vyrovnávali síť zelenějším způsobem, než se to děje doposud. Nejenže tím budete chránit přírodní zdroje a naše ovzduší, ale budete za to také náležitě odměněni. A nebudete muset dělat vůbec nic navíc.
Současná verze Protea už umí vyrovnávat spotřebu a výrobu v portfoliu našich zákazníků vůči odchylce, kterou jsme vysvětlili výše. Vaše flexibilita tak sníží naše náklady a my zase snížíme vaše účty. Ať už ale budeme vaši domácnost využívat k vyrovnávání sítě našich zákazníků nebo v budoucnu k vyrovnávání celé české soustavy v rámci SVR, pro vás to nebude znamenat žádnou starost navíc. Chytrý algoritmus Protea vše naplánuje a odmění vás tak, že na tom vždycky vyděláte. Přes den bude vaše baterie a fotovoltaika pracovat a šetřit za vás. Až přijdete večer domů, bude připravena k vašim službám bez sebemenšího dopadu na váš rodinný komfort.
Tak neváhejte a běžte si do Protea zapnout Flexibilitu. A jestli ještě nejste u Delta Green, stačí vyplnit náš akviziční formulář. Nebo si nejprve přečte víc o Flexibilitě na našem webu.
Vojtěch Šanca
Vojta miluje svět technologií a startupů, ve kterém se pohybuje od svých sedmnácti let. Obzvlášť ho fascinují firmy, které mají nejen potenciál globálně škálovat, ale hlavně svými produkty zlepšují život na této planetě. Právě proto se v roce 2024 připojil k Delta Green jako marketér, kde se snaží přiblížit komplexní svět zelené energetiky veřejnosti. Když náhodou nepracuje, rád se potápí v tropických mořích, zdolává horské vrcholy nebo se učí něco nového.
Delta Green
Česká energetická společnost, která domácnostem přináší možnost efektivního a odpovědného nakládání s elektrickou energií. Kromě dodávky energií nabízí chytré a automatizované řízení spotřeby a výroby elektřiny. Společnost vznikla v roce 2008 jako Nano Green v rámci skupiny Nano Energies. V roce 2024 změnila název na Delta Green. Společnost vlastní čtveřice složená z Davida Brožíka, Prokopa Čecha, Lukáše Beneše a Jana Hicla.
Více na https://www.deltagreen.cz/
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Češi kvůli rekordní inflaci za dva roky přijdou o takřka půl bilionu korun, které jim leží ladem na účtu
- Češi kvůli rekordní inflaci za dva roky přijdou o takřka půl bilionu korun, které jim leží ladem na účtu (24.2.2023)
- Tipy, jak ušetřit pomocí nízkonákladového marketingu: Využívejte sociální sítě a buďte vidět ve veřejném prostoru
- Tipy, jak ušetřit pomocí nízkonákladového marketingu: Využívejte sociální sítě a buďte vidět ve veřejném prostoru - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- 36 tisíc popelnic leží v Praze ladem. Neuvěříte proč!
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky