Odškodnění po dopravní nehodě v roce 2025. Kompenzace při zranění nebo úmrtí (video)
Dopravní nehody jsou smutnou, ale bohužel běžnou součástí dnešního života. Co však mohou udělat ti, kteří se stanou jejich oběťmi? Jaké možnosti jim nabízí právní řád a jak na odškodnění po dopravní nehodě? Vše podstatné se dozvíte v tomto článku, jehož autorem je právník projektu www.odskodneninehody.cz JUDr. Zbyněk Drobiš.
Dopravní nehoda a odškodnění
Odškodnění po dopravní nehodě při zranění nebo úmrtí mohou žádat poškození, kteří výlučně autonehodu nezavinili.
Pro nárok na náhradu újmy nemusí jít nutně o rozsáhlá nebo vážná zranění. Kompenzaci lze požadovat i za méně závažná poranění, jako jsou například odřeniny nebo pohmožděniny. Právní řád navíc zohledňuje nejen fyzickou, ale také psychickou újmu, kterou poškozený v důsledku nehody utrpěl.
Otázku zavinění autonehody posuzuje policie, která po vyšetřování nehodového děje určí viníka nehody.
Tip: Ke každé nehodě se zraněním přivolejte policii. Policejní dokumenty jsou často klíčové při prokazování nároku na odškodnění po dopravní nehodě.
Zdroj:YouTUbe, Drobiš & Novotný, advokáti s.r.o.
Kdo všechno je poškozený?
Jak vyplývá z výše uvedeného, poškozený je osoba, která nehodu výlučně nezavinila. Nemusí se ale nutně jednat o druhého řidiče automobilu. Poškozený může být také:
- spolujezdec,
- chodec,
- cyklista,
- ale i účastník hromadné dopravy (ať už se jedná o autobus, vlak či tramvaj).
U smrtelné dopravní nehody jsou poškození obvykle pozůstalí po zemřelém. Odškodnění po dopravní nehodě je komplexní právní proces, který trvá obvykle několik měsíců.
Trestní stíhání viníka nehody
V některých případech je možné způsobení nehody posoudit jako nedbalostní trestný čin. Nejčastěji se bude jednat o ublížení na zdraví z nedbalosti, popřípadě těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Rozdíl mezi nimi tvoří vážnost zranění, která poškozený utrpěl.
V takové situaci je poškozený stranou trestního řízení. Trestní řád přiznává poškozeným řadu práv, které může vykonávat jejich zmocněnec, a to například:
- nahlížení do spisu,
- účast na výslechu obviněného,
- účast na hlavním líčení u trestního soudu,
- podávání návrhů na doplnění dokazování,
- přihlášení náhrady škody nebo nemajetkové újmy do trestního řízení.
Odškodnění po dopravní nehodě někdy záleží na výsledku trestního řízení.
Tip: Doporučujeme poškozeným, aby svých práv v rámci trestního řízení aktivně využívali. Je samozřejmě možné udělit plnou moc advokátovi, který bude na stav trestního řízení dohlížet.
[28505]
Musím uplatnit odškodnění v rámci trestního řízení?
Pokud je proti viníkovi nehody zahájeno trestní stíhání, nabízí se otázka, zda je účast v trestním řízení jediná cesta, jak odškodnění po dopravní nehodě získat.
Přihlášení odškodnění (respektive náhrady nemajetkové újmy na zdraví) do trestního řízení není jedinou cestou. Naopak ve spoustě případů tento krok není vůbec potřeba. Tím, že včas (nebo vůbec) poškozený v rámci řízení odškodnění neuplatní, náhrada újmy nepropadne.
Vymáhání odškodnění po dopravní nehodě prostřednictvím trestního řízení je jen jedna z možností, jak náhradu získat.
Tip: Zda náhradu do trestního řízení uplatnit je velmi složitá otázka, která závisí na okolnostech jednotlivého případu. V některých případech to může být zbytečné a v jiných naopak výhodné. Proto doporučujeme tuto otázku vždy konzultovat s právníkem.
Jak tedy odškodnění po dopravní nehodě získat? Musím se soudit?
Existují tři cesty, jak získat náhradu za utrpěná zranění po dopravní nehodě:
- uplatnit náhradu nemajetkové újmy do trestního řízení proti viníkovi,
- vymáhat přímo po viníkovi odškodnění,
- odškodnění po dopravní nehodě vymáhat mimosoudně u pojišťovny vozidla viníka nehody.
Je zcela na poškozeném, kterou z možností si vybere a každá z nich má své výhody a nevýhody.
Tip: Doporučujeme nejprve mimosoudní vymáhání odškodnění po dopravní nehodě. Mimosoudní řešení je často pro poškozené pohodlnější, rychlejší a také méně finančně náročné.
Odškodnění po dopravní nehodě de facto hradí pojišťovna vozidla viníka nehody, takže je to nejvíce praktická cesta k získání odškodnění jednat přímo s touto pojišťovnou.
Pokud však mimosoudní jednání například nesměřuje k představám poškozeného, odškodnění je výrazně kráceno nebo hrozí promlčení nároku, pak se vyplatí vydat soudní cestou prostřednictvím civilní žaloby.
Role pojišťovny v procesu vymáhání odškodnění po dopravní nehodě
V některých případech bude náhradu hradit přímo viník (například za účelem nižšího trestu), ale hlavní odškodnění hradí pojišťovna. Pokud má viník řádně sjednané pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, neboli povinné ručení, bude finanční kompenzaci vyplácet jeho pojistitel.
Tip: Doporučujeme se na pojišťovnu obrátit napřímo. Samozřejmě je možné své nároky uplatnit prostřednictvím viníka. Ten ale ve výsledku žádosti stejně přesměruje na svou pojišťovnu, a je tedy jednodušší tento mezikrok přeskočit.
Pokud viník nehody nemá sjednané povinné ručení, odškodnění poskytne Česká kancelář pojistitelů. Peníze poté vymáhá přímo na viníkovi, poškozený je ale uspokojen z prostředků garančního fondu České kanceláře pojistitelů.
Stanovení spoluodpovědnosti na vzniku nehody
Viník nemusí nutně nehodu zavinit výlučně, občas je poškozenému stanovena míra spoluzavinění. To nastává v případech, kdy poškozený poruší svou povinnost, i když v méně závažné míře než viník. Pokud poškozený částečně přispěl ke vzniku nehody nebo mohl zmírnit její následky, stanovuje se mu podíl na spoluzavinění.
A následkem je krácení odškodnění po dopravní nehodě. Zavinění je určeno v procentech, poškozený má tedy nárok na odškodnění ponížené o procentuální výši své spoluodpovědnosti.
Spoluzavinění často vyjde najevo právě v trestním řízení proti viníkovi nehody, kde se stanovují znalecké posudky z dopravy. To je jeden z důvodů, proč poškozeným doporučujeme aktivně zjišťovat postup trestního řízení.
Tip: Co dělat, pokud je poškozenému stanovena příliš vysoká hranice spoluodpovědnosti? Ideální je mít po svém boku advokáta, který poškozenému se snížením spoluzavinění pomůže. K jednání o snížení spoluodpovědnosti je třeba přesvědčivé argumentace, která má základ ve skutkových zjištěních daného případu podpořených zákonnými ustanoveními a relevantní judikaturou.
Co zahrnuje právní pomoc poškozeným po dopravní nehodě?
Právní pomoc zahrnuje zejména následující:
- pomoc při vymáhání odškodnění za újmu na zdraví (soudně či mimosoudně),
- právní zastupování v souvisejícím přestupkovém nebo trestním řízení proti viníkovi.
Tip: Pozor na lovce nehod, kteří nabízí právní pomoc při vymáhání odškodnění za velmi nevýhodných podmínek.
Jednotlivé náhrady po autonehodě
Odškodnění po dopravní nehodě se skládá z několika dílčích náhrad, které se zpravidla uplatňují samostatně. Mezi nejčastější náhrady patří:
- bolestné,
- ušlý výdělek (popřípadě renta),
- náklady péče,
- náklady léčení,
- cestovné do zdravotnických zařízení,
- náhrada za trvalé následky.
Každá náhrada se uplatní v jiný čas a za jiných okolností. Uplatnění jednotlivých typů odškodnění je potřeba rozvrhnout v závislosti na daném případu a jeho okolnostech.
Kdy začít řešit odškodění po dopravní nehodě?
Pro poškozené je vždy lepší začít řešit odškodnění po dopravní nehodě dříve než později. U jednotlivých náhrad totiž běží promlčecí lhůta. Přesné určení časového okamžiku, kdy se nárok promlčí, je poměrně složité. Proto vždy poškozeným doporučujeme, aby odškodnění začali řešit s dostatečným předstihem, a to ideálně ihned po dopravní nehodě.
Například bolestné lze určit již po prvním ošetření nebo propuštění z nemocnice. Pro odškodnění bolestného tedy není vůbec nutné čekat na ukončení pracovní neschopnosti. Náhrada ušlého výdělku se zpravidla řeší po ukončení neschopnosti, nicméně je možné žádat o pravidelné měsíční plnění. Trvalé následky je možné řešit až po relativním ustálení zdravotního stavu, což je velmi individuální, ale v praxi se odškodnění trvalých následků řeší většinou jeden rok od předmětné dopravní nehody.
Jak vypočítat bolestné?
Bolestné se počítá pomocí Metodiky Nejvyššího soudu k náhradě nemajetkové újmy na zdraví. Metodika je dokument, který sice není právně závazný, ale slouží jako pomůcka pro spravedlivé určení výše odškodnění po dopravní nehodě.
Samotná náhrada se vypočítá pomocí bodového systému obsaženého v Metodice, kde má každé zranění přiřazený určitý počet bodů. Hodnota jednoho bodu je závislá na průměrné mzdě a každý rok se tedy zvyšuje.
Znalecký posudek a formulář pojišťovny
Tradiční postup pro stanovení výše bolestného je prostřednictvím formulářů pojišťoven, kdy tyto formuláře vyplňují ošetřující lékaři poškozených. Takto stanovené odškodnění po dopravní nehodě poté pojišťovna vyplatí poškozenému. To se zdá jako jednoduchý a rychlý způsob, jak odškodnění získat.
Nicméně tento postup často vede k získání nižšího odškodnění po dopravní nehodě, než na které má poškozený nárok. Ošetřující lékař totiž nebývá proškolen k práci s Metodikou a s hodnocením bolestného nemá většinou velké zkušenosti. To vede k častým chybám ve výpočtu jako například:
- nesprávné zařazení poranění;
- nenavýšení hodnocení pro komplikovanou léčbu;
- nepoužití analogie pro zranění, která nejsou na seznamu Metodiky;
- nebo úplné opomenutí některých (často méně závažných) zranění.
Namísto formulářů doporučujeme poškozeným, aby si nechali vypracovat znalecký posudek. Znalec je přímo školen k práci s Metodikou a je tedy menší šance na pochybení. Pro určení bolestného ani není potřeba osobního vyšetření znalcem, postačí stanovení rozsahu újmy na základě dosavadní lékařské dokumentace.
Tip: Získali jste již odškodnění prostřednictvím formuláře, ale máte pocit, že byl vyplněn chybně? Pomocí znaleckého posudku lze zkontrolovat a případně žádat i doplatek odškodnění po dopravní nehodě.
Jak získat náhradu za trvalé následky?
Odborný název pro trvalé následky je ztížení společenského uplatnění. Jedná se o trvalou, nenávratnou změnu ve zdravotním stavu poškozeného, kterou způsobila předmětná dopravní nehoda.
Výše odškodnění se stanoví obdobně jako u bolestného pomocí Metodiky Nejvyššího soudu. Na rozdíl od bolestného je však potřeba ke stanovení trvalých následků osobní vyšetření hodnotícím lékařem.
Náhradu za trvalé následky je možné stanovit také pomocí formulářů pojišťoven. Nicméně ze stejných důvodů jako u bolestného doporučujeme využít služeb specializovaného znalce. Vzhledem k tomu, že ztížení společenského uplatnění bývá zdaleka nejvyšší náhradou, tak se investice do znaleckého posudku zkrátka vyplatí.
Tip: Znalečné je možné uplatnit u pojišťovny jako účelně vynaložené náklady k prokázání nároku. Pojišťovny ve většině případů náklady na zhotovení znaleckého posudku proplácí.
Výše trvalých následků:
- méně závažné trvalé následky se pohybují v nižších statisících,
- středně závažné trvalé následky jsou hodnoceny ve vyšších statisících,
- závažné trvalé následky mohou dosahovat i milionových částek.
Smrtelná dopravní nehoda a pomoc pozůstalým
Dopravní nehody se smrtelným následkem jsou bohužel také realitou českých silnic. U smrtelných nehod mají nárok na odškodnění osoby blízké. Nejčastěji se jedná o úzkou rodinu – manžela, partnera, děti, rodiče, sourozence nebo vnoučata. Pro získání náhrady je nutné blízký vztah prokázat, například předložením rodných či oddacích listů nebo podrobným popisem relevantních skutečností o vztahu k zemřelému.
Náhrady pro pozůstalé jsou:
- náhrada duševních útrap pro osoby blízké;
- náklady pohřbu (náklady na smuteční hostinu, květiny, obřad, pomník, nájem hrobového místa atd.);
- náklady na výživu osoby, která byla materiálně závislá na zemřelém (nejčastěji půjde o výživu nezletilých dětí po smrti jednoho rodiče).
Poškozeným, kteří si nevědí rady s vymáháním odškodnění po dopravní nehodě, čelí neúměrnému krácení náhrad ze strany pojišťovny nebo jim byla připsána nepřiměřená míra spoluodpovědnosti, lze doporučit obrátit se na zkušeného právníka. Ten jim pomůže situaci efektivně vyřešit.
Rady od právníka
- Odškodnit lze i menší poranění, a pokud má poškozený více takových zranění, mohou mít velký vliv na výslednou částku odškodnění po dopravní nehodě.
- Je lepší začít s vyřizováním nároku co nejdříve po nehodě.
- Využijte znalecký posudek k hodnocení bolesti a trvalých následků. Znalečné je možné uplatnit jako náklady u pojišťovny.
- Nepodceňujte trestní řízení vůči viníkovi nehody a zajímejte se o jeho průběh.
JUDr. Zbyněk Drobiš
Právník projektu www.odskodneninehody.cz
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Zprávy a články ke koronaviru a nemoci COVID-19
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Kalendář jmen 2025 - svátky
- Kalendář 2025
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Prázdniny 2025/2026 nezveřejněny
- Jarní prázdniny 2025
- Státní svátky 2025
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Kalkulačka silniční daň - výpočet silniční daně za rok 2020
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets