Patria (Patria Finance)
Investice  |  17.12.2024 06:25:00

Tři brzdy, které drží evropskou ekonomickou za tou americkou

Vox.eu poukazuje na novou analýzu, která se zaměřuje na to, proč ekonomika eurozóny zaostává za tou americkou. Hlavní roli podle ní hrají tři oblasti. První jsou problémy výrobního sektoru, druhou ceny energií a třetí vývoj v Číně.

Francois de Soyres, Ece Fisgin, Joaquin Garcia-Cabo, Mitch Lott, Christopher Machol a Keith Richards v uvedené analýze ukazují i následující obrázek, který porovnává vývoj produktu ve velkých evropských ekonomikách a v USA. Ten je zde ve srovnání s rokem 2015 asi o 25 % výš, zatímco v případě Německa je to méně než 10 %. Německo je dokonce v tomto smyslu nejslabší mezi velkými evropskými zeměmi. Naopak nejvíce se Spojeným státům blíží Španělsko:
3

Ekonomové poukazují na to, že německé hospodářství hodně závisí na zemním plynu a na výrobním sektoru. To španělské je naopak více vychýlené směrem ke službám a turistickému ruchu. Data dokonce ukazují, že podíl výrobního sektoru na celkové ekonomické aktivitě „je v posledních letech negativně korelován s růstem ekonomiky“. Příčinou může být podle ekonomů vazba mezi výrobou a cenami energií. A také vliv monetární politiky, kdy vyšší sazby ECB mohly více doléhat právě na výrobní sektor. Rozdíl mezi cenami zemního plynu v eurozóně a v USA ukazuje druhý graf:
4

K Číně ekonomové uvádějí, že její snahy o posun k novému ekonomickému modelu se zatím projevují na dvou rovinách. Na straně jedné země snižuje dovozy, na straně druhé ale dochází k růstu jejích exportů do zbytku světa. Tento vzorec se pak jasně projevuje třeba v Německu, které zvyšuje své dovozy z Číny, ale jeho vývozy do této země klesají. Ekonomové také tvrdí, že v letech 20142016 nebyla znát výraznější korelace mezi růstem celé ekonomiky a tím, jak moc byla daná evropská země závislá na exportech do Číny. Pak se ale tato korelace začala objevovat s tím, že čím vyšší byl význam těchto exportů, o to utlumenější bylo tempo hospodářského růstu.

Na závěr ekonomové uvádějí, že evropskou ekonomiku ovlivňují strukturální problémy a vnější šoky. Klíčovou roli během vývoje v posledních letech ale podle dat hrály právě tři uvedené a vzájemně propojené faktory. Tedy ceny energií, význam výrobního sektoru a propojenost s čínským hospodářstvím.

Zdroj: Vox.eu

Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

Út 22:36  Na trase USA Čína se znovu eskalují obchodní spory Kryštof Míšek (Argos Capital)
Út 19:43  Kanadský dolar se propadá na úroveň z dob pandemie X-Trade Brokers (XTB)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688