Tisková zpráva (Tisková zpráva)
Výsledky  |  11.12.2024 13:34:20

Česká města mohou být podstatně zelenější, zjistila studie konzultační společnosti Sweco

vizualizace ilustrační
Zdroj: Foto: Sweco

Nová studie inženýrsko-konzultační společnosti Sweco zdůrazňuje potenciál 22 evropských měst včetně Prahy a Brna, jak zlepšit kvalitu života obyvatel, udržitelnost a odolnost vůči změnám klimatu prostřednictvím regenerativního designu. Ze studie vyplývá, že Praha může zvýšit své modro-zelené plochy o 58 % a Brno o 66 %.

Co je regenerativní design?

Tento přístup propojuje přírodní a umělé prvky měst tak, aby vytvořil harmonické a udržitelné prostředí. Cílem je zlepšit kvalitu života obyvatel, zvýšit odolnost vůči změnám klimatu a podpořit biologickou rozmanitost. Regenerativní design navrhuje začlenění zelených ploch, vodních toků a dalších přírodních prvků přímo do urbanistických celků. Tímto způsobem lze obnovit přírodní cykly a zajistit, že města budou nejen méně škodlivá pro okolní prostředí, ale začnou přímo přispívat k jeho regeneraci.

Příklady konkrétních opatření zahrnují výsadbu stromů pro zlepšení mikroklimatu, revitalizaci vodních toků k obnově ekosystémů a zavádění propustných povrchů pro zadržování dešťové vody. Tyto zásahy přispívají k lepšímu hospodaření s vodou, snižují riziko povodní a zlepšují kvalitu ovzduší. Současně zvyšují estetickou hodnotu městského prostředí a podporují fyzickou i duševní pohodu obyvatel. Regenerativní design tak nabízí dlouhodobá řešení, která spojují ekologické, ekonomické a sociální přínosy.

modrozelené plochy ve městech studie

Zdroj: Zdroj: Copernicus Land Monitoring Service Evropské unie
 

Proč potřebujeme modro-zelenou infrastrukturu?

V současnosti žije většina občanů ČR v městských oblastech. Jak se města rozšiřují, modro-zelené prostory často ustupují šedé infrastruktuře (parkoviště, budovy, inženýrské sítě). Výsledkem je úbytek biodiverzity, větší riziko povodní a zhoršení kvality života. Například v Praze dnes modro-zelené plochy tvoří jen necelých 25 % celkové rozlohy, zatímco doporučené minimum je 30 %.

„Jedním z řešení problému biodiverzity evropských měst je uplatnění zásad regenerativního designu. Začleněním přírodních a polopřírodních systémů za účelem dosažení většího počtu zelených a modrých ploch mohou města nejen minimalizovat škody na životním prostředí – ale také začít „vracet“ tím, že pozitivně přispějí k ekosystémům a zvýší biologickou rozmanitost. Na řešení tohoto problému jsou k dispozici finanční prostředky EU, neboť z rozpočtu EU na období 2021-2027 bude na výdaje na biologickou rozmanitost vyčleněno nejméně 20 miliard eur ročně,“ říká Tobias Nauwelaers, odborník Sweco na obnovu přírody a spoluautor studie.

vizualizace studie
Zdroj: Foto: Sweco

Doporučení Sweco pro rozvoj měst:

 

  1. Využívejte přírodě blízká řešení. Modro-zelená infrastruktura podporuje biodiverzitu, efektivní hospodaření s vodou a zdravé městské prostředí.
  2. Preferujte původní rostliny. Původní druhy udržují biodiverzitu, pomáhají kontrolovat invazní druhy a obnovují ekologickou rovnováhu.
  3. Budujte zelené koridory. Propojení přírodních oblastí usnadňuje pohyb zvířat a podporuje udržitelný ekosystém.
  4. Využívejte propustné povrchy. Tyto materiály snižují riziko záplav a přispívají k zadržování vody v krajině.
  5. Zapojte obyvatele do projektů. Spolupráce s místními obyvateli zvyšuje šance na úspěch projektů a přijetí změn.
  6. Podporujte oběhové hospodářství. Minimalizujte odpad, podporujte recyklaci a maximalizujte využití obnovitelných zdrojů.
  7. Podporujte městské zemědělství. Komunitní zahrady zvyšují soběstačnost, snižují emise z dopravy a posilují místní ekonomiku.
  8. Budujte odolnou infrastrukturu. Přizpůsobte městské prostředí změně klimatu a zajistěte jeho dlouhodobou udržitelnost.
  9. Zajistěte dostupnost služeb. Klíčové služby by měly být dosažitelné pěšky nebo na kole do 15 minut.
  10. Zlepšujte městské mikroklima. Stinné plochy a zeleň ochlazují města a zlepšují kvalitu života obyvatel.

Mezinárodní srovnání

Studie Sweco se zabývala 22 městy, mezi něž patřila například Amsterdam, Kodaň nebo Londýn. Ze studie vyplynulo, že zatímco severská města Tampere, Bergen a Oslo se řadí mezi nejzelenější města Evropy, Praha i Brno mají naopak velký prostor pro zlepšení.

Příklad z praxe

V Rokycanech vzniká unikátní projekt, který bude spojovat protipovodňová opatření s revitalizací městského prostředí. Cílem je ochrana města před stoletou povodní a obnova říčních systémů Klabavy a Holoubkovského potoka pomocí přirozené štěrkonosné dynamiky. Tyto úpravy nejen zvyšují bezpečnost, ale také podporují biodiverzitu a vytvářejí nové veřejné prostory, jako jsou parky, cyklostezky a relaxační zóny.

Úvodní faze projektu zahrnovaly intenzivní zapojení veřejnosti, včetně prezentací a komentovaných procházek a využívaly inovativní mobilní aplikaci s rozšířenou realitou pro vizualizaci budoucí podoby klíčových míst. Spolupráce s městem, neziskovými organizacemi a Povodím Vltavy zajistila široké přijetí návrhu veřejností.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Výsledky:

St 12:35  Méně zaměstnavatelů plánuje nábor, více než polovina zvýší výplaty Předvýběr.CZ (Předvýběr.CZ, s. r. o.)
21.01.2025  Eurowag: Růst tržeb v závěru roku zpomalil Research (J&T BANKA)





?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688