Jaké jsou priority Evropské komise na období 2024-2029?
Jaké jsou priority Evropské komise na období 2024-2029?
- Kristina Hubáčková
Evropské komisi na začátku prosince započalo nové funkční období. Přestože Ursula von der Leyen zůstává ve funkci předsedkyně i na příštích 5 let, změnilo se složení kolegia eurokomisařů, kteří budou plnit pracovní program v letech 2024-2029. Obměnily se také klíčové priority, na které se unijní exekutiva plánuje v příštích letech zaměřit. Jaké to jsou?
1. Nový plán pro udržitelnou prosperitu a konkurenceschopnost Evropy
Evropská komise bude pracovat na udržení konkurenceschopnosti Evropské unie a zajištění prosperity a spravedlnosti pro všechny její občany a obyvatele. Zaměří se na usnadnění podnikání a prohloubení jednotného trhu tak, aby mohly prosperovat i malé a inovativní podniky.
Jedním z úkolů nové Komise je realizace dohody o čistém průmyslu s cílem snížit uhlíkové emise a ceny energií, více podporovat průmysl i tvorbu kvalitních pracovních míst. Komise se rovněž zaměří na budování odolnějšího oběhového hospodářství s udržitelnějšími postupy výroby i spotřeby.
Pro zvýšení produktivity bude klíčový rozvoj digitálních technologií, výzkum a inovace související s využitím umělé inteligence.
2. Nová éra evropské obrany a bezpečnosti
S ohledem na geopolitický vývoj posledních let plánuje Komise větší investice do evropské bezpečnosti s cílem vytvoření skutečné obranné unie a posílení obranné průmyslové základny EU.
Vypracování strategie unijní připravenosti zajistí, že bude EU schopna rychle reagovat na jakoukoli krizi, bude disponovat prostředky k řešení hrozeb a bude účinné bojovat také proti trestné činnosti.
Součástí těchto cílů je nutné posílení společných vnějších hranic a efektivní řízení migrace.
3. Podpora lidí, posílení společnosti a evropského sociálního modelu
Kvalita života v Evropě je klíčová pro naši ekonomiku i společnost. Zachování a zvýšení této kvality bude v příštích pěti letech podmíněno podporou sociální spravedlnosti, posilováním sociální a regionální soudržnosti a úsilím o zajištění rovných příležitostí pro všechny.
4. Udržení úrovně kvality života: potravinová bezpečnost, voda a příroda
Kvalita života v Evropě závisí také na bezpečných, cenově dostupných a kvalitních lokálních potravinách. Jejich produkce se však musí každý rok potýkat s rostoucími negativními důsledky změn klimatu.
V rámci úsilí o vyrovnání se s těmito změnami se bude Komise soustředit na ochranu přírody, která má zásadní význam pro regulaci klimatu a zabezpečení dodávek vody, která je nezbytnou součástí produkce potravin a hraje důležitou roli při ochraně ekosystémů, ale i v rozvoji infrastruktury a hospodářství jako celku.
5. Ochrana demokracie a prosazování evropských hodnot
V současné složité geopolitické situaci závisí budoucnost Evropy na silné demokracii a ochraně hodnot, které jsou pilířem našich svobod a práv. Komise se bude v této souvislosti soustředit na boj proti dezinformacím, posilování právního státu, ochranu nezávislých médií a novinářů nebo zvyšování občanské angažovanosti.
6. Globální Evropa: Využití síly partnerství
Zahraniční a bezpečnostní politika nové Evropské komise by měla odrážet rychle se měnící globální prostředí a mezi její priority bude patřit problematika rozšiřování EU, snižování závislosti na dodávkách kritických surovin ze třetích států, posilování odolnosti a zvyšování konkurenceschopnosti.
Nová hospodářská zahraniční politika bude usilovat o zajištění hospodářské stability a bezpečnosti Evropy, spravedlivého obchodu a partnerství se zastoupením všech regionů.
7. Společné dosahování cílů a příprava Unie na budoucnost
V posledních pěti letech se EU vydala na cestu ambiciózního programu modernizace. Nyní se chce Evropská komise zaměřit na její provádění, investice a reformy.
To bude zahrnovat vypracování jednoduššího a účinnějšího rozpočtu EU, který bude poskytovat finanční prostředky tam, kde jsou nejvíce potřeba, zajistí provádění reforem k řádnému fungování rozrůstající se Unie a posílení partnerství mezi Evropskou komisí a Evropským parlamentem.
Autorka: Barbora Navrátilová
Zdroj: Evropská komise
Foto: Adobe Stock
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní svátky 2024
- Kalendář jmen 2024 - svátky
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Státní svátky Prosinec 2024
- Kalendář jmen Listopad 2024 - svátky
- Kalendář jmen Prosinec 2024 - svátky
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
- Rodičovský příspěvek 2024 - kalkulačka. Nárok na celkem 350.000 Kč na 1 dítě a 525.000 Kč na vícerčata mají všichni rodiče. Liší se rychlost čerpání.
- Zvýšení důchodu 2024 - kalkulačka: důchod 18.000 Kč se od června 2023 zvýší o 722 Kč.
- Ošetřovné 2024 - kalkulačka: celkem 6.399 Kč za 9 dnů ošetřovného při příjmu 40.000 Kč. O 27 Kč více než vloni.
- Nemocenská 2024 - kalkulačka: lidé s příjmy nad 41.000 Kč si na nemocenské letos mírně polepší.
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky