Tvoříme Evropu (tvorimevropu.cz)
Evropská unie  |  10.12.2024 14:21:00

Jaké jsou priority Evropské komise na období 2024-2029?

Jaké jsou priority Evropské komise na období 2024-2029?

  • Kristina Hubáčková

Evropské komisi na začátku prosince započalo nové funkční období. Přestože Ursula von der Leyen zůstává ve funkci předsedkyně i na příštích 5 let, změnilo se složení kolegia eurokomisařů, kteří budou plnit pracovní program v letech 2024-2029. Obměnily se také klíčové priority, na které se unijní exekutiva plánuje v příštích letech zaměřit. Jaké to jsou?

1. Nový plán pro udržitelnou prosperitu a konkurenceschopnost Evropy

Evropská komise bude pracovat na udržení konkurenceschopnosti Evropské unie a zajištění prosperity a spravedlnosti pro všechny její občany a obyvatele. Zaměří se na usnadnění podnikání a prohloubení jednotného trhu tak, aby mohly prosperovat i malé a inovativní podniky.

Jedním z úkolů nové Komise je realizace dohody o čistém průmyslu s cílem snížit uhlíkové emise a ceny energií, více podporovat průmysl i tvorbu kvalitních pracovních míst. Komise se rovněž zaměří na budování odolnějšího oběhového hospodářství s udržitelnějšími postupy výroby i spotřeby.

Pro zvýšení produktivity bude klíčový rozvoj digitálních technologií, výzkum a inovace související s využitím umělé inteligence.

2. Nová éra evropské obrany a bezpečnosti

S ohledem na geopolitický vývoj posledních let plánuje Komise větší investice do evropské bezpečnosti s cílem vytvoření skutečné obranné unie a posílení obranné průmyslové základny EU.

Vypracování strategie unijní připravenosti zajistí, že bude EU schopna rychle reagovat na jakoukoli krizi, bude disponovat prostředky k řešení hrozeb a bude účinné bojovat také proti trestné činnosti.

Součástí těchto cílů je nutné posílení společných vnějších hranic a efektivní řízení migrace.

3. Podpora lidí, posílení společnosti a evropského sociálního modelu

Kvalita života v Evropě je klíčová pro naši ekonomiku i společnost. Zachování a zvýšení této kvality bude v příštích pěti letech podmíněno podporou sociální spravedlnosti, posilováním sociální a regionální soudržnosti a úsilím o zajištění rovných příležitostí pro všechny.

4. Udržení úrovně kvality života: potravinová bezpečnost, voda a příroda

Kvalita života v Evropě závisí také na bezpečných, cenově dostupných a kvalitních lokálních potravinách. Jejich produkce se však musí každý rok potýkat s rostoucími negativními důsledky změn klimatu.

V rámci úsilí o vyrovnání se s těmito změnami se bude Komise soustředit na ochranu přírody, která má zásadní význam pro regulaci klimatu a zabezpečení dodávek vody, která je nezbytnou součástí produkce potravin a hraje důležitou roli při ochraně ekosystémů, ale i v rozvoji infrastruktury a hospodářství jako celku.

5. Ochrana demokracie a prosazování evropských hodnot

V současné složité geopolitické situaci závisí budoucnost Evropy na silné demokracii a ochraně hodnot, které jsou pilířem našich svobod a práv. Komise se bude v této souvislosti soustředit na boj proti dezinformacím, posilování právního státu, ochranu nezávislých médií a novinářů nebo zvyšování občanské angažovanosti.

6. Globální Evropa: Využití síly partnerství

Zahraniční a bezpečnostní politika nové Evropské komise by měla odrážet rychle se měnící globální prostředí a mezi její priority bude patřit problematika rozšiřování EU, snižování závislosti na dodávkách kritických surovin ze třetích států, posilování odolnosti a zvyšování konkurenceschopnosti.

Nová hospodářská zahraniční politika bude usilovat o zajištění hospodářské stability a bezpečnosti Evropy, spravedlivého obchodu a partnerství se zastoupením všech regionů.

7. Společné dosahování cílů a příprava Unie na budoucnost

V posledních pěti letech se EU vydala na cestu ambiciózního programu modernizace. Nyní se chce Evropská komise zaměřit na její provádění, investice a reformy.

To bude zahrnovat vypracování jednoduššího a účinnějšího rozpočtu EU, který bude poskytovat finanční prostředky tam, kde jsou nejvíce potřeba, zajistí provádění reforem k řádnému fungování rozrůstající se Unie a posílení partnerství mezi Evropskou komisí a Evropským parlamentem.

Autorka: Barbora Navrátilová

Zdroj: Evropská komise

Foto: Adobe Stock

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688