66 % českých zaměstnavatelů bojuje s nedostatkem talentů
Společnost ManpowerGroup zveřejnila výsledky svého každoročního průzkumu „Nedostatek talentů“, který se zaměřuje na to, jak je pro zaměstnavatele náročné obsadit svá volná pracovní místa, jaké dovednosti postrádají nejvíce a jaké strategie používají k jeho překonávání.
Z odpovědí 525 společností v České republice vyplývá, že 66 % českých zaměstnavatelů se potýká s problémy při obsazování svých volných pracovních pozic. V meziročním srovnání zůstává situace na českém trhu stejná a zaměstnavatelé mají nadále problém najít potřebné profily.
„Situace v České republice zůstává již třetí rok beze změny. Většina zaměstnavatelů se potýká dlouhodobě s nedostatkem talentů a prognózy do budoucna nejsou příliš pozitivní. Počet ekonomicky aktivních lidí se v důsledku demografického vývoje snižuje a bude potřeba, aby zaměstnavatelé na situaci reagovali změnou svojí HR strategie. Nový přístup je vyžadován i od státu v oblasti legislativy, rekvalifikací a sociálního zabezpečení. Zaměstnavatelé i stát musí pomáhat lidem přizpůsobit se rychlým ekonomickým a technologickým změnám, aby mohli rychle měnit zaměstnání, osvojovat si potřebné dovednosti a rekvalifikovat se na nové profese, které vznikají. Klíčové je také naučit se zapojovat nevyužité rezervy na trhu práce, kde má ČR stále velký handicap v porovnání se západním světem“, říká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka ManpowerGroup Česká republika.
Jaké pozice společnosti obsazují nejobtížněji
Pro zaměstnavatele je nejobtížnější obsazovat pozice v oblasti IT a zpracování dat. Potvrdilo to 28 % oslovených zaměstnavatelů. Nejobtížněji se obsazují tyto pozice IT společnostem (52 %), společnostem v sektoru Doprava, skladování a automotive (40 %) a v Komunikačních službách (36 %). Další těžce obsaditelné pozice jsou výrobní pozice (23 %), a to především v sektoru Průmysl a stavebnictví. Dále to jsou specialisté na provozní řízení (18 %) v logistice a průmyslu, a inženýrské pozice (17 %) hlavně v sektoru Finance, pojištění a nemovitosti. „Technologická revoluce, digitalizace, automatizace a nástup umělé inteligentce proměňuje podobu pracovních pozic a způsob, jakým pracujeme. Rychle roste poptávka po technických a digitálních dovednostech, ale zároveň i po měkkých dovednostech, a to ve vzájemné kombinaci, což činí nábor komplikovanějším a sofistikovanějším. Společnosti také těžko obsazují pozice, kde sice není vyžadována specifická kvalifikace (obsluha strojů, operátoři v logistice), ale jsou vyžadovány měkké dovednosti, jako samostatnost, odpovědnost a schopnost se učit novým věcem. Rozchází se také představy zaměstnanců a zaměstnavatelů a komplikovaněji k sobě hledají cestu. Ne vždy je ale nedostatek uchazečů objektivním faktem a za nezájem zaměstnanců si mohou i firmy samy svým přístupem k náboru, organizaci a firemní kultuře,“ říká Jaroslava Rezlerová.
Porovnání podle sektorů
Největší nedostatek talentů je v sektoru Zdravotnictví a sociální péče, kde 76 zaměstnavatelů hlásí potíže s hledáním potřebných profilů. Dále Veřejný a neziskový sektor (74 %), Komunikační služby (71 %) a Energetika a veřejné služby (70 %). Následuje Maloobchod a služby (69 %) a Doprava, skladování a automotive (69 %).
Jak společnosti řeší nedostatek talentů
Společnosti se snaží řešit nedostatek vhodných uchazečů o zaměstnání různými strategiemi. Nejvíce zaměstnavatelů (24 %) se snaží přilákat více zaměstnanců zvyšováním mezd, ale oproti minulému roku je to pokles o 9 procentních bodů. 24 % zaměstnavatelů cílí na jiné zdroje talentů, a to hlavně ve finančních službách (36 %). Dále zvyšují kvalifikaci a rekvalifikují stávající zaměstnance, umožňují částečné úvazky a flexibilní hodiny (shodně 23 %) a zvyšují počet placených inzerátů na potřebné pozice (20 %). Nejméně se firmy uchylují k využívání outsourcingových obchodních procesů či využíváním outsourcingu náborových procesů (RPO) (shodně 5 %).
Nejvíce firem navyšuje mzdy v IT, maloobchodě a energetice. Z hlediska regionů je to nejvíce v Praze. Flexibilní pracovní podmínky využívají zaměstnavatelé v sektoru Zdravotnictví a sociální péče (39 %). Outsourcing náborových služeb nejvíce využívají firmy v oblasti IT (14 %) a outsourcing obchodních procesů využívají zaměstnavatelé v Energetice a veřejných službách (22 %).
Jak společnosti přistupují k podpoře větší genderové rovnosti
Zaměstnavatelé v České republice přistupují k podpoře větší genderové rovnosti mnoha způsoby. Třicet tři procent z oslovených společností hlásí, že se snaží budovat otevřenou kulturu. Firmy také efektivně podporují well-being zaměstnanců (30 %) a mentoring a školení zaměstnancův různých pracovních modelech (pevná nebo flexibilní pracovní doba nebo práce z domu). 29 % společností plánuje v dalším roce analýzu problémů v oblasti rovnosti a začleňování s cílem najít řešení, která by do budoucna implementovala.
Globální pohled
Z globálního pohledu hlásí problém s hledáním potřebných talentů 74 % společností. To je o procento méně než předchozí rok. Situace ve světě se posledních pět let příliš nelepší. Ve srovnání s rokem 2009, kdy problém s nedostatkem talentů řešilo 30 % zaměstnavatelů, se počet společností, které nemohou najít potřebné talenty více než zdvojnásobil.
Největší potíže s nedostatkem talentů má Německo, kde problémy hlásí 86 % společností, Následuje Izrael (85 %). Trojici uzavírá Portugalsko, kde nedostatek talentů trápí 84 % společností. Naopak nejmenší potíže má Portoriko (53 %), Polsko a Kolumbie (shodně 59 %).
Největší potíže mají, stejně jako u nás, zaměstnavatelé v sektoru Zdravotnictví a sociální péče (77 %), dále IT (76 %) a Energetice a veřejných službách (76 %). Přestože se poptávka po IT a datových pozicích oproti loňskému roku mírně snížila, stále se tyto pozice obsazují nejhůře. Uvedlo to globálně 26 % společností. Následují inženýrské pozice (21 %) a obchodní a marketingové pozice (21 %). Stejně jako v Česku, tak i společnosti ve světě nemají problém obsadit pozice zaměřené na ESG (14 %) a HR pozice (16 %).
Globálně se snaží společnosti bojovat s nedostatkem talentů zvyšováním kvalifikace a rekvalifikací stávajících zaměstnanců (28 %). Zvyšování mzdy je na druhém místě (23 %) a jako třetí způsob, jak přistupovat k situaci s nedostatkem talentů je větší flexibilita (možnost částečného úvazku či pružné pracovní doby). Zvýšení počtu placených inzerátů je až na sedmém místě (17 %). Společnosti ve světě oproti Česku více využívají služby RPO, a to o polovinu (13 %).
ManpowerGroup
Společnost ManpowerGroup™ (NYSE: MAN) je téměř 70 let světovým lídrem v poskytování inovativních služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. Skupina společností ManpowerGroup, fungující pod značkami Experis™, Manpower®, ManpowerGroup™ Solutions a Right Management®, pomáhá klientům ve více než 75 zemích a oblastech zlepšit výkonnost jejich pracovníků, a to již více než 70 let. ManpowerGroup byla v roce 2023 již počtrnácté jmenována jednou ze světových nejetičtějších společností, a posílila tím svoji pozici jako nejdůvěryhodnější společnost ve svém oboru.
V České republice se ManpowerGroup každý měsíc stará o personální a mzdovou agendu pro téměř 12 000 zaměstnanců, které vyhledal a kteří pracují u jeho klientů. V roce 2022, díky své síti 35 poboček, ManpowerGroup našel pro 1 200 klientů 24 000 nových zaměstnanců.
Více informací na: http://www.manpowergroup.cz/
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- CHF, švýcarský frank - převod měn na CZK, českou korunu
- IDR, indonéská rupie - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
24.01.2025 Samsung ukázal svůj nejlepší telefon.
22.01.2025 5 tipů, jak proměnit interiér pomocí…
21.01.2025 Nejoblíbenější Xiaomi roku má nástupce.
Okénko investora
Ole Hansen, Saxo Bank
Zlato a stříbro zaznamenávají nové zisky s nástupem éry Trump 2.0
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Ali Daylami, BITmarkets
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
ČNB patří mezi pět největších kupců zlata mezi centrálními bankami
Mgr. Timur Barotov, BHS
Peněz bude stále více: Investování již není možnost ale nutnost!
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Miroslav Novák, AKCENTA
Okénko finanční rady
Jaroslav Rada, Česká síť
Jan Hicl, Delta Green
Flexibilita v energetice – nová komodita, která (zatím) nemá svoji jednotku, ale má obrovskou cenu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Měli vaší blízcí sjednané životko? Česká asociace pojišťoven vám to pomůže zjistit
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Raketový růst fixací energií: Češi hledají jistotu před zdražováním
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex leden 2025: V lednu sazby hypoték klesly, na úrokový sešup však letos zapomeňme
Lukáš Raška, Portu
Do důchodu v 67? Bez vlastního zajištění se tomu nevyhnete (2.1.2025)
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Ztráta zaměstnání vás může potkat nejen v předdůchodovém věku