Export (export.cz)
Export  |  09.12.2024 14:17:00

Biochemie, software či AI. Uruguay navyšuje investice do výzkumu a vývoje

Uruguay v globálním srovnání zaostává ve financování výzkumu a vývoje. V poslední době se však zemi částečně daří strukturální nedostatky překonávat a v odvětvích, jako je farmacie, biochemie, software či umělá inteligence, se posunula na přední místa v rámci regionu. Uruguay je taktéž lídrem ve využívání ICT v domácnostech a ve státní správě. Za změnou stojí odhodlání vlády založit budoucí rozvoj na moderních technologiích a inovacích.

Ilustrační foto Shutterstock

Uruguay investuje do výzkumu a vývoje (VaV) 0,4 % HDP, zatímco země OECD v průměru 2,5 %. Tento rozdíl je zvláště výrazný v soukromém sektoru, neboť výdaje na VaV financované podniky činí pouze 0,1 % HDP (OECD 1,5 % HDP). Veřejné rozpočty se soustřeďují zejména na minimální deficity, objem investic do výzkumu a vývoje do značné míry limituje výzkumnou činnost. V poslední době se nicméně daří rozpočty na vědu a výzkum mírně navyšovat.

Země je politicky stabilní

Uruguay se stává atraktivní destinací pro zahraniční investory. Ačkoliv vlastní investice do VaV nejsou nikterak ohromující, úspěšně se rozvíjející moderní obory se opírají o stabilní vlády, demokratické fungování státu a nejnižší míru korupce na kontinentu. Země se vyznačuje transparentním prostředím pro export a dlouhodobě konzistentním hospodářským plánem tamní administrativy, která se rozhodla učinit inovace a moderní technologie základem k dalšímu hospodářskému růstu. Propojení akademické sféry s výrobním sektorem zůstává výzvou ve všech zemích kontinentu, Uruguay z tohoto pohledu není výjimkou, přestože má zavedené a dobře fungující vědecké, technologické a vysokoškolské instituce. Uruguay se umístila na 62. místě v inovačním indexu, který hodnotí 81 ukazatelů a srovnává 129 zemí světa. V Latinské Americe je v tomto žebříčku na čtvrtém místě za Chile, Kostarikou a Mexikem.

Vlády jsou odhodlány vytvořit z Uruguaye centrum inovací. Jedním z prostředků bylo zvýšení rozpočtu pro Národní agenturu pro výzkum a inovace (ANII) na 48 milionů USD pro rok 2024, což představuje 70% nárůst oproti roku 2022. V roce 2022 totiž agentura zaznamenala rekordní poptávku po nástrojích podpory inovací, kdy více než 1160 inovačních projektů získalo nějakou formu státní podpory.

Jednička v exportu softwaru

Země je již nyní největším vývozcem softwaru na obyvatele na světě. Se svými tisíci softwarovými společnostmi vytváří země export v hodnotě 1 miliardy USD. V posledních letech vykazuje toto odvětví silnou dynamiku a výrazně roste. Země má ambici být hubem pro prodej systémů pro vztahy se zákazníky (CRM), ocbhcodních systémů prodeje a dalšího cloudového softwaru. Země má co nabídnout, například globální mentalitu zdejších podnikatelů či vysokou odbornost pracovníků. Růst tohoto trhu bude v příštích několika letech tažen především vládními projekty eGovernmentu, projekty Smart Cities, investicemi do bankovního sektoru, fintechu a digitalizací uruguayských malých a středních podniků. České společnosti mohou v těchto oblastech najít velké obchodní příležitosti.

Na vzestupu jsou AI i zemědělství

Dalším slibnými odvětvími jsou obnovitelné zdroje energie. 97 % vyrobené elektřiny pochází právě z těchto zdrojů. V oblasti biotechnologií působí v Uruguayi francouzský Pasteurův institut. Společnost Microsoft v zemi nedávno založila laboratoř pro rozvoj umělé inteligence v oblasti služeb. Massachusettský technologický institut (MIT) a Harvardská univerzita zde rozvíjejí studijní program v oblasti datové vědy. Také audiovizuální sektor roste exponenciálním tempem. Práce Národního institutu pro zemědělský výzkum je dobrým příkladem efektivních investic ve veřejném sektoru. Uruguay se v tomto odvětví řadí na třetí místo v rámci Latinské Ameriky. Důležitými obory do budoucna budou souviset s výzvami, kterým země dlouhodobě čelí. Jedná se například o udržitelnou produkci potravin v kontextu změny klimatu, komplexní péči o stárnoucí populaci, inkluzivní a reflexivní digitalizaci společnosti, důstojné bydlení pro celou populaci a podobně

Radek Hovorka, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Buenos Aires

Moderní ekonomická diplomacie



Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář







?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688