Druhý blok také oficiálně přešel na takzvaný delší palivový cyklus a bude tak v provozu o dva měsíce déle.
„Do reaktoru jsme zavezli více čerstvých palivových souborů, konkrétně 54 místo dříve zavážených 36 z celkového počtu 163 souborů. Díky tomu bude druhý blok v provozu čtrnáct měsíců. Jeho další odstávka nás tak čeká až začátkem roku 2026,“
Z hlediska rozsahu prací šlo pro Temelín o největší odstávku v historii. Celkově během dvou měsíců energetici zvládli přes 21 tisíc prací a kontrol. To je o čtyři tisíce více než během běžné odstávky.
„Přecházíme na delší provoz mezi odstávkami a chceme mít jistotu, že bude bezpečný a spolehlivý. Proto jsme nad standardní rozsah kontrol také kompletně zrevidovali všechny čtyři rotory turbíny a vyměnili rotor generátoru. Rozsáhlou kontrolou prošly i bezpečnostní systémy, a to vše se samozřejmě promítlo do rozsahu prací,“
I s dodavateli se do prací zapojily téměř dva tisíce lidí. Především dodavatelé se v následujících týdnech přesunou na odstávku do Dukovan, která začne na čtvrtém bloku v závěru roku.
Druhý temelínský blok začal elektřinu do přenosové soustavy dodávat při padesátiprocentním výkonu reaktoru. Plného výkonu by měl dosáhnout během několika dní. Během najíždění čeká na energetiky ještě několik zkoušek. Například na osmdesátiprocentním výkonu budou ověřovat rovnoměrné rozložení výkonu reaktoru. Sledovat budou také turbínu, kde při provozu rozhodují setiny milimetrů.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,7 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín