Raiffeisenbank a.s. (Raiffeisenbank a.s.)
Makroekonomika  |  02.12.2024 15:49:20

Výrazné zhoršení deficitu nemusí nutně ohrozit rozpočtový plán

Deficit státního rozpočtu se ke konci listopadu výrazně prohloubil a dosáhl hodnoty -259,2 mld. . Od konce října tak za pouhý měsíc došlo k jeho prohloubení o téměř 60 mld. , což značně snížilo dosud solidní polštář pro prosincové výdaje. Pohledem listopadových dat za posledních 5 let však zdaleka nejde o ojedinělý případ, a tak ačkoli v prosinci očekáváme další prohloubení deficitu, zbývající prostor ve výši 22,8 mld. může být stále dostatečný k udržení plánovaného salda ke konci roku.
MFČR: Státní rozpočet skončil deficitem ve výši 259,2 mld. Kč - plnění státního rozpočtu ČR za leden až listopad 2024
Na příjmové straně státního rozpočtu vidíme ke konci listopadu meziroční zlepšení o 18,6 mld. , což představuje vyšší nárůst příjmů o 1,1 %. Hlavním zdrojem růstu příjmů zůstává oblast pojistného (SZ), která meziročně vynesla o 57,6 mld. (+9,2 %) více. V oblasti daní jsou listopadové příjmy poněkud omezenější, jelikož zejména u DPH a přímých daní stát obdrží zálohy až v prosinci. Pohledem meziročních dat však zůstávají daňové příjmy bez pojistného na sociální zabezpečení celkově vyšší, a to o 25,7 mld. Kč, tedy o 3,1 %. Při bližším pohledu zůstává markantní přírůstek na výběru DPH o 15,9 mld. (+4,9 %), spotřebních daní o 14,1 mld. (+11,5 %), a zejména daní z příjmů FO, které do dokonce listopadu do rozpočtu přinesly o 18,5 mld. (+14,1 %) meziročně více. Naopak v případě PO zůstává výběr meziročně nižší o 13,8 mld. (-8,2 %). Celkově dosahují rozpočtové příjmy ke konci listopadu 1737,4 mld. Kč, což představuje 88,8 % plánovaných celoročních příjmů.

Na výdajové straně státního rozpočtu je ke konci listopadu vidět meziroční nárůst o 8,6 mld. Kč (vs +14,1 mld. v říjnu), což značí zvýšení o 0,4 %. Meziroční vývoj výdajů v oblasti sociálních dávek zůstává oproti říjnovému výsledku na podobné úrovni (+32,9 mld. vs +31,7 mld. v říjnu), kde největší položku tvoří výdaje na důchody (+22,6 mld., tedy +3,6 %). V souvislosti se zářijovými povodněmi již byla zasaženým občanům vyplacena určitá podpora ve formě dávek mimořádné okamžité pomoci, což však zatím tuto položku meziročně zvýšilo „jen“ o 0,5 mld. Kč. Obsluha státního dluhu meziročně narostla o 17 mld. Kč (+29,7 %). Celkově dosahují rozpočtové výdaje ke konci listopadu necelé 2 biliony Kč (1996,6 mld. Kč), což představuje 89,2 % celoročních plánovaných výdajů.



Na finančních trzích došlo po zveřejnění listopadového plnění rozpočtu jen k mírnému oslabení koruny, výnosy státních dluhopisů jsou takřka beze změny, jelikož naděje na dodržení schváleného salda ke konci prosince je i přes aktuální zhoršení vysoká. Otázkou však zůstávají zbývající mimořádné výdaje na pomoc po povodních, které se i v prosinci ještě mohou projevit ve zvýšené míře.

Autor: Vít Mikušek, analytik
Editor: Martin Kron, analytik

Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Příbuzné stránky



?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688