Pozor na kontrolu zboží i mezinárodní sankce, desatero pro obchodování s Myanmarem
Kontrola importu, specifické dovozní licence pro každou jednotlivou zásilku, kontrola původu finančních prostředků a na druhé straně mezinárodní sankční seznamy. Obchodování s Myanmarských svazem je po vojenském převratu v roce 2021 svázáno mnoha pravidly. Pro snadnější orientaci jsme připravili desatero, které by měl mít na paměti každý, kdo by s Myanmarem chtěl obchodovat.
Ilustrační foto: Shutterstock
Seznamte se s rozsahem sankcí
Zavedená omezení se mohou vztahovat na subjekty buď ze zákona, nebo jako smluvní závazek, pokud se strany dohodly dodržovat konkrétní sankce. Ta mohou jít nad rámec platného sankčního režimu nebo se od něj lišit. Nedodržení pravidel smluvních závazků může mít za následek neplnění nebo dokonce porušení smlouvy. Ve vztahu k mezinárodnímu sankčnímu režimu by měly zahraniční subjekty pečlivě posoudit, zda přímo oni, jejich portfolio produktů a služeb, nebo jejich zaměstnanci a obchodní partneři nepodléhají zákonným omezením. Sankce mohou být uplatňovány bez ohledu na národnost a místo (například omezení v USA platí také pro osoby, které nejsou občany USA) a jejich zaměstnanci mohou být vystaveni těmto omezením z důvodu státní příslušnosti nebo bydliště.
Prověřte si sankciované osoby a subjekty
Zahraniční subjekty by měly provádět přísné a náležité prověřování stávajících a potenciálních obchodních partnerů, aby se ujistily, že nejsou zapojeni do zapovězených transakcí. Jednou z cest je pečlivé a pravidelné prověřování vlastnické struktury právnických osob. Nad rámec amerického zákazu zapojení se do transakcí se subjekty, které nejsou výslovně určeny, ale jsou vlastněny sankciovanou osobou, rozšířila EU i Spojené království své sankce o zmražení aktiv a zákaz poskytování finančních prostředků a ekonomických zdrojů subjektům vlastněným nebo ovládaným sankciovanou osobou. Rámec EU definuje vlastnictví sankciované osoby jako přímo či nepřímo držící více než 50 % vlastnických práv na danou společnost. Ovládání společnosti je pak definováno na základě řady kritérií, včetně práva jmenovat většinu členů představenstva nebo dozorčího orgánu, práva kontrolovat většinu práv akcionářů nebo schopnost v takové společnosti uplatňovat dominantní vliv.
Seznamte se s vývozními omezeními
Většina západních zemí vydala zákaz obchodování a zavedla vývozní omezení na vojenský materiál, technologie a služby, včetně zboží dvojího užití, a zboží a technologie, které mohou být použity k vnitřní represi, jakož i financování nebo finanční pomoc související s bezpečnostně-obrannými aktivitami.
Sledujte pravidelně zakázané transakce
EU, USA a Velká Británie využívají takzvaných chytrých finančních sankcí (Smart Financial Sanctions), zaměřených na konkrétní osoby, skupiny a subjekty. Mezi tyto finanční sankce patří povinnost zmrazit veškeré finanční prostředky a ekonomické zdroje sankciované osobě nebo subjektu. Okolnosti, za kterých mohou zahraniční subjekty poskytovat například pracovní sílu sankciovanému subjektu, podléhají striktnímu výkladu případ od případu. Firmy z EU a Velké Británie by měly pečlivě zvážit, zda a do jaké míry by jejich portfolio služeb mohlo umožnit sankciovanému subjektu získat kýžené finanční prostředky nebo vedlejší produkty a služby. Sankce USA jdou ještě dále a rozšiřují se na zákaz jakýchkoli transakcí nebo obchodů zahrnujících sankciovaný subjekt nebo jím vlastněný, včetně vzájemného obchodování s majetkem a službami jakéhokoli druhu.
Mějte na paměti dvojí přístup k odpovědnosti
Jde o přístup založený na rizicích nebo objektivní odpovědnosti. EU a Velká Británie uplatňují v dodržování sankcí přístup založený na rizicích a umožňují tak obhajobu podle pravidel due diligence. V souladu s tím tyto subjekty nenesou odpovědnost, jestliže měly zavedeny vhodné kontrolní mechanismy řízení rizik, a neměly povědomí nebo žádný opodstatněný důvod se domnívat, že jejich jednání porušuje sankční režim. Oproti tomu americké sankce se vztahují na objektivní odpovědnost, což znamená, že subjekty podléhající americkým sankcím mohou být odpovědné, i když neměly povědomí nebo jakýkoliv důvod se domnívat, že sankční režimu porušují.
Zabezpečte si co nejsilnější smluvní ochranu
Mezinárodní sankční režim může mít přímé účinky na pohyb zboží, materiálu, vybavení a kapitálu, což může mít za následek zpoždění nebo úplné zrušení smluvního závazku. Při sjednávání smluv týkajících se Myanmaru by zahraniční subjekty měly zvážit zahrnutí různých záruk a sankční doložky, zmínky o dopadech sankčních scénářů a zahrnutí takzvaného hladkého odchodu.
Mějte na paměti důsledky porušení sankcí
Porušení sankcí může mít za následek vyměření vysokých pokut nebo až trestu odnětí svobody stanovených podle aktuálně platných zákonů příslušné země.
Mějte na paměti riziko být sankcionován
Kromě rizika trestu za porušení sankcí, by měly mezinárodní firmy již obchodující s myanmarskými subjekty také důkladně zvážit riziko, že mohou být sami sankcionovány. Sankce mohou být uloženy každému, u koho bude zjištěno, že porušuje sankční režim vůči Myanmaru, a to i v případě, že tyto subjekty nepodléhají příslušné smlouvě o sankčním režimu.
Zvažte reputační riziko
Kromě výše zmíněných právních rizik by měly mezinárodní subjekty rovněž zvážit potenciální riziko poškození dobré pověsti vyplývající z jakékoliv obchodní transakce s osobami nebo subjekty, na nichž se vztahují sankce.
Zjistěte si aktuální informace
Přehled dalších pravidel a legislativy najdete na webu Velvyslanectví ČR v Rangúnu.
Aleš Marta, ekonomický diplomat, Velvyslanectví ČR v Rangúnu
Moderní ekonomická diplomacie
Moderní ekonomická diplomacie je časopis, který vydává Ministerstvo zahraničních věcí ČR a který je určen především pro české exportéry. Jedná se o dvouměsíčník, ve kterém vývozní firmy najdou praktické informace o exportních trzích, o službách které jim nabízí Ministerstvo zahraničních věcí a síť ambasád spolu se zahraničními kancelářemi českých státních agentur a institucí. Čtenářům přináší také informace o našich seminářích a podnikatelských misích, o možnosti zapojení se do B2B aktivit České rozvojové agentury a financování exportu. Obsahuje také články, komentáře, analýzy a rozhovory o trendech v oblasti světové ekonomiky, perspektivních exportních oborech a úspěšných českých exportérech.
Poslední zprávy z rubriky Export:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mezinárodní dny 2020
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Obchodování s Myanmarem: mírné zlepšení podmínek pro dovoz, nemožnost investovat stále trvá
- Záznam ze semináře: Desatero pro správné řízení firmy v době krize: „Desatero pro správné řízení firmy v době krize“
- Porušování mezinárodních sankcí, § 171e - Trestní zákon č. 140/1961 Sb.
- Mezinárodní sankce uvalené na Sýrii
- Porušení mezinárodních sankcí, § 410 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb.
- Kryptoměny prolamují mezinárodní sankce. Írán chce svou vlastní virtuální měnu
- Porušení mezinárodních sankcí, § 410 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., porovnání znění k 3.1.2018
- Porušení mezinárodních sankcí, § 410 - Trestní zákoník č. 40/2009 Sb., znění k 1.1.2013
Prezentace
16.01.2025 Nejnadupanější telefon současnosti se začal…
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
Okénko investora
Štěpán Křeček, BHS
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Překoná zlato v roce 2025 úroveň 3 000 USD? Prognózy se liší, důvody však zůstávají stejné
Petr Lajsek, Purple Trading
Cena ropy prolomila klíčovou úroveň. Kolik si připlatíme za pohonné hmoty?
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
?