„Průběžně realizujeme investiční akce na rozvoj, obnovu a posílení distribuční soustavy, tak abychom byli schopni připojovat požadavky našich zákazníků. Letošní plán jsme v průběhu roku upravili tak, abychom mohli připojit co nejvíce obnovitelných zdrojů, především fotovoltaických výroben. Do úprav naší distribuční soustavy investujeme o 2,5 miliardy více než loni. Jedná se tak o historicky největší objem investic a staveb,“ vysvětluje Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.
Jen pro připomenutí, společnost ČEZ Distribuce připojila k síti v loňském roce 52 109 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 605,5 MW. Z valné většiny se jednalo o střešní instalace na rodinných domech, cca 92,5 procent žádostí se týkalo mikrozdrojů do 10 kW na hladině nízkého napětí.
OZE za jedenáct měsíců
Zájem o připojování nových obnovitelných zdrojů v síti ČEZ Distribuce také letos roste. V roce 2024 evidujeme 48 803 přijatých žádostí, z čehož tvoří 64 % mikrozdroje. Připojeno bylo 26 557 výroben o instalovaném výkonu 658 MW. Na celém distribučním území ČEZ Distribuce je aktuálně připojeno 132 980 ks výroben o instalovaném výkonu 8 GW (FVE 2,4 GW, VTE 0,3 GW, ostatní OZE 2,5 GW a ostatní výrobny 2,7 GW).
Sdílení elektřiny a komunitní energetika pod taktovkou EDC
Od 1.8.2024 zahájilo EDC činnost tzv. dočasného řešení, které umožňuje sdílení elektřiny. S plným provozem, který rozšíří činnosti i služby EDC týkající se agregace, akumulace a flexibility, se počítá v druhé polovině roku 2026. Akcionáři EDC jsou provozovatelé distribučních soustav – společnosti ČEZ Distribuce, EG.D, PREdistribuce a provozovatel přenosové soustavy – společnost ČEPS.
Detaily pro další zájemce je možno dohledat na webových stránkách Sdílení elektřiny | Homepage (cezdistribuce.cz) nebo na Elektroenergetické datové centrum, a. s. (edc-cr.cz)
Významné strategické stavby
V regionu Morava byla dokončena rekonstrukce elektrické stanice TR Hranice. Z důvodu nevyhovujícího mechanického stavu došlo k celkové rekonstrukci technologie 110kV, včetně nového řídícího systému a odpovídajícího systému chránění. Komplexní rekonstrukcí rozvodny bude v budoucnu umožněno připojení více výroben v dané lokalitě. Celkové realizační náklady dosáhly výše 204 mil. Kč.
Na Moravě byla také zahájena rekonstrukce venkovního vedení 110kV Lískovec – Příbor. Jedná se o 15,6 km dlouhý úsek vedení se 62 stožáry. Rekonstrukce vedení Lískovec – Příbor je realizována z důvodů mechanického stavu vedení, zajištění spolehlivosti a navyšování požadavků na odběr průmyslové zóny Mošnov a Kopřivnice. Předpokládaná celková realizační cena činí 192,6 mil. Kč
V regionu Sever byla na transformovně Oldřichov zahájena výměna dožitých transformátorů. Výměnou dožitých transformátorů dojde k navýšení požadovaného výkonu a možnosti připojení nových odběrných míst v lokalitě. Celkové předpokládané náklady činí 52,9 mil Kč.
Další stavbou na severu Čech je rekonstrukce stanice Doksy z důvodů plánované unifikaci města Doksy na napěťovou hladinu 35kV s předpokládanými náklady ve výši 48,1 mil. Kč. V rámci rekonstrukce dojde k nahrazení dožité kobkové technologie 35kV za moderní zapouzdřený rozváděč s dostatečným počtem rezervních polí, modernizaci systému chránění a řídícího systému.
V regionu Střed byla ukončena rekonstrukce rozvodny 110kV v transformovně Hořovice s celkovými realizačními náklady ve výši 73 mil. Kč. Jednalo se o komplexní obnovu z důvodu mechanického stavu.
V regionu Západ byla ukončena výstavba nové transformovny 110/22kV Nejdek s celkovými realizačními náklady ve výši 195 mil. Kč. Hlavními důvody pro výstavbu této transformovny byly zvyšující se požadavky na navýšení příkonu stávajících odběratelů ve městě Nejdek a potřeba připojení nových zákazníků v oblasti nově vznikající průmyslové zóny.
Soňa Holingerová , mluvčí Skupiny ČEZ