mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  30.05.2024 17:51:00

Příležitosti pro český potravinářský a nápojový sektor ve Velké Británii

30.05.2024 / 13:51 | Aktualizováno: 30.05.2024 / 17:51

Spojené království je silně závislé na dovozu potravin a nápojů ze zahraničí. Přestože se na první pohled nemusí jednat o zajímavý trh pro české firmy, opak je pravdou. Projevuje se zde dlouhodobě rostoucí poptávka po kvalitních a zdravých potravinách, vysoká poptávka je také po pivu. Vládní zelená strategie by mohla představovat zajímavou příležitost pro české firmy, které nabízejí inovativní řešení a technologie v oblasti zemědělství. V roce 2024 proběhlo několik podnikatelských misí českých exportérů do Spojeného království, kteří se díky projektům ekonomické diplomacie mohli seznámit s britskými obchodními partnery a distributory a prezentovat jim své výrobky.

Zemědělství ve Spojeném království je podle evropských standardů intenzivní, vysoce mechanizované a efektivní, tvoří o něco více než 0,5 % HDP. Spojené království produkuje pouze 58 % potravinových potřeb země a je silně závislé na dovozu, aby splnilo různorodé požadavky britského spotřebitele, který očekává celoroční dostupnost všech potravinářských produktů. V roce 2022 britští spotřebitelé utratili za nápoje a potraviny 254 mld. GBP.

Trendem je stále rostoucí poptávka po zdravých potravinách, bio potravinách, rostlinných/veganských výrobcích, bezlepkových produktech či po fitness produktech jako jsou proteinové doplňky stravy. Za organické produkty utratí lidé ve Spojeném království přibližně 8,5 mil. GBP každý den, trh má hodnotu 3,1 mld. GBP. Ačkoliv strmý růst prodeje vegetariánských a veganských produktů zpomalil, stále se pohybuje okolo 10%. Veganské potraviny představují trh v hodnotě 963,8 mil. GBP.

Vládní zelená strategie by mohla představovat další zajímavou příležitost pro české firmy nabízející nová a inovativní řešení a technologie v oblasti zemědělství. V této souvislosti se také zvyšuje poptávka po strojích na výrobu malých šarží řemeslných potravinářských výrobků, jakož i po systémech ekologického balení potravin. Okolo 82 % spotřebitelů aktivně usiluje o snížení svého plastového odpadu, a téměř polovina spotřebitelů by byla ochotna zaplatit více za udržitelnější obaly. Mezi spotřebiteli roste také zájem o řemeslně vyráběné potraviny a ty, které jsou vyráběny ekologicky šetrným způsobem.

Přestože se na první pohled nemusí pro české firmy jednat o zajímavý trh, opak je pravdou. Mohli se o tom přesvědčit čeští exportéři díky účasti na veletrhu International Food Exhibition (IFE), kde se měly možnost ve dnech 25. - 27. března 2024 představit britskému potravinářskému a nápojovém průmyslu. O produkty vystavené na českém stánku, byl značný zájem a osloveno bylo více než 300 aktivních potenciálních zákazníků. Akce byla podpořena Ministerstvem zemědělství financováním prostřednictvím projektů ekonomické diplomacie PROPED.

IFE London je přední veletrh sektoru potravinářské výroby s více než 30 tis. návštěvníky. Český stánek zdobily ukázky čerstvých produktů, tradičních lahůdek a inovativních zemědělských technologií. Českou republiku reprezentovalo sedm výrobců: Semix s naklíčenými obilnými produkty, luskeeto, bezlepkové snacky Lucky Alvin různé a kombinace ořechového másla, Kitl předvedl široký sortiment sirupů do koktejlů a nealkoholických nápojů. Heffron Rum prezentoval kolekcí rumů a firma Mattoni minerální vody Magnesia. Nabídka řemeslných sýrů, uzenin a místního ovoce a zeleniny nabídla účastníkům veletrhu pohled do české gastronomie. Kromě kulinářské stránky stánek prezentoval také pokroky České republiky v oblasti zemědělských inovací, interaktivní ukázky představily technologie a postupy vedoucí k udržitelnosti a efektivitě v zemědělství.

Stánek navíc sloužil jako platforma pro podporu mezinárodní spolupráce a obchodu a k diskusi se zástupci odvětví, navázání partnerství a příležitostí pro export a investice. Prostřednictvím networkingových akcí a obchodních setkání umožnil stánek propojení mezi českými výrobci a globálními trhy a dále posílil pověst země jako spolehlivého dodavatele vysoce kvalitních zemědělských produktů.

Ve dnech 24. - 27. dubna 2024 proběhl v Londýně mezinárodní veletrh piva Brew London 2024 zaměřený na craftová piva. Veletrh Brew London se konal na jižním nábřeží řeky Temže a za čtyři dny jej navštívilo 10 tis. účastníků. Jedním z hlavním prvků českého stánku byla oslava českého pivního dědictví a spojení tradice a inovace v oblasti pivovarnictví. Zástupci českých pivovarů představili piva značek Konrád, Cvikov, Kutná Hora a Budějovický Budvar, od klasických plzeňských až po bohatá, chutná tmavá piva. Každý doušek nabídl cestu staletími pivovarského mistrovství a ukázal hloubku a rozmanitost české pivní kultury.

Česká republika se take prezentovala jako světový lídr v inovacích v oblasti pivovarnictví. Interaktivní expozice a ukázky zdůrazňovaly nejnovější pokroky v technologii vaření piva, od nejmodernějších fermentačních technik po udržitelné postupy vaření piva. Návštěvníci měli příležitost se spojit s odborníky z oboru a dozvědět se o nejmodernějším výzkumu, který řídí budoucnost pivovarnictví.

Británie je zemí piva, v roce 2022 představoval roční objem piva spotřebovaného na hlavu 68 litrů. Vysoká je poptávka zejména po zajímavých, craftových pivech a příležitosti jsou i v dodávkách technologií pro malé pivovary. České pivo je v Británii oblíbené a z českých produktů take nejznámější.

Na veletrhu London Wine Fair představily ve dnech 20. – 22. května 2024 své produkty vinaři z Čech a Moravy mj. Bohemia sekt, Zámecké Vinařství Bzenec, vinařství Sonberk a distributor Wines of Bohemia. Ředitelka Bohemia Wines Alžběta Sutera k veletrhu uvedla: “Produkce vína v České republice září kvalitou a rozmanitostí. Účast na vážených akcích, jako je London Wine Fair, nám umožňuje vyzdvihnout náš moravský a český terroir, který však místní trh plně neobjevil. Naše pečlivě sestavené portfolio získalo v obchodním sektoru značné uznání.”

Důležitost britského trhu pro ppotravinářství a zemědělství dokazuje nejen podpora Ministerstva zemědělství, které všechny zmíněné akce podpořilo prostřednictvím projektů ekonomické diplomacie PROPED, ale take fakt, že v Británii působí při ambasádě zemědělský specialista Paul Wilkins, jehož úkolem je pomáhat českým firmám na britský trh. Zejména oblast zemědělství a potravinářství má v rámci importu po brexitu svá zvláštní hygienická a celní pravidla, která je nutné znát pro hladký průběh obchodování.

Pro vice informací kontaktujte Paula Wilkinse na uktrade@mze.gov.cz.

Paul Wilkins a Tamara Slate Glässner, obchodně-ekonomický úsek, velvyslanectví ČR v Londýně








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688