mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  18.09.2024 04:55:00

Australský sektor obrany skýtá velké příležitosti pro české firmy

18.09.2024 / 04:45 | Aktualizováno: 18.09.2024 / 04:55

Australská vláda přijala řadu strategických dokumentů k posílení obranných schopností i vojenských průmyslových kapacit země. Priority rozvoje obranného průmyslu jsou výzvou i pro české firmy. V tomto směru česká expozice na veletrhu Land Forces od 11. září 2024 v Melbourne a zúčastněné české firmy udělaly další krok k prosazení se na místním trhu. Firmy jednaly s partnery z Austrálie i dalších zemí o dodávkách a výrobní spolupráci nejen v tomto teritoriu, ale i na třetích trzích.

Australská vláda si uvědomuje význam a posilování obranných kapacit země v současné geopolitické situaci. V dubnu 2024 byla zveřejněna zpřesněná Národní obranná strategie, která navazuje na strategický dokument z roku 2016 s dlouhodobým plánem akvizic do roku 2035. Současná vláda chce do roku 2034 navýšit výdaje na obranu na 100 mld. AUD ročně (1527 mld. CZK), což bude reprezentovat 2,4 % HDP. K uvedenému cíli směřuje postupnými kroky. Jen ve finančním roce 2022-23 byly podepsány průmyslové kontrakty pro sektor obrany za 38 mld. AUD, z toho 8 mld. AUD s malými a středními firmami. A vláda spoléhá především na dodávky z vlastní země. Výdaje na nové akvizice v obraně byly z 57 % uděleny místním firmám a dokonce 80 % výdajů na udržení obranných schopností získaly australské firmy.

Cílem Austrálie je vytvořit silnou a suverénní výrobní základnu v oblasti obranného průmyslu. Již dnes v tomto sektoru pracuje přímo 61 600 pracovníků a nepřímo celých 100 tisíc a je plánováno další navyšování. V souvislosti s plánovaným rozvojem obranných kapacit vláda schválila Strategii rozvoje obranného průmyslu, která stanovila 7 priorit: 1) údržba, generální opravy a zdokonalování letadel obranných sil Austrálie, 2) rozvoj budování a údržby námořních lodí, 3) posilování pozemního systému kombinovaných zbraní, 4) domácí výroba řízených zbraní, výbušnin a munice, 5) rozvoj a integrace autonomních systémů, 6) integrace a vylepšení systémů pro informovanost o bojovém prostoru a jeho řízení a 7) testování, hodnocení, certifikace a systémové zajištění.

Již v roce 2023 se konstatuje v Strategickém přehledu obrany, že resort obrany zahájil jednu z největších změn v australském vojenství od 2. světové války. Austrálie si vybuduje vlastní údernou sílu na vzdálené cíle až do jednoho tisíce kilometrů. Dalším příkladem modernizace obranného průmyslu je výstavba lakovny pro F-35. Austrálie má samozřejmě i velké úvahy o exportu obranné techniky a zpracovala k tomu vlastní exportní strategii.

Pro české firmy je velkou výzvou úvaha o posilování australských obranných akvizic prostřednictvím nákupu techniky a prostředků, ale i posilování kapacit obranného průmyslu. Dostat se do místních dodavatelský řetězců není jednoduché a je to běh na dlouhé trati, ale některým českým firmám se to již podařilo. Buď napřímo nebo přes evropské partnery.

Další etapou snah o vstup českých firem na australský trh v oblasti obranného průmyslu byla česká expozice na veletrhu pozemní vojenské techniky Land Forces, který se uskutečnil ve dnech 11.-13. září v Melbourne. V rámci projektu ekonomické diplomacie se zde představily 4 české firmy (Optokon Jihlava, MESIT Uherské Hradiště, TMC CR Brno, Excalibur Army Šternberk) a další tři zastupoval místní zástupce (EGO Zlín, Rescue Trailer, ProLab Engineering). České firmy aktivně jednaly na české expozici a současně měly již předem dojednané schůzky na stáncích svých partnerů. Navazovala se nová obchodní spojení a otevřely se možnosti i pro spolupráci na 3. trzích, např. v Indonésii.

Veletrh Land Forces patří mezi největší na jižní polokouli. V letošním roce se zde představilo 995 firem z celého světa. Kromě pozemní techniky (nákladní a obrněné vozy, tanky) zde byly vidět autonomní prostředky (drony, roboty), řízené střely, ruční zbraně, prostředky CBRN. Národní expozici měla Česká republika, Indie a USA. Veletrh poskytl firmám i příležitost jednat se zástupci jednotlivých států Australského společenství, které na samostatných expozicích představily nejen vybrané státní instituce, ale i oborové asociace a samostné firmy.

Velvyslankyně ČR v Austrálii Jana Tyrer podpořila české firmy osobní účastí na veletrhu. Zúčastnila se vybraných jednání našich firem s partnery a dále jednala s ministrem pro obchod a investice státu South Australia Joe Szakacsem o příležitostech pro bilaterální ekonomickou spolupráci a o plánované podnikatelské misi do Austrálie, s předsedou Space Industry Association Australia Jeremy Halletem hovořila o perspektivách navázání kontaktů mezi českými a australskými firmami v oblasti vesmírného průmyslu a aktivit. Ekonomický diplomat Milan Vágner vedl další jednání se státním výzkumným ústavem CSIRO k firemní spolupráci v oblasti kybernetické bezpečnosti a dále s Australian Defence Industry k bilaterální průmyslové spolupráci.

Česká účast na veletrhu Land Forces potvrdila zájem o české výrobky. S partnery je třeba pravidelně a neustále jednat. Dostat se na místní trh trvá řadu roků a jen ten, kdo je trpělivý, může dojít k úspěšnému cíli v podobě kontraktu. To se týká i Austrálie. Čeští výrobci z obranného a zejména leteckého a kosmického průmyslu budou mít další příležitost se představit v Austrálii v březnu 2025 na výstavě leteckého a kosmického průmyslu AVALON v Geelongu u Melbourne.

Milan Vágner, ekonomický diplomat Velvyslanectví ČR v Canbeře

Zájem o českou produkci

Zájem o českou produkci

Jednání velvyslankyně J. Tyrer s ministrem obchodu a investic státu South Australia J. Szakacsem

Jednání velvyslankyně J. Tyrer s ministrem obchodu a investic státu South Australia J. Szakacsem

Jednání s partnery na české expozici

Jednání s partnery na české expozici

Jednání na české expozici

Jednání na české expozici

Australští partneři mají zájem o spolupráci

Australští partneři mají zájem o spolupráci


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Ze světa:

Út 13:22  Letem světem: jaderná energetika, Izrael, Tchaj-wan Research (Česká spořitelna)
Po 18:14  Konzulární dny ve Vancouveru mzv.cz (MZv ČR)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688