Listopadový PMI průzkum signalizuje ochlazení ekonomiky eurozóny, na němž se projevuje slabý výkon jak v průmyslu, tak ve službách
Kompozitní PMI indikátor v listopadu dle předběžných výsledků průzkumu klesl z 50,0 na 48,1 bodu, což představuje desetiměsíční minimum a ekonomický pokles.
V metodice PMI průzkumu je úroveň padesáti bodů dělítkem mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.
Špatné zprávy z ekonomiky eurozóny jsou nepříznivou zprávou i pro ekonomiky středoevropské ekonomiky, pro něž je eurozóna klíčovým obchodním partnerem.
Složený (kompozitní) indikátor PMI, jenž mapuje celkovou ekonomickou aktivitu v eurozóně, v listopadu dle předběžných výsledků klesl z říjnových 50,0 bodů na úroveň 48,1, což představuje nejvyšší úroveň od letošního ledna.
Finanční trh očekával setrvání kompozitního PMI indikátoru na říjnové úrovni, jež činila 50,0.
Úroveň padesáti bodů v tomto průzkumu představuje hranici mezi růstem a poklesem ekonomické aktivity.
Kompozitní PMI indikátor pro eurozónu byl pod hraniční padesáti bodů v září a listopadu, když v říjnu dokázal vzrůst mírně právě na úroveň padesáti bodů.
Podrobnější pohled ukazuje, že PMI ve zpracovatelském průmyslu v listopadu klesl z úrovně 46,0 na 45,2, což představuje dvouměsíční minimum (tržní odhad počítal se setrváním tohoto indikátoru na úrovni 46,0).
PMI indikátor pro zpracovatelský průmysl signalizuje, že aktivita v tomto sektoru ekonomiky i nadále klesá: pod úrovni padesáti bodů se PMI indikátor pro zpracovatelským průmysl eurozóny drží nepřetržitě od července 2022.
PMI sub-indikátor mapující výrobu ve zpracovatelském průmyslu klesl na své dvouměsíční minimum na úrovni 45,1: drží se tedy též hluboko pro padesáti body.
Zrychlil se též pokles nových objednávek ve zpracovatelském průmyslu.
Průzkum pro zpracovatelský průmysl hlásí jak pokles jak nákladů, tak prodejních cen a vývoj v tomto sektoru ekonomiky tak pomáhá tlumit inflaci v eurozóně jako celku.
Celkový PMI indikátor pro sektor služeb v listopadu klesl z 51,6 bodů na úroveň 49,2: na své desetiměsíční minimum (trh očekával stabilitu indikátoru na úrovni 51,6).
Sektor služeb hlásí zrychlení poklesu nových objednávek, což je nepříznivý signál pro vývoj v tomto sektoru i do dalších měsíců.
Úroveň celkového PMI indikátoru ve službách byla v listopadu ovlivněna prudkým poklesem, jenž vykázala Francie.
Ve službách dle průzkumu PMI v listopadu zrychlil růst nákladů, výraznější byl také růst prodejních cen.
Inflační roli v sektoru služeb sehrávají mzdové tlaky, jejichž podíl na celkových nákladech je výraznější než ve zpracovatelském průmyslu.
Vývoj cen v sektoru služeb představuje z pohledu ECB zdroj inflačních rizik pro ekonomiku eurozóny jako celek.
Listopadový průzkum PMI naznačuje pokles ekonomické aktivity v eurozóně a obecně platí, že PMI průzkum vyslal nepříznivé signály nejen v listopadu, ale také v předchozích dvou měsících.
Zároveň došlo k prohloubení poklesu nových objednávek jak ve zpracovatelském průmyslu, tak ve službách.
Poté, co se HDP eurozóny v letošním 3. čtvrtletí nadechl k solidnímu růstu (mezikvartálně o 0,4 %), tak průzkumy PMI naznačují, že se v letošním závěrečném čtvrtletí růst HDP zpomalí a na mezikvartální úrovni nelze vyloučit dokonce jeho mírný pokles.
V sektoru služeb přetrvávají cenové tlaky, jež v listopadu dokonce zesílily a cenový vývoj v tomto sektoru bude i nadále znepokojovat Evropskou centrální banku.
V úvahách centrálních bankéřů by ale měly převážit obavy ohledně ochlazujícího se výkonu ekonomiky eurozóny a ECB by proto měla dále snižovat své úroky: jak letos v prosinci, tak v 1. pololetí 2025.
Pro ekonomiky středoevropského regionu vysílá průzkum PMI z eurozóny nepříznivé signály, neboť hospodářské ochlazení v eurozóně představuje riziko, že se stejným směrem vydá ekonomická aktivita také ve střední Evropě.
Zejména slabá aktivita ve zpracovatelském průmyslu eurozóny je nepříznivou zprávou pro středoevropské výrobce a exportéry.
Pokles úroků ECB, jenž pro další měsíce a čtvrtletí průzkum PMI naznačuje, by měl vytvořit prostor také pro pokles úrokových sazeb středoevropských centrálních bank včetně ČNB.
Radomír Jáč
Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.
Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.
nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.
Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Ekonomika - Makroekonomika ČR 2020, data, novinky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Jak těžit bitcoin - těžba bitcoinů, mining
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Valorizace důchodů - jak stoupají důchody?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Nařízení vlády o platových poměrech zaměstnanců ve veřejných službách a správě č. 341/2017 Sb.
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Platová tabulka státní zaměstnanci - úředníci ve státní službě 2022
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí, že aktivita v tomto sektoru české ekonomiky pokračuje v poklesu
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory