Pardubický kraj sdílel své know-how v sociálním podnikání
Sociální podnikání v praxi. Workshop o možnostech a podmínkách zřízení sociálního podniku přiblížil i příklady dobré praxe z Pardubického kraje. V Kroměříži ho uspořádala Tematická síť pro ekonomiku (TESSEA), která zastřešuje sociální podniky z celé České republiky.
Jsem ráda, že Pardubický kraj přijal pozvání k účasti na setkání v Kroměříži a s ochotou sdílel své zkušenosti s podporou sociálního podnikání z krajské úrovně. Vybrali jsme si ho proto, že dlouhodobě patří mezi kraje, kde se sociálnímu podnikání daří. Nabízí širokou škálu podpory a zároveň poskytuje prostor pro jeho rozvoj,“ konstatovala Tereza Dostálová, ředitelka organizace TESSEA, která účastníky workshopu seznámila s důležitými pojmy, informovala je o aktuálních novinkách v této oblasti i možnostech spolupráce.
Podnikání s přidanou hodnotou
Sociální podnikání patří mezi podnikatelské aktivity, které jsou ve svém konání společensky prospěšné a odpovědné. Tato forma podnikání často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Dosahování zisku je pro podnik stejně důležité jako naplňování jeho veřejného prospěchu. S ohledem na celospolečenskou prospěšnost takového podnikání se Pardubický kraj před lety rozhodl, že bude tyto aktivity systémově podporovat. A to jak formou přímých dotací, tak i vzděláváním a osvětou.
„V Pardubickém kraji se podpoře sociálního podnikání aktivně věnujeme už od roku 2013. Inspiraci jsme čerpali i v zahraničí,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola, který má oblast sociálního podnikání ve své gesci.
V Pardubickém kraji bylo podpořeno 127 projektů
Pardubický kraj prostřednictvím svého dotačního programu od roku 2015 podpořil 127 projektů s celkovou částkou téměř 14 milionů korun. Zároveň poskytl více než půl milionu korun na vzdělávací a rozvojové aktivity.
V Pardubickém kraji je v současné době 37 sociálních podniků. Jsou zaměřeny zejména na služby, výrobu, gastronomii a zemědělství. Pracuje v nich přibližně 1200 zaměstnanců znevýhodněných na trhu práce.
„Sociální podniky musí stát na pevných základech. Nemohou žít jen z dotací. Proto se je snažíme v našem kraji podporovat v jejich rozvoji, ne vykrývat jejich případné finanční ztráty. Jak se říká, nedáváme jim ryby, ale učíme je ryby chytat,“ upřesnil Pavel Šotola.
Sociální podnikání jako srdeční záležitost
„Sociální podnikání je pro mě srdeční záležitostí. Jde o podnikání s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedla členka správní rady organizace TESSEA Aneta Klimentová, ředitelka sociálního podniku Oxalis Chocolate. „Sociální podnikání přináší velké příběhy. Někdy vás těžká minulost zaměstnanců s různými hendikepy donutí přemýšlet, o čem život vlastně je. Že nejde jen o honbu za penězi, která je plná stresu a tlaku na výkon. Člověk si uvědomí priority. Se zaměstnanci udržujeme přátelské vztahy. Víme o nich všechno. Sdílíme s nimi nejen své radosti, ale i strasti,“ sdělila Aneta Klimentová, která je zároveň koordinátorkou SPointu pro Zlínský kraj. Ten je, stejně jako v Pardubickém kraji, pomyslnou branou do světa sociálního podnikání.
SPoint reaguje na potřeby sociálních podniků
SPoint v Pardubickém kraji funguje ve spolupráci s Pardubickým krajem a Pardubickým podnikatelským inkubátorem (P-PINK). Jde o kontaktní místo, které poskytuje informace a podporu sociálním podnikatelům, veřejné správě i veřejnosti. Jeho cílem je reagovat na potřeby sociálních podniků, nabídnout jim možnost sdílení zkušeností, poznatků, vzdělávání, poradenství a propagace.
Bližší informace najdete na webu www.pardubickykraj.cz/socialni-podnikani.
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Platové tabulky zdravotníků a sociálních pracovníků 2020
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
- Sociální pojištění pro zaměstnance i OSVČ v roce 2020
- OSVČ - zálohy na sociální a zdravotní
- Platové tabulky pracovníků v sociálních službách 2022
- Kalkulačka OSVČ 2024 (za rok 2023) - výpočet daně, sociálního a zdravotního pojištění
- Podnikání v České republice
- Česko chce sdílet své kybernetické know-how
- HR – personalisté se poučili z minulosti a své „know how“ praktikují i dnes
- České firmy představily své know-how v oblasti zelených technologií v Malajsii
- Češi předávají v Mongolsku své know-how v oblasti energetických úspor budov
- Juraj Habovštiak: V Božím slově máme nejlepší know how pro podnikání
Prezentace
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
17.12.2024 Začínáte s kryptoměnami? Binance je ideálním…
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory