Bankám se podařilo zachránit 4,5 miliardy korun (ČBA)
Za prvních devět měsíců letošního roku banky zachránily svým klientům přibližně 4,5 miliardy korun. Do konce září došlo k více než 65 tisícům podvodů, ve srovnání s loňskem jde téměř o třetinový nárůst. Celkový objem peněz odčerpaných e-šmejdy přesáhl miliardu korun. Přesto se průměrná škoda na klienta snížila na 16 tisíc korun. Index Kyberbezpečnosti klesl na 64 bodů, což vyplývá z průzkumu České bankovní asociace a výzkumné agentury Ipsos. Od spuštění letošního ročníku vzdělávací kampaně #nePINdej! prošlo Kybertestem 43 tisíc lidí s průměrným výsledkem 74 %. Pro žáky a studenty chystá ČBA online soutěž CyberGame. Mladá generace má totiž v Kybertestu nejhorší výsledky.
Index Kyberbezpečnosti dosáhl 64 bodů
Přestože se lidé v online prostoru chovají podobně jako v minulém roce, index postupně klesá. Lze to přičítat zejména masivnímu nárůstu kybernetických útoků, kterým populace čelí. Jen za prvních 9 měsíců bylo napadeno 65 774 klientů bank, loni to bylo za stejné období 48 452. Dále to lze také přičítat menší obezřetnosti v některých aspektech u nejmladší a nejstarší skupiny obyvatel. Mladí lidé (18-34 let) nevěnují takovou pozornost při otevírání e-mailových příloh, zároveň méně často pravidelně kontrolují svůj bankovní účet. Starší lidé (65+) nemají stejně jako mladí zabezpečený telefon proti e-šmejdům a také si méně často mění hesla.
„Česká bankovní asociace usilovně pracuje na vzdělání a zejména zvýšení povědomí o praktikách e-šmejdů. V dnešní digitální době se kybernetické útoky týkají každého z nás a je to proto velmi důležité, aby lidé věděli, jak takový podvod může vypadat a především, jak se mu bránit,“ říká Zdeňka Hildová, ředitelka ČBA Educa.
Zkušenost s kyberútokem, nebo pokusem o útok, má 76 % Čechů
Nejčastější zkušenost s útokem e-šmejdů, nebo pokusem o něj, mají lidé prostřednictvím podvodných e-mailů, které se tváří jako zprávy od dopravce, pošty nebo jako výhra či dědictví. Osobně se s nimi setkala polovina respondentů. Dalším výrazným kanálem jsou sociální sítě, chatovací aplikace nebo SMS zprávy a falešné telefonáty. To, že jde o podvod poznalo 58 % populace. Jeden z deseti Čechů ale o své peníze při podvodu přišel.
Třetina lidí, která se setkala s útoky e-šmejdů, informovala svoji rodinu, přátele a banku. Pouze 12 % incident nahlásilo policii. Čtvrtina pak neudělala nic. Po zkušenostech s útokem přijalo 53 % respondentů opatření, které by je příště ochránilo. Loni to bylo jen 45 %. Nejčastěji jde o vyšší opatrnost u neznámých e-mailových příloh, změna hesel a neotvírání podezřelých odkazů.
Riziko útoku e-šmejdů si uvědomuje 78 % Čechů
Osm z deseti Čechů přiznává možnost, že se mohou stát obětí kyberútoku. Mladí lidé do 34 let si ale častěji myslí, že nejsou pro e-šmejdy finančně zajímaví. Technologie, které podvodníci používají k napodobení reálného hlasu, zná 70 % respondentů. Při podvodném telefonátu by 75 % přišlo podezřelé, že by po nich někdo požadoval citlivé údaje. Nedůvěru by u nich vzbudil i nátlak na okamžité jednání nebo nainstalování nějakého softwaru.
„Přestože si většina Čechů uvědomuje, že se mohou stát obětí kybernetického útoku, 12 % lidí má pocit, že nejsou pro útočníky vzhledem ke svým příjmům a finanční situaci dostatečně zajímaví. Takové, byť třeba neúmyslné, zlehčování rizik pak může být potenciálně nebezpečné právě v souvislosti s chováním určité části populace v kyberprostoru," doplňuje výsledky průzkumu analytik agentury Ipsos Michal Straka.
Silná vlastní hesla pro důležité účty stále vedou
Lidé stále nejčastěji spoléhají na vlastní silná hesla, a to zejména u internetového a mobilního bankovnictví, platebních aplikací a hlavního e-mailu. Naopak ve srovnání s loňskem méně lidí používá vlastní silná hesla pro e-shopy a účty k volnočasovým aktivitám. Větší počet Čechů si oproti loňsku svá hesla nechává vygenerovat pro vyšší bezpečnost. Více než polovina respondentů má pro některé služby a aplikace stejné heslo. K důležitým účtům ale používají silnější zabezpečení. Naopak třetina lidí má ke každému účtu jiné heslo.
Do elektronického bankovnictví se většina připojuje přes zabezpečené sítě
Pro přihlášení do e-bankingu Češi nejčastěji využívají připojení pomocí datového tarifu odkudkoli (46 %), jde zejména o lidi do 44 let. Následuje zabezpečená Wi-Fi síť (43 %) a zabezpečené pevné připojení (27 %), které nejvíce využívá populace nad 54 let. Připojení, u kterého si nejsou jistí nebo nezjišťují, zda je bezpečné, využívá 12 % respondentů. Do svého internetového bankovnictví se 82 % Čechů přihlašuje pouze na svém počítači nebo telefonu, který je zcela pod jejich kontrolou.
Zastaralý telefon jako bezpečnostní riziko
Z dat operátora O2 vyplývá i to, že polovina zákazníků vlastní telefon se starým operačním systémem, který už nemá ani podporu výrobce. To znamená, že už nejde aktualizovat, nedostává tak bezpečnostní záplaty a může se stát snadnějším cílem hackerů, protože není dostatečně chráněný.
„Telefony, které jsou starší víc než 4-5 let, mají na dnešní poměry méně robustní bezpečnostní mechanismy a jsou tak jednodušší cíl pro kyberútočníky. Ti se tak snadněji mohou dostat ke kontaktům, zprávám, přihlašovacím údajům, bankovním informacím či fotkám. Napadené telefony, které často lidé pořizují i z pochybných internetových tržišť, mohou dokonce sledovat a poslouchat uživatele, vzdáleně ovládat telefon a instalovat škodlivé příkazy. Člověk tak snadno může přijít nejen o své soukromí, ale i o peníze,“ vysvětluje šéf bezpečnosti O2 Radek Šichtanc.
Výrobci každý rok přestávají podporovat stovky tisíc zařízení. Už z kraje letošního roku skončila podpora Android 11 a od února příštího roku už nebude ani pro Android 12. „Pokud chcete jistotu, že váš telefon není otevřenou bránou pro hackery, doporučujeme jej pravidelně aktualizovat a pokud už patří do kategorie bez podpory, pak ho ideálně vyměnit za novější, bezpečnější zařízení,“ doporučuje Radek Šichtanc.
Průměrná úspěšnost v letošním Kybertestu je 74 %, vyzkoušelo si ho 43 tisíc lidí
Jak odhalit, ubránit se a hlavně nenaletět na útok e-šmejdů – to je cílem celonárodní vzdělávací kampaně #nePINdej!, kterou pořádá Česká bankovní asociace ve spolupráci s NÚKIB a Policií ČR. Letošní ročník se zaměřil na využití umělé inteligence. Tu stále častěji zneužívají e-šmejdi ke svým podvodům a útokům. Hlavním nástrojem kampaně je opět Kybertest, který byl letos obohacen o nové otázky reflektující aktuální triky e-šmejdů, včetně deepfake videí a investičních podvodů.
Soutěž CyberGame 2024
Česká bankovní asociace připravila pro žáky a studenty ve věku 13-15 let celonárodní online soutěž CyberGame 2024, která otestuje znalosti dětí v oblasti kyberbezpečnosti. První kolo soutěže se bude konat už 4. až 6. prosince. Více na www.cybergame.cz.
oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu
Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.
Více informací na: www.opojisteni.cz
Zprávy o koruně
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Kurzovní lístek Air bank, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek UniCredit Bank, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen, akcie-cz online
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Martin Thienel, Kalkulátor.cz
Iva Grácová, Bezvafinance
Podvodníci čekají na vaši chybu: Jak se nenapálit při vánočních nákupech na internetu?
Marek Pokorný, Portu
Jak snížit daně díky DIPu? Zde je návod pro vyplnění daňového přiznání
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna