Čeští cybersecurity odborníci, firmy a NÚKIB prohloubili spolupráci s Kanadou
19.11.2024 / 16:01 | Aktualizováno: 19.11.2024 / 16:55
Projekt ekonomické diplomacie Velvyslanectví ČR v Ottawě a Generálního konzulátu ČR v Torontu ve spolupráci s agenturou CzechInvest přivedl na misi do Kanady zástupce Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a české cybersecurity firmy 3Key, Certicon a Peig, které přináší inovativní řešení v oblasti bezpečnost informačních a komunikačních technologií. Zapojily se také české technologické společnosti Principal Engineering a UptimAI. Návštěva navázala podobnou misi realizovanou již v roce 2023.
Québec usiluje o pozici lídra v kanadské kyberbezpečnosti a buduje značku veletrhu InCyber Montréal
Mise uskutečněná od 28.10. – 31.10. začala programem v Montréalu, jehož stěžejním bodem byla aktivní účast na největším kanadském cybersecurity veletrhu InCyber Forum Montréal, severoamerické odnoži klíčového kyberbezpečnostního veletrhu pořádaného pod stejným názvem v Paříži. Na InCyber se představilo na 200 potenciálních partnerů z řad kanadských a světových ICT firem, startupů, inovačních center, univerzit či asociací. Česká delegace se zúčastnila jak VIP předvečera s networkingovým programem Immersion, tak v rámci veletrhu proběhla série workshopů a přednášek. Náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí se jako řečník zúčastnil panelu zaměřeného na ochranu kritické infrastrukturu a analýzu legislativy v EU a Kanadě, kde představil přístup ČR k zajišťování kybernetické bezpečnosti a stav implementace evropské směrnice NIS2. Zástupci NÚKIBu projednali i možnosti spolupráce s Ministerstvem pro kybernetickou bezpečnost provincie Quebec či Multidisciplinary Institute for Cybersecurity and Resilience (IMC2), institut sdružující tři quebecké univerzity tvořící základ kyberbezpečnostního výzkumu v provincii. V Montréalu také české společnosti získaly vhled do podpory podnikání a investic agenturou Montréal International, jednaly s kanadským cybersecurity clusterem In-Sec-M a akcelerační platformou pro firmy v oblasti cybersecurity Cybereco.
Pro české firmy představuje Québec potenciálně zajímavý trh díky robustnímu ekosystému i podpoře státu a provincie, která do prioritního sektoru kyberbezpečnosti proudí. Jako jediná kanadská provincie v roce 2022 Québec vytvořil dedikované Ministerstvo pro kybernetickou bezpečnost a digitální technologie s cílem zefektivnit boj proti kybernetickým hrozbám a zároveň například i efektivně lákat nový talent do provincie. Součástí strategie je také využití tzv. Vitrines Technologiques, platformy umožňující propojení veřejného sektoru a dodavatelů nových inovativních řešení. V letech 2022 a 2023 takto bylo zahájeno přes 350 kyberbezpečnostních iniciativ v rámci více jak 80 oddělení úřadů a agentur.
Provázanost jednotlivých stakeholderů quebeckého ekosystému dokazuje také například grant, který poskytla začátkem letošního roku společnost Google přímo již zmiňovanému institutu IMC2 ve výši 1,3 milionu CAD pro rozvoj klíčových výzkumných iniciativ pro společnost odolnou vůči kybernetickým hrozbám. Kromě Google mají v québecké provincii svá klíčová výzkumná centra také společnosti Meta nebo Microsoft. Provincie je také domovem pro dnes již jednu z největších IT společností – CGI. Stěžejní ale pro Québec (stejně jako celou Kanadu) zůstávají malé a střední firmy, které tvoří valnou většinu podniků v ekosystému.
Kromě robustního a úzce provázaného ekosystému a dostatek vzdělaných zaměstnanců (necelých 40 tis. zaměstnanců se schopnostmi a vzděláním v oblasti kyberbezpečnosti) provincie nabízí také výhodné financování pro firmy operující v Québecu. A to jak v rámci podpory výzkumných a inovačních projektů – v případě kyberbezpečnosti se jedná o instituci PROMPT, která poskytuje pokrytí nákladů na projekty do 25 %, tak v rámci daňových úlev na platy zaměstnanců v digitálních oblastech či výzkumně-vývojových pozicích.
České firmy mají příležitost také prorazit jako influenceři kanadské odborné veřejnosti. Ukázala to především firma Peig, která na veletrhu spustila svůj podcastový projekt Cyber Oinks a sbírala rozhovory s místními kontakty s využitím neotřelého marketingu. Stejně jako zbytek delegace pokračovala s tímto projektem i do sousední provincie Ontario.
Ontario zůstává ekonomickým a kyberbezpečnostním jádrem Kanady
Trh kybernetické bezpečnosti v Kanadě je oceněn na 17,5 miliardy CAD a přispívá zhruba 3,2 miliardy CAD k národnímu HDP. Ontario je přitom nadále klíčovým centrem kybernetické bezpečnosti v zemi se 432 podniky, které v oboru eviduje k letošnímu roku ontarijské Ministerstvo hospodářského rozvoje, což je více než polovina z necelých osmi set všech kanadských podniků v sektoru. Jedná se o raketový nárůst od roku 2018, kdy bylo v Ontariu společností jen kolem osmdesátky. I proto zacílila hlavní část programu v Torontu na networking s místní odbornou kyberbezpečnostní komunitou. Akce Czech Cybersecurity Forum přilákala zhruba třicítku partnerů z řad odborné veřejné správy, místních společností i výzkumníků. Na akci vystoupil opět náměstek ředitele NÚKIB Tomáš Krejčí a s účastníky nasdílel klíčové výzvy pro posilování kyberbezpečnostní odolnosti a také priority pro další transatlantickou spolupráci.
Hlavními klastry ontarijské kyberbezpečnosti zůstávají dále oblasti Greater Toronto, Ottawě a Waterloo či Guelphu, kde lze mezi klíčovými firmami zmínit například IBM, Cisco, Blackberry, ale i řadu dalších. Právě poslední společnost významně přispěla k vybudování inovačního ekosystému Waterloo, do kterého přinesla značné množství prostředků. Jelikož se z BlackBerry stal významný hráč na poli kyberbezpečnosti, delegace v rámci návštěvy zamířila také do Waterloo jednala jak se zástupci samotného BlackBerry, tak se zástupci místní kanceláře pro ekonomický rozvoj a inkubátoru Communitech. BlackBerry představilo své inovace v kybernetické obraně zaměřené na ochranu koncových bodů a síťovou bezpečnost, a jednotlivá dostupná řešení, stejně jako možnou spolupráci. Waterloo jako region je přitom sídlem jednoho z nejrychleji rostoucích technologických trhů a třetím největším technologickým klastrem Severní Ameriky, dalšími významnými hráči z oboru se sídlem ve Waterloo jsou eSentire a Magnet Forensics. České společnosti mohou při vstupu do regionu a případném otevření pobočky navázat spolupráci s inkubátorem Communitech, který významně vyniká oproti konkurenci aktivní spoluprací s velkými technologickými hráči a relativně otevřeným způsobem spolupracuje na budování inovačního ekosystému.
Pro české společnosti jsou nadále příležitosti k uplatnění v kyberbezpečnosti v Kanadě a Ontariu už jen proto, že průměrné náklady na kyberbezpečnostní incidenty a prolomení ochrany dat jsou 6,94 milionu CAD. Firmy mohou také cílit na širokou škálu potenciálních klientů, zhruba třetina ontarijských firem obsluhuje klienty z řad malých a středních podniků, třetina velké společnosti a třetina oba typy firem; statisticky pak mezi klienty vyniká vláda, zdravotnictví a finanční služby.
Prostor na trhu je i proto, že v roce 2024 sice počet odborníků v kyberbezpečnosti v Kanadě překročil hranici 100 tisíc zaměstnanců, ale jednou z klíčových výzev je nadále dostatečné množství zaměstnanců
v sektoru, a to i přes nástup umělé inteligence. Ontario má proto více než 700 vysokoškolských kurzů a 49 specializovaných programů zaměřených na kyberbezpečnost, což z něj činí klíčového hráče v rozvoji talentů v tomto oboru. Tato poptávka po talentovaných pracovnících byla na české misi zmíněna jako důležitý faktor, který lze podpořit společnými výzkumnými projekty a programy mezinárodní mobility. Delegace i proto navštívila jedno z nejvýznamnějších výzkumných center na University of Toronto zaměřené na bezpečnostní aspekty informačních technologií a lidská práva.
Ontarijský ekosystém čerpá ze synergie akademického prostředí, veřejného sektoru a inkubátorů. Zdroj: MEDJCT
Kanada jako strategický spojenec pro spolupráci v cybersecurity
Jedním z cílů návštěvy bylo posilování spolupráce s kanadskými protějšky v oblasti čelení kybernetickým hrozbám na úrovni státních institucí. Zástupci NÚKIB absolvovali během cesty také významná jednání v Ottawě, kde se setkali s vedením kanadského centra pro kybernetickou bezpečnost (Canadian Centre for Cyber Security), ottawskou pobočkou dodavatele cybertech řešení firmou Blackberry či s vedením kanadských federálních úřadů – ministerstva vnitra (Public Safety Canada) a ministerstva zahraničních věcí (Global Affairs Canada).
Kybernetická bezpečnost je pro Kanadu jakožto člena NATO i zpravodajského uskupení Five Eyes stěžejní oblastí a v mnoha ohledech – díky vysoké míře ekonomické integrace a částečně sdílenou kritickou infrastrukturou s USA, záležitostí, které přikládá velkou váhu. Kanada rovněž přijala Národní plán kyberbezpečnosti na období 2019-2024, který si klade za cíl posílit kybernetickou odolnost Kanady a ochranu soukromých i veřejných institucí. Tento plán, spolu s PIPEDA, zákonem o ochraně osobních údajů, představuje hlavní prvky kanadské kyberbezpečnosti.
Kanadský trh nabízí českým kyberbezpečnostním firmám atraktivní příležitosti díky rostoucí poptávce po zabezpečení dat a nedostatku místních odborníků. České firmy mohou těžit z inovací, zkušeností a důvěryhodnosti v poskytování pokročilých a zároveň user-friendly bezpečnostních řešení. Zajímavou příležitostí pro české firmy je také spolupráce s kanadskými partnery na projektech programu Horizon
Europe, jelikož se Kanada stala v červenci plně asociovanou zemí programu. Pro vyhledávání partnerů ve vícero oborech mohou společnosti také využít nadcházejícího veletrhu Hannover Messe v Německu, kde bude Kanada pro rok 2025 partnerskou zemí a veletrh tak přinese rozsáhlou účast kanadských firem a odborníků. V neposlední řadě se mohou společnosti zapojit do připravovaného navazujícího projektu ekonomické diplomacie pro rok 2025, který v případě úspěšného schválení podpoří misi do Kanady,tentokrát s primárním zacílením na B2G služby.
Autoři: GK Toronto, ZÚ Ottawa, CzechInvest Toronto, NUKIB
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Platové tabulky úředníků a odborníků ve státní a veřejné správě pro rok 2019
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Od slunečního světla do hlubin: Skrytý zdroj kyslíku, který vyvolává kontroverze
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Svět se mění: 4 klíčové výzvy, na které musíte připravit své děti
Ole Hansen, Saxo Bank
Šokující předpovědi - Ceny elektřiny se zblázní a USA zdaní datová centra AI
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets