Portál nehod (Portál nehod)
Auto Moto  |  12.11.2024 14:26:15

V Kraji Vysočina je podíl nehod způsobených střety se zvěří nejvyšší v rámci celé České republiky


 Až 28,2 % všech dopravních nehod (1 113 nehod ročně) v Kraji Vysočina nezaviní řidiči, ale v naprosté většině případů zvěř, pro kterou je tato krajina lesů, polí a luk ideálním domáckým prostředím. Podíl zvěře na nehodovosti v Kraji Vysočina činí 26,28 % (jde průměrně o 1 037 nehod ročně) a v rámci České republiky jde o nejvyšší číslo ve vztahu k celkovému počtu všech dopravních nehod. Těch se v Kraji Vysočina za rok stane průměrně 3 947.

 „V Kraji Vysočina sice největší počet nehod – 42,1 % – zaviní řidiči špatným způsobem jízdy, přesto ale v celorepublikovém srovnání jde zdaleka o nejlepší výsledek. Nedodržením rychlosti vznikne 19,7 %. Nejnižší podíl na vzniku nehod na Vysočině má také v rámci ČR nedání přednosti v jízdě. Z tohoto důvodu vznikne na Vysočině pouhých 7,5 % nehod,“ komentuje Jan Chalas ze společnosti DataFriends, která je provozovatelem Portálu nehod.

 Vyplývá to z údajů Portálu nehod (www.portalnehod.cz), který již více než dva roky výrazně napomáhá v bezpečnosti silničního provozu a pravidelně hodnotí rizikovost jednotlivých lokalit častých dopravních nehod v České republice

 

Počet nehod není největší v okrese krajského města, ale v okrese Žďár nad Sázavou

 Další odlišností od ostatních krajů je v rámci nehodových statistik to, že největší celkový počet nehod se stane mimo okres obepínající krajské město, a to v okrese Žďár nad Sázavou. Tam se ročně stane průměrně 920 nehod. Okres Jihlava je jako druhý, a to s 898 nehodami ročně. U obou těchto okresů jsou ale v rámci kraje na vině vzniku nehod výrazněji více řidiči než zvěř. Okresy Žďár nad Sázavou a Jihlava mají podíl nehod nezpůsobených řidiči (většinou jde právě o střety se zvěří) v rámci kraje nejnižší, a to ve výši 24,1 %, respektive 24,6 %.

 Z hlediska celkového počtu nehod jsou pak na dalších příčkách okresy Havlíčkův Brod s průměrně 755 nehodami ročně, okres Pelhřimov se 701 nehodami ročně a okres Třebíč s průměrně 673 nehodami ročně. 

 „Kraj Vysočina patří z hlediska počtu nehod mezi ty ‚lepší‘ kraje v rámci České republiky. Například při přepočtu na délku silniční sítě je za poslední dva roky z hlediska počtu nehod třetí nejlepší za Jihočeským a Plzeňským krajem. Na sto kilometrů silniční sítě tady připadá 84 nehod ročně. To je v porovnání s nejhorším z krajů – mimo hlavní město Prahu – krajem Moravskoslezským (293 nehod na 100 km silnic ročně) méně než třetina. Podobné umístění má Kraj Vysočina při přepočtu na rozlohu kraje,“ upozorňuje Marek Sibal, datový analytik společnosti DataFriends, která stojí za Portálem nehod.


Nehody v okresech Kraje Vysočina za období od roku 2010 do konce roku 2023 (počty a příčiny)
 
 
Pramen: Portál nehod

Opatrnost je namístě – na řidiče v Kraji Vysočina číhá zvěř – víme, která místa jsou nejrizikovější

 V Kraji Vysočina bylo identifikováno deset rizikových míst na silnicích podle dat za posledních pět let, která vykazují nejvyšší počet dopravních nehod a zranění:

  • Na úseku dálnice D1 u exitu 90 v okrese Pelhřimov v blízkosti Humpolce došlo za posledních pět let k 65 nehodám, při kterých bylo zraněno 5 osob. Nejčastější příčinou bylo nepřizpůsobení rychlosti stavu vozovky.
  • V okrese Jihlava, konkrétně na mimoúrovňové křižovatce silnic I/38 a II/602 v Jihlavě, se za uplynulých pět let odehrálo 26 nehod, při kterých bylo zraněno 18 osob. Nejčastěji zde řidiči nedali přednost při odbočování vlevo.
  • Na silnici II/399 u odbočky na obec Krokočín v okrese Žďár nad Sázavou bylo za posledních pět let evidováno 22 nehod, z nichž 8 si vyžádalo zranění, přičemž převážná většina z nich nebyla zaviněna řidičem.
  • V okrese Třebíč na křižovatce silnic I/38 a III/4102 u obce Martínkov se za posledních pět let stalo 16 nehod, které si vyžádaly 13 zraněných a nejčastější příčinou bylo nedání přednosti v jízdě.
  • Úsek silnice III/3853 v extravilánu u obce Dolní Rožínka v okrese Žďár nad Sázavou byl za posledních pět let místem 15 nehod, při kterých bylo zraněno 5 osob, přičemž řidiči nebyli většinou viníky těchto nehod.
  • V okrese Jihlava na úseku silnice II/602 mezi Jihlavou a vesnicí Hosov bylo za pět let zaznamenáno 12 nehod, které si vyžádaly 9 zraněných. Nehody většinou nebyly způsobeny chybou řidiče.
  • Silnice I/37 a křižovatka na obchvatu Osové Bítýšky v okrese Žďár nad Sázavou byly za posledních pět let místem 11 nehod, které si vyžádaly 14 zraněných, přičemž nejčastější příčinou bylo nedání přednosti v jízdě.
  • Úsek silnice II/399 v extravilánu u obce Okarec v okrese Třebíč byl za uplynulých pět let místem 10 nehod, z nichž 9 vedlo k zraněním. V posledních dvou letech zde bylo hlášeno 6 nehod, přičemž nejčastější příčinou bylo nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky.
  • V okrese Žďár nad Sázavou na úseku silnice I/19 u odbočky na obec Veselíčko došlo za pět let k 10 nehodám s celkem 15 zraněnými. Většina nehod nebyla zaviněna řidičem.
  • Na křižovatce silnic II/152 a II/392 u Dukovan v okrese Třebíč se za posledních pět let stalo 8 nehod, při nichž bylo zraněno 11 osob. Nejčastější příčinou bylo nedání přednosti dle pravidla „Dej přednost v jízdě“.

 

V Jihlavě proběhla regionální konference právě s cílem prevence dopravních nehod

 Právě zlepšení bezpečnosti na silnicích a upozornění na místa, kde se stává nejvíce nehod, se věnovala regionální dopravní konference, která se uskutečnila na Krajském úřadě Kraje Vysočina 30. října 2024, a to pod záštitou Kraje Vysočina a primátora statutárního města Jihlavy Petra Ryšky. Rozebíralo se na ní výše uvedených deset nejrizikovějších míst na cestách Vysočiny, ale i případové studie dalších lokalit, které se už i díky těmto konferencím v minulosti podařilo lépe zabezpečit. Organizátory letošního ročníku jsou společnosti RSE Project a DataFriends. Projekt je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

 Datoví analytici Portálu nehod zpracovávají pro každý kraj analýzy dopravní nehodovosti včetně nejrizikovějších míst v daném regionu. Na finálním výběru a pořadí rizikových míst se následně shoduje expertní komise složená ze zástupců BESIP, Policie ČR a RSE Project.

 

Portál nehod

 Cílem Portálu nehod – www.portalnehod.cz – je přispět k posílení bezpečnosti silničního provozu a k prevenci dopravních nehod. Tento portál přináší užitečné informace jak pro širokou veřejnost, tak pro novináře či zástupce samosprávy a další, kdo se zabývají prevencí nehodovosti na českých silnicích.

Nejvýraznějším prvkem portálu je interaktivní mapa rizikových míst, na které si lze naplánovat trasu cesty a zobrazit si riziková místa, která se na ní nacházejí. Kromě toho je možné si na portálu zobrazit videa ze zásahů na nehodových místech. A právě na tato riziková místa nyní upozorňuje navigace Mapy.cz.

 Portál nehod vznikl za podpory fondu zábrany škod a úzké spolupráce s Českou kanceláří pojistitelů (ČKP). Autorem projektu je společnost DataFriends, která portál i provozuje.


Portál nehod

Cílem Portálu nehod – www.portalnehod.cz – je přispět k posílení bezpečnosti silničního provozu a k prevenci dopravních nehod. Tento portál přináší užitečné informace jak pro širokou veřejnost, tak pro novináře či zástupce samosprávy a další, kdo se zabývají prevencí nehodovosti na českých silnicích. Nejvýraznějším prvkem portálu je interaktivní mapa rizikových míst, na které si lze naplánovat trasu cesty a zobrazit si riziková místa, která se na ní nacházejí. Kromě toho je možné si na portálu zobrazit videa ze zásahů na nehodových místech.

Více informací na: www.portalnehod.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688