Inovace v ČR
Historie jednoznačně ukazuje, že inovace jsou hlavním zdroje dlouhodobého růstu ekonomiky. Pokud chceme akcelerovat růst a prosperitu lidí, tak se to bez inovací neobejde. Tečka.
Jak si v tomto ohledu stojí ČR? Na vstupu do inovační mašinérie, tedy do vědy a výzkumu, dáváme cca 2 % HDP. To je těsně pod průměrem EU. Naše HDP ale trpí nižší přidanou hodnotou. Pokud se podíváme na výdaje na obyvatele (v PPP), tak jsme o více než 15 % pod průměrem EU. Pokud bychom měli ambici se dotáhnout na Dánsko nebo Německo, tak by se výdaje na vědu a výzkum musely zdvojnásobit.
Jaké jsou výstupy české vědy a výzkumu. Konečným výstupem je růst a prosperita. Můžeme se ale podívat na KPI, které víc bezprostředně navazuje na výdaje na vědu a výzkum: na patenty.
ČSÚ ukazuje* neradostná čísla. V minulém roce u Úřadu průmyslového vlastnictví ČR bylo podáno 465 vynálezů nebo nových technických řešení tuzemskými přihlašovateli. Jde o nejnižší počet od roku 1995 (odkdy máme data). Zapsaných užitných vzorů bylo 835, v roce 2012 to byl 2x.
ČSÚ píše, že "jen mezi lety 2013 a 2023 se počet patentových přihlášek podaných tuzemskými subjekty snížil z 983 na méně než polovinu. Nejvýraznější pokles počtu patentových přihlášek byl zaznamenán u VŠ, kde po nárůstu na hodnotu 279 v roce 2013 začalo docházet v dalších letech k postupnému úbytku. V roce 2023 podaly vysoké školy jen 66 patentových přihlášek."
3 474 platných patentů patřících ke konci roku 2023 tuzemským subjektům náleželo nejvíce akciové Škodě Auto (142), z vysokých škol ČVÚT (198) a z veřejných výzkumných institucí Ústav organické chemie a biochemie AV ČR (27).
OK, řeknete si, ČR je malý trh, budeme patentovat především v zahraničí. V roce 2002 tuzemské subjekty podaly u zahraničních či nadnárodních patentových úřadů celkem 1 085 patentových přihlášek u 38 patentových úřadů. Nejvíce v US u USPT (477) a v EU u EPO (220).
Přepočteno na obyvatele je to v porovnání se sousedním Rakouskem cca 10 méně, v porovnání s Dánskem 22 méně. Jen jeden patent z tisíce je z ČR (EP).
Říkat, že inovace jsou naše priorita a základ strategie je chvályhodné. Potřebujeme ale výsledky. Stát může pomoci: daně (uznatelnost), odpisy, VŠ a základní výzkum, kapitálový trh včetně rizikového kapitálu, podnikatelské prostředí, školství (růstový mindset)... Důležitou součástí úspěšných zemí je ale i spolupráce mezi univerzitami a byznysem.
Optimisticky řečeno: potenciál pro zlepšení tady je. A zlepšení v této oblasti bude mít výrazný dopad na prosperitu ČR.
David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny
*https://csu.gov.cz/produkty/ochrana-prumysloveho-vlastnictvi-v-roce-2023
Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu.
Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V
současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je
součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.
Více informací na: www.csas.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?