Inflace se zvýšila na 2,8 %, zrychlila i jádrová složka (Analýza makroindikátorů)
Česká inflace v říjnu vzrostla v meziročním vyjádření z 2,6 % na 2,8 %. To bylo v souladu s naším odhadem, tržním konsensem i prognózou ČNB. Ke zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen z velké části přispěl efekt nižší srovnávací základny u cen energií, které ve druhé polovině loňského roku začaly klesat ze svých vrcholů. Růst regulovaných cen v důsledku toho letos v říjnu zrychlil z 6,6 % na 8,0 % y/y.
Meziměsíčně byly spotřebitelské ceny v říjnu vyšší o 0,3 %. Potraviny a nealkoholické nápoje zdražily o 0,3 % m/m, zatímco alkoholické nápoje a tabák o 0,1 % m/m. Růst cen potravin jako celku tak mírně zaostal za naší prognózou. Nepatrně se zvýšily také regulované ceny, v rámci nichž ceny energií meziměsíčně v průměru stagnovaly. Ceny pohonných hmot pak nadále klesaly, oproti předchozím dvěma měsícům však významně pomalejším tempem, a to o říjnových 0,5 % m/m. Vývoj regulovaných cen a cen pohonných hmot byl zhruba v souladu s naší prognózou.
Jádrová inflace se mírně zvýšila z 2,3 % na 2,4 % y/y. To bylo v souladu s prognózou ČNB, zatímco my jsme očekávali stagnaci na zářijových 2,3 %. V meziměsíčním sezonně očištěném vyjádření došlo podle našeho odhadu k nárůstu dynamiky jádrové inflace ze zářijových 0,13 % na 0,26 %. Říjnová data potvrdila trend zrychlujícího růstu imputovaného nájemného. Ten v meziměsíčním vyjádření akceleroval z 0,6 % na 0,8 % a v tom meziročním z 1,4 % na 1,7 %. Tento vývoj je odrazem oživení na nemovitostním trhu a obnoveného svižného růstu cen domů a bytů. V případě skutečně placeného nájemného meziměsíční vzestup zrychlil jen nepatrně z 0,3 % na 0,4 %, v tom meziročním ale naopak zpomalil z 6,4 % na 6,2 %.
Za celý letošní rok odhadujeme inflaci ve výši 2,5 % a příští rok její pokles na 1,8 %. Do konce letošního roku inflace pravděpodobně zůstane v blízkosti 3 % y/y. V příštím roce by k jejímu snížení měl přispět vliv slabé spotřebitelské poptávky, utlumeného výrobního sektoru, přísné měnové politiky, a také pokles cen energií a pohonných hmot. Rizikem ve směru vyšší inflace oproti naší prognóze je však pro příští rok obnovený růst cen nemovitostí a případné přetrvání rychlého růstu cen služeb. Ten v říjnu dosáhl 5,3 % y/y (po zářijových 5,0 %), zatímco ceny zboží rostly nadále umírněným tempem (1,3 % y/y v říjnu.)
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
13.11.2024 Pojištění elektromobilů kryje specifická rizika
12.11.2024 Motorola má nový hit Black Friday, svůj…
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?