Výměna rotorů generátoru, tedy zařízení, které přímo vyrábí elektřinu, je jednou z klíčových prací v nejaderné části elektrárny během odstávky druhého bloku. Energetici k ní přistupují vždy po několika letech.
„Jde o klíčové zařízení, kde vzniká elektřina. Proto na elektrárně máme tři rotory, dva jsou vždy v provozu a třetí slouží jako rezerva. Po čtyřech až šesti letech je postupně vyměňujeme a tím snižujeme jejich zatížení,“
Vlastní usazení zařízení o hmotnosti 90 tun délce přes 14 metrů byla náročná manipulace. Trvala osm hodin. Specialisté se zařízením manipulovali pomocí mostového jeřábu o nosnosti 125 tun. Při zasouvání do statorové části hlídali každý centimetr. „Teď nás čeká dokončení zpětných montáží a před uvedením generátoru do provozu provedeme sérii zkoušek,“ doplnil Jan Kruml.
Odstávka druhého temelínského bloku je ve druhé polovině. Aktuálně pokračují kontroly turbíny, bezpečnostních systémů a technici se připravují na zavezení paliva do reaktoru. V harmonogramu odstávky mají energetici téměř 19 tisíc činností včetně 74 investičních akcí. I s dodavateli se do odstávky zapojí přibližně tisícovka lidí. První blok byl pro kontroly a výměny paliva na dva měsíce odstaven od začátku dubna do začátku června.
Generátor
Zařízení v nejaderné části elektrárny, kde vzniká elektřina. Celková hmotnost rotoru generátoru je 90 tun, dlouhý je více než 14 metrů. Vlastní elektřina pak vzniká díky pohybu rotoru a elektromagnetického pole. Z generátoru je střídavý proud veden na blokové transformátory a do elektrizační soustavy. Generátory v JE Temelín jsou s možným výkonem 1 1125 MWe největší generátory v ČR.
Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 13,0 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.
Marek Sviták , mluvčí ČEZ, Jaderná elektrárna Temelín