Kam se ubírá digitalizace a umělá inteligence ve zdravotnictví na Tchaj-wanu?
08.11.2024 / 07:29 | Aktualizováno: 08.11.2024 / 08:01
Tchaj-wan se potýká s velmi nízkou porodností a zatím nic neindikuje, že by se tento stav měl v budoucnu zlepšit. Tchaj-wan zatím eviduje dostatek zdravotnického personálu, nicméně se snaží tento počet vzhledem ke stárnoucí populaci navyšovat. Pro ochranu zdraví obyvatelstva vynakládá velké prostředky a sází na medicínský výzkum, vývoj specializovaných zařízení a pomůcek a podporuje digitální zdraví a telemedicínu.
Rozsáhlá digitalizace
V rámci plošné digitalizace zavedl Tchaj-wan čipové kartičky pro pacienty pod správou Národní zdravotní pojišťovny. Nachází se na nich veškeré lékařské záznamy včetně např. rentgenových snímků. Data má pacient i díky aplikaci v mobilu. V případě nenadálé události jakýkoli lékař či nemocnice může těchto dat využít a zachránit pacientovi i život. Na druhou stranu přináší tento systém i jistou ochranu před zneužíváním zdravotnického systému – pacient se nemůže nechávat vyšetřit zbytečně v různých zdravotnických zařízeních.
Značný rozmach je vidět i v digitalizaci medicínského zobrazování. Dnešní medici už ani neví, jak vypadají např. rentgenové přístroje, ale v počítači se rovnou učí vyhodnocovat konkrétní snímky s pomocí umělé inteligence (AI). AI se stala plošně využívaným nástrojem, který napomáhá při stanovení diagnostiky, vyhodnocování rizik nebo při přípravě na konkrétní chirurgické zákroky. Zdravotní sestry či doktoři už nemusejí psát zdravotní záznamy ručně, ale využívají přístrojů, které pomocí AI smysluplně text vyhotovují.
"Chytré nemocnice" a umělá inteligence
S tímto rychlým technologických vývojem musí nutně dojít i k novému konceptu nemocnic a jejich modernizaci. "Nemocnice budou za přibližně 10 let poskytovat jen nejnutnější služby v oblastech porodnictví, chirurgie, pohotovosti a jednotky intenzivní péče. Zbytek se přesune do tzv. domovů pro pacienty, kde budou monitorováni na dálku. Z nemocnic se tak stanou spíše „care hotels“, jako tomu je např. u známé Mayo kliniky v Arizoně," vysvětluje na své přednášce Oscar K. LEE z National Yang Ming Chiao Tung University. S tím jde ruku v ruce i nutnost vytvoření Taiwan AI School, která pořádá řadu školení pro zdravotnický personál včetně večerních kurzů.
Odborníci z Tri-Service General Hospital na Tchaj-wanu stojí za vývojem přístrojů vyhodnocujících výsledky EKG pomocí technologií AI. Výsledná analýza se děje v reálném čase s vysokou přesností. Identifikuje například akutní srdeční onemocnění. Nejenže diagnostikuje, ale také umí predikovat riziko dalších onemocnění, včetně cukrovky. Může sloužit jako relativně levný a jednoduchý nástroj diagnostikující chronická kardiovaskulární onemocnění v odlehlých komunitách, což snižuje zátěž místních zdrojů díky včasné diagnostice a léčbě. Tri-Service General Hospital shromáždila díky spolupráci s dalšími vojenskými nemocnicemi rozsáhlou databázi dat a díky korelacím odborníci dokáží předpovědět možný vývoj nemoci u konkrétního pacienta. Sofistikovaný systém dokáže vyhodnotit nutnost konzultace s dalšími odbornými týmy. V případě urgence je lékařům okamžitě automaticky na jejich mobil zasláno upozornění ohledně pacientova stavu. Speciální hodinky např. dokáží určit závažnost a vyhodnotit další rizika včetně blížícího se infarktu. V případě nízkého rizika je pacient pouze poučen, jak má například nemoci předcházet nebo dochází na pravidelné kontroly. Speciální pomůcky dokáží vyhodnotit i riziko blížícího se úmrtí sledovaných nemocných pacientů.
Tchaj-wan již čtyři roky intenzivně sbírá a vyhodnocuje data o genomech pacientů za účelem co nejpřesnější diagnostiky a predikce nemocí. Nesourodé lékařské záznamy se musely unifikovat zavedením jednotné struktury vstupů. Analýza dat z rozsáhlé databáze také napomáhá k určení dávkování léků. Těmito kroky Tchaj-wan urychluje vývoj v personalizované medicíně. Touto problematikou se zabývá například Institut biomedicínských věd při Academia Sinica. Nutno podotknout, že nakládání s daty podléhá značnému zabezpečení. Vědec je monitorován několika kamerami, nemůže data přenášet a sám počítač má zabudován monitorovací systém.
Tchaj-wan postupuje v užití umělé inteligence ve zdravotnictví velmi dynamicky, umožňuje to i poměrně liberální přístup ke sběru dat pacientů. Tento přístup napomáhá nejen vědeckému výzkumu, ale ve svém důsledku podstatně zkvalitňuje i péči o obyvatelstvo. Nad etikou užití dat dohlíží speciální vládní etické komise.
Pokud se chcete dozvědět více o využívání AI, telemedicíny a o pokrocích ve zdravotnictví, zúčastněte se akce, kterou bude připravovat ČEKK Tchaj-pej v červnu 2025 při veletrhu Medical Taiwan.
Autorka: Marie Leflerová, vedoucí vědeckotechnologického úseku, ČEKK Tchaj-pej
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?