Prodeje v oblasti služeb nadále klesají (Komentář)
Tržby za prodej služeb zaznamenaly v září meziměsíční pokles v reálném vyjádření o 0,1 %. Navázaly tak na slabý výsledek ze srpna, kdy meziměsíčně klesly o 0,7 %. Meziroční růst reálných tržeb za prodej služeb pak v září zpomalil z 2,7 % na 2,2 %.
K meziměsíčnímu poklesu tržeb došlo ve většině sledovaných odvětví. Nejvíce prodeje oproti srpnu klesly v dopravě a skladování a v odvětví ubytování, stravování a pohostinství, a to o shodných -1,4 % m/m. Zatímco ale v dopravě a skladování byla úroveň reálných tržeb oproti předpandemickému únoru 2020 vyšší o 4,8 %, v případě druhého zmíněného odvětví stále zaostávala o výrazných 18,6 %. Za předpandemickou úrovní tržeb ze sektoru služeb zaostávaly ještě administrativní a podpůrné činnosti, avšak o mírnější 2,2 %, k čemuž přispěl i zářijový pokles o 0,6 % m/m. Snížení tržeb v září zaznamenaly ještě činnosti v oblasti nemovitostí, a to o 0,8 % m/m.
V září rostly hlavně tržby za informační a komunikační činnosti (ICT). Ty byly meziměsíčně vyšší o 1,6 % avšak po srpnovém poklesu o 2,3 %. Z hlediska vývoje v pocovidovém období patří odvětví ICT mezi jednoznačné vítěze v rámci celého sektoru služeb, když jeho tržby byly oproti únoru 2020 vyšší o 11,2 %. Druhé v pořadí jsou profesní, vědecké a technické činnosti, kde v září tržby vzrostly o 0,8 % m/m a oproti únoru 2020 byly vyšší o 6,8 %.
Delší časová perspektiva ukazuje, že poptávka po službách v posledním půl roce v podstatě stagnovala. Zatímco ve druhém letošním čtvrtletí tržby za prodej služeb mezičtvrtletně vzrostly o 0,1 %, ve čtvrtletí třetím naopak o 0,1 % klesly. Mírný růst spotřebitelské poptávky se tak nyní koncentruje hlavně na oblast maloobchodu. Ten bez započtení prodejů automobilů za třetí letošní kvartál vykázal mezičtvrtletní růst tržeb o 1,1 %, což představovalo zrychlení z +0,7 % q/q dosažených ve druhém čtvrtletí. K růstu maloobchodních tržeb ale pomáhá stále nízká srovnávací základna. Maloobchodní tržby bez aut byly totiž navzdory jejich růstu ve třetím letošním čtvrtletí oproti předpandemickému poslednímu kvartálu roku 2019 stále o 2,1 % nižší. Naopak tržby za prodej služeb i přes jejich stagnaci v posledním půl roce ve třetím letošním čtvrtletí převyšovaly předpandemickou úroveň o 2,7 %.
Stejně jako včera výsledky maloobchodních tržeb, tak i ty dnešní z oblasti služeb potvrzují přetrvávající utlumený vývoj spotřebitelské poptávky. Nic tedy prozatím nenaznačuje tomu, že by mělo v nejbližší době dojít k významnému zrychlení tempa růstu české ekonomiky. My za celý letošní rok odhadujeme její růst pouze o 0,8 % a v příštím roce mírné zrychlení na 1,5 %.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?