Přežijí Piráti? Co potřebuje strana k dlouhodobému působení ve sněmovně?
Aby mohla strana dlouhodobě existovat natolik úspěšně, že pravidelně získává zastoupení v poslanecké sněmovně, musí splňovat jednu ze tří možností:
1. mít v čele vůdce se silnými psychopatickými sklony nebo přímo psychopata,
2. být projektem s jasným idealistickým či duchovním posláním nebo
3. být projektem s jasným materialistickým posláním.
Z textů psychiatra a publicisty Radkina Honzáka víme, že ačkoliv označení psychopat vyznívá na první poslech jednostranně negativně, tak se ve společnosti vyskytují i pozitivní psychopati. Účel tohoto textu je jiný, než mezi nimi rozlišovat.
Hnutí ANO nyní v české politice dominuje, protože splňuje bod 1 a částečně bod 2, jelikož část voličů vidí v Andreji Babišovi nejen vůdce ale svým způsobem i spasitele. ODS splňuje dlouhodobě od svého založení bod 3, za Václava Klause dokonce dominovala, když splňovala body 1 a 3. SPD dlouhodobě splňuje bod 1. Lidovci možná dříve splňovali bod 2 v tom jejich smyslu, možná v nich někdo vidí ještě nyní duchovno v podpoře rodin. Když je vedl Josef Lux, tak splňovali i bod 1. TOP09 splňovala při vzniku z velké části bod 1 (Kalousek) a velmi částečně bod 2 (cosi duchovního někteří viděli v Schwarzenbergovi). STAN neměl nikdy nic z potřebného a vždy byl stranou druhé volby na hraně volitelnosti, když se strana či strany první volby staly pro daného voliče nevolitelnými. Drobný duchovní náboj však má v sobě i STAN tím, že je hnutím vzniklým do značné míry zespoda, z politiků, kteří získali komunální důvěru. A ČSSD to byl typický příklad vůdce s psychopatickými sklony, který měl velký úspěch s rádoby idealistickou akcí čisté ruce, následně jiný vůdce a materialistický boj s poplatky ve zdravotnictví.
Piráti vznikli jako idealistický projekt s množstvím idejí a zaměřením na otevřenost a transparentnost. Po jejich ustavení a několika letech fungování byla nemalá část veřejnosti oslovena jejich ideály ukazujícími, že strana nemusí fungovat jako sekta, může být otevřena spolupráci s kýmkoliv příchozím a může transparentně ukazovat svou činnost i své záměry včetně otevřenosti svého diskusního fóra a evidence lobbistických kontaktů. Strana se dostala do dobré kondice velkým přispěním bývalého místopředsedy s psychopatickými sklony, nyní předsedy poslaneckého klubu Jakuba Michálka, který stranu z podstatné části řídil, i když předsedou nikdy nebyl.
Strana narostla až do více než 1200 členů, podobného počtu registrovaných příznivců a zastoupení na všech úrovních politiky. Jenže někdy kolem roku 2018 ten samý Jakub Michálek zavelel z taktických důvodů k postupnému přechodu k neveřejným jednáním, utajováním taktických záměrů a následně přišel s mnoha verzemi opakovaně odmítaných vnitřních reforem, která z Pirátů měla udělat běžnou politickou stranu. Pirátům se ze setrvačností ještě z vnějšího pohledu dařilo, ale noví členové a příznivci se již přestali zapojovat a strana začala vnitřně stagnovat.
Ideály Pirátu začaly vyprchávat též tím, jak postupně začali od roku 2018 přijímat místa placená z veřejných zdrojů, ale již nevytvořili mechanismy, aby takto placení členové či příznivci nemohli rozhodovat o setrvání sebe sama v placených funkcích. Po fiasku ve volbách do sněmovny v roce 2021 a zopakování úspěchu v Praze v roce 2022 se ideály části Pirátů téměř zcela neutralizovaly spojením s materialistickou ODS ve vládě i na pražském magistrátu. Navíc Michálek kromě taktického upozadění původních ideálů takticky upozadil i sám sebe, aby nedráždil většinu idealistické členské základny.
Co tedy s Piráty nyní?
Strana je rozpolcena, část chce návrat k ideálům a fungování do roku 2018, část se chce stát běžnou politickou stranou a myslí si, že býti středovou liberální stranou v sobě obsahuje nějaký nosný ideologický náboj, část je již pohlcena materialismem a uvítala by silného vůdce, který pozice uhájí, a vše ostatní je jí jedno. Kromě volby předsedy a místopředsedů bude strana projednávat dvacátou pátou verzi vnitrostranických reforem směřujících k zobyčejnění strany, aktuálně nazývaných nová pirátská vlna (oficiálně verze Hlavenka/Hřib).
Jakou mají Piráti šanci? Musí splnit silně jedno ze tří kritérií uvedených v úvodu nebo dvě z kritérií částečně. Pokud se Piráti vydají směrem k bodu 3, tedy materialismu, bude to jejich zaručený konec. Pro většinu členů to bude nepřijatelné, do strany s tím nevstupovali, neztotožní se s tím a vnitřně se rozloží. Postaví se do pozice béčka ODS a tak dobře či chcete-li “dobře” jako ODS to dělat nedokáží. Zbývají tedy body 1 a 2. Býti středovou liberální stranou není žádné idealistické či duchovní poslání ani na úrovni čistých rukou. Je to prostě nic. Takže pokud zvolí toto suché ukotvení bez původní otevřenosti a transparentnosti a s vnitřním fungováním běžné strany/sekty, tak mají šanci jedině s výrazným vůdcem s psychopatickými sklony, z kandidátů zřejmě nejlépe vyhovuje bývalý pražský primátor Zdeněk Hřib, případně zmiňovaný Michálek, ale ten kandidaturu odmítl. Pokud se vrátí ke svým idealististickým počátkům a budou opět v praxi realizovat otevřenost a transparentnost, tak i k tomu budou nyní potřebovat alespoň trochu výrazného chladně kalkulujícího vůdce, aby jim voliči opět uvěřili to, co jim uvěřili před sedmi lety.
Kterou variantu a jakého vůdce Piráti zvolí, to se uvidí již tuto sobotu. Když ztratí ducha, ztratí vše.
Okomentovat na facebooku
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?