Mzdy učitelů - Regionální srovnání - Mzdy učitelů v regionálním školství - 2013 – 2023
Vzhledem k tomu, že drtivá většina učitelů pracuje ve veřejných školách a je odměňována podle jednotných platových tabulek, nejsou rozdíly ve mzdách učitelů mezi jednotlivými kraji ČR příliš velké. V posledních letech je rozdíl mezi jednotlivými kraji výrazně menší, než tomu bývalo dříve. Rozdíl mezi krajem vykazujícím nejvyšší a krajem vykazujícím nejnižší průměrnou mzdu učitelů činil v letech 2018 a 2019 celkem 4,6 tis. Kč. Tento rozdíl se pak snižoval až na 1,9 tis. Kč v roce 2022. V roce 2023 se pak mzdy učitelů ve všech krajích vešly do rozmezí 2,8 tis.
Nejlépe si v roce 2023 vedla Praha s průměrnou hrubou měsíční mzdou učitelů 51,4 tis. Kč. Nejnižší mzdy v roce 2023 brali v průměru učitelé v Moravskoslezském kraji (48,6 tis. Kč) a v Pardubickém kraji (48,8 tis. Kč). V Moravskoslezském kraji také došlo k výrazně nejnižšímu meziročnímu nárůstu mezd učitelů, a to pouze o 633 Kč. Meziroční nárůst v ostatních krajích přitom byl průměrně 1 544 Kč.
S výjimkou roku 2021 pobírají učitelé v Praze dlouhodobě v mezikrajském srovnání nejvyšší mzdy. Vzhledem k řadě dobře placených zaměstnání v tomto kraji však dosáhli v roce 2023 pouze na 90 % průměrné hrubé měsíční mzdy všech pražských zaměstnanců. Praha se tak stala jediným krajem, kde učitelé pobírali nižší mzdu, než byl krajský průměr za všechna odvětví. Naopak např. v Karlovarském kraji průměrná hrubá měsíční mzda učitelů v regionálním školství dosáhla 125 % průměrné celokrajské mzdy v národním hospodářství a v Olomouckém kraji to bylo 121 %.
Kartogram 1: Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů v regionálním školství v krajích Česka, 2023
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
Mezi učiteli v mateřských školách nejvíce pobírali učitelé v Plzeňském a Jihočeském kraji (41,6 a 41,4 tis. Kč). Naopak nejméně (39,9 tis. Kč) v průměru vydělávali učitelé ve školkách v Praze. To patrně souvisí s tím, že v Praze je větší zastoupení soukromých MŠ, v nichž jsou mzdy učitelů významně nižší než platy učitelů ve veřejných školkách. Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů v pražských mateřských školách odpovídala 70 % průměrné hrubé měsíční mzdy zaměstnanců v Praze v roce 2023, což byla nejnižší bilance ze všech krajů. Naproti tomu v Karlovarském kraji představovala mzda učitelů v mateřských školkách 102 % ve srovnání s krajským průměrem.
Kartogram 2: Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů v mateřských školách v krajích Česka, 2023
Nejvyšší mzdy mezi učiteli na základních školách měli s výjimkou roku 2021 učitelé v Praze. Pražským učitelům sice mzda meziročně nevzrostla tolik jako v předchozím roce, ale i tak jejich mzda zůstala v mezikrajském srovnání nejvyšší a v roce 2023 pobírali v průměru 53,3 tis. Kč. Nejméně naopak vydělávali učitelé v Moravskoslezském kraji (50,3 tis. Kč). Moravskoslezským učitelům mzda meziročně vzrostla nejméně ze všech krajů, a to o 51 Kč.
Kartogram 3: Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů na základních školách v krajích Česka, 2023
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
Krajskou průměrnou hrubou mzdu všech zaměstnanců však v roce 2023 nejvíce převyšovali učitelé základních škol v Karlovarském a Olomouckém kraji (pobírali 129 %, resp. 127 % průměrné mzdy všech zaměstnanců) a učitelé v Praze naopak nejméně (93 %). V tomto poměrovém srovnání si učitelé ve všech krajích proti předchozímu roku pohoršili, nejvíce tento poměr klesnul v Moravskoslezském kraji. Učitelé zde v roce 2022 měli 127 % průměrné mzdy všech zaměstnanců v kraji, v roce 2023 již pouze 120 %.
Zatímco v porovnání se všemi zaměstnanci v národním hospodářství učitelé (s výjimkou Prahy) dosahují na více jak 100 % průměrné mzdy, v porovnání s průměrnými mzdami vysokoškolsky (Mgr. nebo PhD.) vzdělaných zaměstnanců mají mzdy nižší. V žádném kraji učitelské mzdy v roce 2023 nepřesáhli 90 % mzdy vysokoškolsky vzdělaných zaměstnanců. Nejvyšší byl tento podíl u učitelů v Olomouckém kraji (89 %), nejvzdálenější od krajské průměrné mzdy zaměstnanců s magisterským nebo doktorským vzděláním byli učitelé v Praze (66 %).
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun