Mzdy učitelů podle pohlaví - Mzdy učitelů v regionálním školství - 2013 – 2023
V roce 2023 zastávaly osm z deseti učitelských pozic v regionálním školství ženy. Čím vyšší je stupeň školy, tím více se vyrovnává poměr v počtu žen a mužů v učitelském sboru U konzervatoří je pak poměr mužů a žen mezi učiteli dlouhodobě prakticky vyrovnaný. Největší převaha žen je v mateřských školách a na prvním stupni základních škol. V minulém školním roce učilo v mateřských školách 271 mužů (fyzické osoby), při jejich přepočtu na plné úvazky se tak muži podíleli 0,7 % na všech učitelích mateřských škol. Zatímco na prvním stupni činil podíl mužů mezi učiteli 6 %, na stupni druhém tvořili již čtvrtinu a na středních školách 40 %. Podrobněji tabulka 9.1.2 v tabulkové příloze.
Podle výstupů z Výběrového šetření pracovních sil v roce 2023 připadalo na 1 000 zaměstnankyň 64 žen na pozici učitelky v regionálním školství, zatímco mezi 1 000 zaměstnanců – mužů bylo učitelů v průměru jen 14.
Vyšší podíl žen mezi učiteli má vliv na výši mezd i ve spojení s dalšími socio-demografickými faktory. Ženy například častěji odcházejí v mladším produktivním věku na rodičovskou dovolenou. Tyto ženy mladšího věku, a tedy s nižší mzdou dle délky praxe, proto dočasně z dat „zmizí“ [1] a nestahují tak hodnotu průměrné mzdy za všechny ženy učitelky směrem dolů. Mateřská i rodičovská dovolená se jim přitom započítává až do celkové doby 6 let do tzv. započitatelné praxe, tím pádem negativně neovlivní jejich tabulkovou mzdu podle délky praxe ve vyšším věku. Naopak učitelé muži se častěji než ženy v nejproduktivnějším věku (kolem 35 let) např. stávají řediteli škol nebo úplně ze školství odcházejí a mizí tak z údajů o učitelích. V datech pak chybějí učitelé muži s delší praxí (a tedy vyšším tabulkovým platem), kteří by naopak průměr za muže táhli směrem nahoru. Více se mzdám učitelů dle věku věnuje další kapitola.
Graf 19: Průměrná hrubá měsíční mzda učitelů základních škol podle pohlaví, 2018–2023 (tis. Kč; %)
Zdroj: ČSÚ podle údajů ze Strukturální mzdové statistiky
Mzdy učitelek v regionálním školství jsou dlouhodobě v průměru o 5 % nižší než mzdy učitelů mužů. Učitelky v roce 2023 braly průměrně 48,6 tis. Kč, zatímco učitelé muži 51,1 tis. Kč. Tento rozdíl je zapříčiněn především tím, že v mateřských školách, kde jsou nižší výdělky než na školách základních a středních, pracují téměř výhradně ženy. Průměrná mzda učitelek v mateřských školách byla 40,5 tis. Kč, což v poměru ke mzdám všech zaměstnankyň v Česku představuje 98,4 %, v porovnání s těmi vysokoškolsky vzdělanými 70 %.
Učitelky na základních školách dosáhly v roce 2023 v průměru na 51,3 tis. Kč, učitelé muži na 50,9 tis. Kč. Platy učitelek tak byly v průměru o 0,7 % vyšší než platy učitelů. U učitelek tato mzda představovala 125 % průměrné mzdy všech zaměstnaných žen, u mužů 102 % mzdy všech zaměstnanců mužů. To, že ženy mají například na základních školách v průměru vyšší výdělky než muži, odráží především jejich věkovou strukturu a tím i délku praxe, která se propisuje do jejich tabulkových tarifů.
Na středních školách, kde je podíl mužů nejvyšší, v roce 2023 učitelky pobíraly 52,9 tis. Kč a učitelé 51,5 tis. Kč. Platy učitelek byly o 2,7 % vyšší než platy jejich mužských kolegů. V případě učitelek jejich výdělky představovaly 129 % průměrné mzdy všech žen, v případě učitelů 103 % průměrné mzdy všech mužů.
Podrobnější údaje o výdělcích učitelů podle pohlaví najdete v tabulkách 1.1.3, 3.2 a 4.2 v tabulkové příloze.
Následující graf 20 přináší srovnání průměrných hrubých měsíčních výdělků učitelek v mateřských a základních školách se všemi (platová i mzdová sféra) zaměstnankyněmi vybraných profesí vymezených opět podle Klasifikace zaměstnání CZ-ISCO. Tyto údaje byly zpracovány z údajů dostupných v publikaci ČSÚ Struktura mezd zaměstnanců – 2023 (kód: 110026-24), a to konkrétně z tabulky A22 Počty zaměstnanců, placený čas a hrubé měsíční mzdy v jednotlivých zaměstnáních.
V porovnání s jinými ženami zaměstnanými mimo školství si učitelky na základních školách v roce 2023 v průměru vydělaly například o 44 % (tj. o 40 tis. Kč) hrubé měsíční mzdy méně než lékařky specialistky v lůžkových zařízeních nebo o 30 % (tj. o 23 tis. Kč) méně než IT specialistky. Jejich výdělky byly na úrovni výdělků zdravotních sester nebo odborných asistentek na veřejných vysokých školách. Naopak jejich průměrná mzda v roce 2023 byla o čtvrtinu (tj. o 10 tis. Kč) vyšší než zaměstnankyň celkem, o 40 % (tj. o 15 tis. Kč) než ošetřovatelek a ostatních pracovnic v pobytových sociálních službách nebo knihovnic.
Graf 20: Průměrné hrubé měsíční výdělky učitelek a žen ve vybraných zaměstnáních*, 2023 (tis. Kč)
[1] Např. na veřejných základních školách v roce 2023 spadalo do věkové skupiny 25 – 40 let 23 % učitelek, u mužů to bylo 37 %. Podrobněji tabulka 9.2.1 v tabulkové příloze.
Více zpráv k tématu Mzdy
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Americké prezidentské volby za dveřma. Jaký vliv bude mít výsledek na žlutý kov?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Miroslav Novák, AKCENTA
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
U nehod bez zimních pneumatik mohou pojišťovny krátit plnění
Lukáš Raška, Portu
Portu vydělalo svým uživatelům už přes 5 miliard, spravuje jim více než 36 miliard korun