mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  01.11.2024 20:51:00

Vodohospodářské projekty jako jedna z priorit kolumbijské vlády

01.11.2024 / 20:21 | Aktualizováno: 01.11.2024 / 20:51

Kolumbie patří k 10 zemím s největšími zásobami sladké vody na světě. Přesto více než 10 % kolumbijských domácností nemá přístup k zásobování pitnou vodou. Země se navíc potýká s řadou problémů a nedostatkem inovativních řešení zejména v odlehlých a těžko přístupných regionech. Tuto situaci chce změnit současná vláda, která do svých priorit zahrnula zlepšení infrastruktury v této oblasti. Plánované projekty jsou zaměřené na konvenční i nekonvenční řešení k zajištění zdravotně nezávadné vody pro obyvatele, ale také budování kanalizací a čističek odpadních vod. Zájem je proto jak o odpovídající know-how a technickou asistenci, tak o komplexní zařízení a technologie.

Na území třetí největší ekonomiky Jižní Ameriky se nachází 5 % světových vodních zdrojů. Kolumbijský vodohospodářský sektor však dlouhodobě čelí nemalým výzvám. Zejména ve venkovských oblastech chybí i základní infrastruktura, a přístup k vodovodním službám má jen necelých 63 % domácností, zatímco ve městech téměř všichni (98 %). Jen kolem 16 % venkovského obyvatelstva může využívat kanalizační systém. Velkým problémem je kvalita dodávané vody - náležitě čištěno je přibližně 60 % odpadních vod, téměř polovina odpadních vod se stále vypouští přímo do řek a ostatních vodních zdrojů. Největší podíl na znečištění mají chemické látky z průmyslové a zemědělské činnosti (hnojiva a pesticidy), negativní dopad mají také nelegální těžební aktivity. Klimatické změny a fenomény El Nino a La Nina přinášejí extrémní sucha i nadměrné deště. Například přehrady zásobující kolumbijské hlavní město Bogotu, jsou v současné době na historických minimech.

Vláda prezidenta Gustava Petra zakotvila význam vody a svůj závazek zaměřit se na tuto oblast do svého Národního rozvojového plánu 2022-2026. Základem současné politiky je úsilí o zlepšení infrastruktury, optimalizaci hospodaření s vodou a zajištění spravedlivého přístupu k vodě. Zatím neschválený rozpočet na rok 2025 vyčleňuje na financování tohoto typu iniciativ celkovou částku 5 698 mld. pesos (30 mld. ). Již nyní však probíhá řada aktivit a programů. V polovině roku 2023 oznámilo Ministerstvo pro bytovou výstavbu investice ve výši 663 mld. pesos (3,5 mld. ) do 87 vodohospodářských projektů, které zahrnují výstavbu vodovodů a iniciativy přístupu k pitné vodě a základní hygieně. Základní právo přístupu k nezávadné vodě chce všem obyvatelům zajistit nedávno zřízené Ministerstvo pro rovnost a spravedlnost. Na program nazvaný Voda je život je po rozpočtových škrtech v tomto roce k dispozici zhruba 114 mld. pesos (600 mil. ), na příští rok je zatím vyhrazeno cca 200 mld. pesos (1,1 mld. Kč). Prioritně se soustředí na 34 projektů, z nichž se 90 % týká pitné vody a 10 % kanalizace. Ministerstvo funguje zatím pouze krátce, takže veškeré aktivity jsou ve fázi studií, plánování a návrhů možných řešení.

Obě zmíněná ministerstva plánují také další iniciativy rozdělené na konvenční a nekonvenční podle typu řešení, která se v dané oblasti dají uplatnit. Nekonvenční aktivity zahrnují například odsolovací techniky, zachytávání mlhy, využití dešťové vody či odpadních vod. Zároveň se počítá s vytvořením veřejně přístupné aplikace monitorující dostupnost a kvalitu vody na celém území země v reálném čase. Důležitým pilířem všech programů je práce s komunitami, aby se naučily náležitě se starat o zdroje vody a využívat je udržitelně.

České firmy mohou v této oblasti nabídnout nejen kvalitní technologická řešení, ale také technickou expertízu a asistenci. Zájem je zejména o technologie na úpravu vody, automatické filtrační systémy a čističky odpadních vod. Uplatní se také technologie likvidace následků nelegální těžby zlata, systémy pro monitorování stavu povodí či inovativní řešení pro úsporu spotřeby vody a elektřiny jak v zemědělství a průmyslu, tak u domácností. Ačkoli je Kolumbie vzdáleným a relativně náročným trhem, české firmy mohou při svých aktivitách využít podpory ze strany obchodně-ekonomického úseku velvyslanectví i zahraniční kanceláře agentury CzechTrade.

Jana Hudcovská, ekonomická specialistka, Velvyslanectví ČR v Bogotě


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688