Fintokei jako sonda do myšlení japonských traderů
Fintokei jako sonda do myšlení japonských traderů
Japonci tvoří podstatnou část klientely ve Fintokei. Z našich dat navíc vyplývá, že jejich styl obchodování se od evropského přístupu dost liší. A jsou to právě tyto rozdíly, které si zaslouží krátký komentář.
Když jsme před 2 lety vstupovali s Fintokei na japonský trh, věděli jsme, že tam má trading dlouhou historii. Japonská veřejnost obchoduje už od konce 80. let a přechod na počítačové platformy, později na mobilní aplikace, byl pro ně skvělým krokem kupředu.
Potkávat japonské muže v oblecích, jak si cestu do práce krátí nad obchodní platformou, je naprosto běžným úkazem. A neplatí to samozřejmě jen pro muže. Přestože se trading považuje za disciplínu mužů (podle mě nefér - a podle dat Fintokei dvojnásob), v Japonsku existuje specifická skupina obchodnic. Pro ty se dokonce vžil název Paní Watanabe.
Těmto ženám v domácnosti, které se ve vzácných chvílích klidu rozhodly věnovat tradingu, jsme nedávno na Fintokei věnovali vlastní článek. Doporučuju si jej přečíst. Podle mě je to totiž příběh, po kterém by měl sáhnout i Netflix.
Co dělají Japonci jinak?
Obchodují více než Češi
Naši japonští klienti jsou mnohem aktivnější než jejich tuzemští kolegové. V průměru provedou několik obchodů denně, přičemž jejich oblíbené styly jsou scalping a intraday trading. Tedy otevírání i uzavírání obchodních pozic buď v rámci jednoho dne (intraday) či během několika málo minut či dokonce vteřin (scalping). Tyto styly jsou známé svou vyšší náročností a vysokou mírou soustředění, kterou je třeba během nich vynakládat.
Rekordmanem je náš klient Yusuke, který během čtyř měsíců zvládl udělat 550 obchodů s úspěšností kolem 65 %. Díky precizně zvládnutému řízení obchodních pozic se mu podařilo dosáhnout na celkem 11 payoutů (výběr části zisků z obchodování na účtech Fintokei do vlastní kapsy) o celkové hodnotě 3 milionů yenů, tedy zhruba 500 tisíc korun.
Trading ohebný jako bambus
Další silnou stránkou našich klientů ze země zapadajícího slunce je jejich schopnost přizpůsobit se. Řízení rizik v tradingu je důležité a pokud nezvládnete ukočírovat ztráty, jsou vám zisky k ničemu. To Japonci vědí, ale pokud jde o splnění tradingové výzvy u Fintokei, dokážou dělat různé ústupky.
Splnění prvního kola evaluační výzvy u Fintokei ProTrader programu vyžaduje vygenerovat 8% zisk (pak následuje druhé kolo s 5% požadavkem na zisk a až poté získá úspěšný obchodník účet k obchodování). Postup, při kterém obchodníci plánují své obchody a zvažují možnou ztrátu, se nazývá risk reward ratio (poměr mezi rizikem a odměnou - RRR). To se obvykle stanovuje na 1:2 (očekávaný zisk je dvojnásobný oproti ztrátě na jednu obchodní pozici). Zatímco čeští klienti Fintokei se drží RRR přísněji a málokdy sleví, Japonci dokážou za účelem splnění výzvy vyjít ze své komfortní zóny.
Tento styl přemýšlení ale nemusí sedět každému. Proto máme ve Fintokei také programy jako StartTrader či SwiftTrader. Ty nabízejí možnost podstoupit výrazně jednodušší evaluační výzvu nebo se k obchodování na účtu dostat i bez splnění výzvy.
Japonci mnohem lépe diverzifikují riziko
Mnoho japonských obchodníků obchoduje na více účtech najednou, a to z chytrého důvodu – diverzifikace rizik. Náš klient - s pro Evropana vtipně znějící přezdívkou - Shalala, který spravuje dva účty v programu ProTrader, to v interview vysvětlil takto:
“Pokud začnu být na jednom účtu ztrátový, okamžitě ho opustím a přejdu na druhý, pokud se cítím v pohodě. Někdy ten den přestanu obchodovat úplně. Druhý den pak obchoduju na jiném účtu. Je to lepší, než jeden účet spálit a pak spálit i druhý.”
Tento přístup dává japonským obchodníkům větší šanci splnit evaluační fázi a dostat se k obchodování na účtech a k payoutům. Dokážou totiž udržet emoce na uzdě a předejít gamblingu. Ve Fintokei totiž hledáme konzistentní obchodníky, ne hazardéry. Tento přístup je tak určitě vítanější, než zakoupení spousty účtů a jejich postupné “pálení” s vidinou toho, že “jednou to možná vyjde”.
Obchodování vysoké volatility během zpráv není v módě
Zatímco u našich evropských klientů je obchodování během makroekonomických zpráv populární, Japonci to vidí jinak. Obchodování během vysoké volatility, typické pro vyhlašování zpráv, se totiž spíše vyhýbají. Jejich styl je často založený na obchodování během předvídatelnějších fází trhu. Prudké tržní pohyby tak nevítají. I když jsou schopni své strategie přizpůsobovat, často raději zůstávají věrní jedné taktice, kterou dovedou k dokonalosti.
Co se týče oblíbených instrumentů, vede mezi japonskými tradery měnový pár USD/JPY a EUR/USD, ale také jejich domácí akciový index NIKKEI. Japonci zkrátka zůstávají věrní své zemi a rádi obchodují v rámci domácí ekonomiky.
Klientů ze zahraničí ve Fintokei přibývá
Přestože Japonci (společně s Čechy) stále tvoří největší část naší klientely, demografické složení traderů ve Fintokei se začíná trochu měnit. Už teď v datech z payoutů vidíme, že se do popředí dostávají také Němci, Italové či Kanaďané. Pokud se bude dařit stejně dobře i nadále, vůbec bych se nezlobil, kdybych za pár měsíců psal sondu do myšlení traderů některé z těchto zemí.
David Varga
Davidova vášeň pro finanční trhy se zrodila na prestižní ekonomicko-správní a právnické fakultě v Brně a rychle ho katapultovala na popředí finančního světa. Po studiích se zapojil do fintech revoluce jako klíčový hráč v jedné z průkopnických firem Purple holdingu, kde jeho talent a odhodlání vykrystalizovaly v podobě spoluzakladatele brokera Purple Trading. David vždy zastával názor, že obchodní talent může být skrytý v každém z nás. Snil proto o vytvoření platformy, která by umožňovala rozvíjet potenciál talentovaných obchodníků, nehledě na jejich finanční zázemí. Tento sen se stal skutečností, když po letech pečlivého plánování a sbírání zkušeností vzniklo Fintokei – moderní prop tradingová společnost, která svou premiéru slavila na náročném japonském trhu.
Fintokei
Fintokei je moderní česká prop tradingová firma, která cílevědomým obchodníkům otevírá dveře ke kariéře v tradingu - bez ohledu na jejich finanční zázemí. Díky jedinečným programům jako jsou ProTrader a inovativní SwiftTrader mohou talentovaní obchodníci naplno rozvinout svůj potenciál na účtech s vysokým kapitálem patřícím společnosti, ale nechat si podstatnou část zisků.
Naším cílem je najít nadané obchodníky a těm dát možnost se ve světě tradingu uchytit na profesionální úrovni. Fintokei totiž není jen další obyčejná prop tradingová firma. Jsme součástí Purple Holding, skupiny s bohatou historií v oblasti fintech, založenou v roce 2007. Naše zkušenosti a zázemí nám proto umožňují poskytnout traderům nejen kapitál, vzdělání a nástroje, ale také jasný plán pro nastartování jejich kariérního růstu.
Více informací na https://www.fintokei.com/cz/.
Poslední zprávy z rubriky Okénko BIG EXPERT:
Přečtěte si také:
Prezentace
30.10.2024 Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší…
30.10.2024 Hra o trhy: Jak volby a globální napětí ženou…
16.10.2024 Aby i v zimě nohy zůstaly v teple
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Zlato ukazuje svou sílu v plné kráse. Překoná v novém roce hranici 3 000 USD za unci?
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Kámen úrazu – někteří potřebují půjčky na pokrytí běžných potřeb, jiní spoří ale neinvestují
Miroslav Novák, AKCENTA
Petr Lajsek, Purple Trading
Proč evropské akcie zaostávají za americkými? A jaký je výhled?
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Štěpán Křeček, BHS
Poprvé od listopadu 2023 došlo k meziročnímu růstu cen potravin
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz