Pochybujete o crowdfundingu? Vsaďte na lepší alternativu a investujte bezpečněji
Zatímco z výsledků jedné z největších crowdfundingových platforem vyplývá, že 132 milionů Kč – tedy 5,4 % z aktuálních investic – je po splatnosti, investoři do participačních investic Ronda Invest si drží 100% úspěšnost od svého vzniku v roce 2017. V čem je rozdíl mezi crowdfundingem a participačními investicemi a jak platformy pracují s rizikem?
Crowdfundingové platformy v poslední době získaly velkou popularitu, když přilákaly tisíce investorů na nový typ investování, vysoké zhodnocení a (zdánlivé) propojení s atraktivním trhem s nemovitostmi.
Co je to crowdfunding Crowdfunding umožňuje jednotlivcům investovat do různých projektů, obvykle přes online platformu, kde se peníze od mnoha investorů shromažďují na financování konkrétního podniku nebo projektu. Investoři tím získávají podíl na výnosech ve formě úroků z půjček. Tento typ investic je atraktivní díky nízké vstupní hranici a možnosti diverzifikace, ale často s sebou nese vysoké riziko, protože investice nejsou dostatečně kryté. |
S jídlem ale roste chuť a platformy začaly s vidinou rychlého růstu počtu investorů a profinancovaných projektů ustupovat ze svých podmínek na zajištění úvěrů. Přivírání očí risk managementu ale vedlo k tomu, že některé poskytnuté úvěry jsou po splatnosti, běží vymáhání a investoři doufají, že se jim vrátí alespoň původní investice.
Výsledkem je například zmiňovaných 5,4 % investovaných prostředků po splatnosti – obrovské číslo vzhledem k tomu, že se crowdfundingové platformy zaklínají velmi nízkým rizikem. Špatně sestavené investiční portfolio se vlivem těchto špatných úvěrů může dostat i do mínusu.
Investování do úvěrů zajištěných nemovitostí prověřeným českým společnostem přitom může být skvělou konzervativní součástí investičního portfolia. Pokud se k němu přistupuje správně.
Největší crowdfundingové platformy se v honbě za rychlým růstem snaží uzavírat co největší počty smluv a hledají finanční prostředky pro růst. Často tak vznikají kompromisy při posuzování rizika a risk management je tlačený k pouštění i rizikových projektů. No, a protože se na úvěry skládají drobní investoři, přenáší se riziko na ně.
Ronda Invest investuje ze svých prostředků, investoři se podílí na běžících projektech
Participační investice se společností Ronda Invest fungují jinak. Úvěr Ronda Invest poskytuje z vlastních prostředků a úvěrovaná společnost tak prochází náročným prověřovacím procesem. Až v momentě, kdy jsou všechna kritéria splněna a Ronda podnikatelský záměr zafinancuje, pouští do procesu drobné investory.
Ti mohou vkládat své peníze do běžícího projektu – výnosy nabíhají okamžitě (narozdíl od crowdfundingu, kdy se čeká na výběr prostředků od investorů, podepsání smlouvy a další dokumentace, aby se projekt vůbec realizoval a vklady se začali úročit).
Výsledek? 100 % bezproblémově vyplacených výnosů i původních investic od vzniku společnosti. Vzorek přitom není malý – Ronda Invest poskytla financování už na 250 projektů za více než 2,7 miliardy korun.
Co jsou to participační investice s Ronda Invest Participační investice Ronda Invest fungují na podobném principu jako crowdfunding s tím rozdílem, že úvěry poskytuje sama společnost Ronda Invest a investoři se na nich pouze podílejí. Investice jsou vždy zajištěné nemovitostí a než je úvěr poskytnut, projekty podstupují dlouhý proces kontroly záměru projektu a bonity úvěrovaného klienta. |
Ronda Invest sází na dlouhodobé výsledky a staví na důvěře
Ronda Invest založili v roce 2017 Vladimír Komár (podnikatelská skupina Alphaduct) a Gabriel Kovács (finanční společnost Citifin), aby poskytovali podnikatelské úvěry. O dva roky později se začaly realizovat první obchodní transakce a retailovým investorům se poskytla možnost podílet se na úvěrech prostřednictvím participačních investic.
Ronda Invest sama poskytuje firmám financování, a proto musí pečlivě vyhodnocovat bonitu klientů. „Poskytované úvěry jsou převážně na nemovitostní a developerské projekty, ale při kvalitním nemovitostním zajištění a splnění dalších podmínek financujeme také podnikatelské projekty z oblasti obchodu a služeb. Zpravidla žádný účel čerpání úvěru pro nás není na blacklistu. Podmínkou je však to, že každý úvěr je krytý nemovitostí v lukrativních, a tedy likvidních lokalitách zejména v okolí Prahy či dalších krajských městech,“ uvádí Martin Havelka, sales manažer společnosti Ronda Invest.
V tomto spočívá zásadní rozdíl oproti crowdfundingovým společnostem, které fungují jako tzv. marketplace a jsou v roli pouhého zprostředkovatele (který si za své služby bere náležité poplatky). Významnou část rizika tak přenášejí na drobného investora a projekty nabízené k investování nemívají zdaleka tak důkladnou prověrku risk managementu.
Ronda Invest si zároveň zakládá na úzkém kontaktu s klienty, kteří jsou z povahy fungování platformy považování v podstatě za obchodní partnery. A Ronda Invest s nimi takto nakládá. Záleží jí na prosperitě investorů a dlouhodobé spokojenosti, proto nabízí pouze smysluplné a výnosné projekty, do kterých vkládá vlastní finance a je investorům plně k dispozici pro případné dotazy.
Ronda Invest podporuje finanční gramotnost
Jedním z cílů společnosti Ronda Invest je také zvyšování finanční gramotnosti a investičního povědomí mezi občany České republiky. Proto buduje konzistentní byznys, který poskytuje stabilitu a spolehlivost, což se projevuje i v dlouhodobých investičních výsledcích.
Úspěch stojí na kvalitně vybraných a úspěšných úvěrovaných společnostech. Trojúhelník:
● Ronda Invest jako zprostředkovatel,
● kvalitní úvěrované byznysové projekty
● a retailoví investoři
pak tvoří úspěšný model, ze kterého profitují všechny zúčastněné strany.
Investorům Ronda Invest předkládá všechny potřebné informace o projektu, vyhodnocení rizika a samozřejmě zařizuje veškerou smluvní dokumentaci. Investoři tak mají full servis a pokud nechtějí, nemusejí dělat prakticky nic. Jen sbírat zisky. Investovat přitom mohou už od 1 000 Kč nebo 50 eur. Nové projekty na platformě neustále přibývají, takže investovat mohou okamžitě.
Upozornění redakce Kurzy.cz: Články, jejichž autorem nejsou Kurzy.cz, nevyjadřují názor redakce či provozovatele portálu Kurzy.cz. Využijete-li v článcích poskytnutá sdělení jako investiční doporučení nebo poradenství, činíte tak z vlastního uvážení, na vlastní náklady a riziko.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak investovat v době (korona)krize? Neutíkejte, ale investujte odpovědně
- Kouření je stále lepším a lepším byznysem
- Šéf PMČR: Tento rok bude lepší než ten minulý, 1Q byl výrazně lepší r/r
- PepsiCo zveřejnilo lepší než očekávané výsledky za 2Q a lepší výhled
- Zemědělské dotace přispějí v příštích letech k lepšímu hospodaření s přírodními zdroji a k lepší péči o přírodu a krajinu
- Týden na akciových trzích: Evropa lepší zámoří a Praha lepší Evropy - Komentář
- Lepší práva a lepší informace pro cestující
- Tlustý a spol. pochybují, že Topolánek považuje dohodu za platnou - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Domácí energetiky pochybují o emisních cílech EU do r. 2050
- Nejenom Trump, taky energetici pochybují o boji proti oteplování
- ECB ponechala sazby a QE beze změny. Draghi: Nemáme důvod pochybovat o inflaci
- Čína pochybuje o možnosti uzavření dlouhodobé obchodní dohody s Trumpem
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?