eagri.cz (Mze)
Zemědělství  |  18.10.2024 00:00:00

Japonští zemědělci čelí během probíhající sklizně extrémním teplotám

18. 10. 2024

Tisková agentura Mainichi Japan tento týden zveřejnila reportáž o probíhající sklizni rýže v západním Japonsku. Drobní pěstitelé, kteří tvoří páteř japonské produkce této obilniny, zde při letošní sklizni čelí mimořádně parným vedrům.

Sklizeň rovněž započala o dva týdny dříve, než je obvyklé. Japonsko letos zažilo nejteplejší červenec v historii, s teplotami o 2,16°C vyššími, než je průměr. V loňském roce země zaznamenala špatnou úrodu po celé zemi právě v důsledku mimořádně horkého počasí.

Dle vyjádření výzkumníků z Národního institutu pro environmentální studia v Cukubě pro Mainichi byl pokles sklizně rýže v důsledků extrémních teplot z velké části odpovědný za letošní rozsáhlý letní nedostatek rýže v Japonsku. Rostoucí teploty ovlivňují nejen růstový cyklus a výnos rýže, ale poškozují také kvalitu zrna. Pokud teploty stoupnou nad 27°C, dojde k poklesu hromadění škrobu uvnitř zrn. To způsobí, že plodina získá křídový vzhled a její hodnota se sníží.

Podle loňské zprávy japonského ministerstva zemědělství až pětina zemědělských podniků hlásila pokles kvality úrody v důsledku rostoucích teplot.

Dalším aspektem sklizňových prací ve výjimečně vysokých teplotách je věk zemědělců. Japonským zemědělským pracovníkům je v průměru téměř 69 let, patří k nejstarším na světě, a práci v panujících podmínkách snášejí hůře.

V rámci adaptace na klimatickou změnu japonská vláda podporuje zavádění tepelně odolných variant rýže, včetně např. varianty Sai no Kizuna, kterou vyvinulo výzkumné centrum v prefektuře Saitama. V tomto centru se pěstuje více než tisíc druhů různých odrůd rýže a experti na tzv. křížové opylování zde posuzují a vybírají ty nejvhodnější pro vývoj nových odrůd. Sai no Kizuna byla vyvinuta v roce 2012, aby lépe odolávala horku. Tento kmen ale také lépe čelí silnému větru až do síly tajfunu, některým škůdcům a chorobám.

Starší zemědělci ale dle dat ministerstva přechází na nové odrůdy jen velmi neochotně. Dle posledních údajů přijalo jen asi 15 % producentů nové varianty s větší tepelnou odolností. Nejrozšířenější variantou rýže tak i nadále v Japonsku zůstává rýže Koshihikari.

Zpracovala:
Veronika Vanišová
zemědělská diplomatka velvyslanectví ČR v Tokiu

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688