Český průmysl se stává klíčovým partnerem programu F-35
Autor: Barbora Popovová
Obrázek x z y
17.10.2024
Autor: Barbora Popovová
Společnost Lockheed Martin pokračuje v prohlubování spolupráce s českým průmyslem. Na mezinárodním veletrhu Future Forces Forum 2024 podepsala tři nové dohody s předními českými výzkumnými a průmyslovými subjekty, čímž posiluje závazky České republiky v globálním programu letounu F-35.
Podpis tří nových smluv proběhl v rámci veletrhu Future Forces Forum 2024 za účasti vrchní ředitelky sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany Radky Konderlové, velvyslance Spojených států amerických Bijana Sabeta a viceprezidenta společnosti Lockheed Martin JR McDonalda.
Navazujeme na úspěšnou spolupráci, která začala podpisem prvních dvou dohod letos v květnu, kdy se zapojil státní podnik LOM Praha a konsorcium PBS/One3D/HiLASE. Nově podepsané smlouvy byly uzavřeny s výzkumným centrem HiLASE Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, společností Honeywell International a konsorciem Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu (VZLÚ) a Českého vysokého učení technického (ČVUT). Významná spolupráce s centrem HiLASE a konsorciem VZLÚ/ČVUT se zaměří na výzkum v oblasti umělé inteligence a autonomního řízení bezpilotních prostředků, stejně jako na využití špičkových laserových technologií pro vývoj nových materiálů a konstrukcí. Tyto projekty představují zásadní krok v technologickém rozvoji České republiky v oblasti moderní obrany a průmyslu.
Smlouva se společností Honeywell International, mateřskou firmou Honeywell Aerospace Olomouc, rozšiřuje spolupráci na vývoji klíčových komponent pro letoun F-35. Výrobní závod v Hlubočkách se tak stane významným hráčem v celosvětovém dodavatelském řetězci programu F-35, čímž Česká republika upevní svou pozici v rámci vzdušných sil NATO. Vrchní ředitelka sekce průmyslové spolupráce Ministerstva obrany Radka Konderlová k těmto podpisům uvedla: „Podpis dalších smluv je konkrétním důkazem silného partnerství mezi českým průmyslem a společností Lockheed Martin. Tento krok potvrzuje naše společné úsilí o modernizaci obranného průmyslu a posílení České republiky jako spolehlivého partnera v rámci NATO.“
V souvislosti s pořízením letounů F-35 bylo dosud vyjednáno 11 průmyslových projektů s Lockheed Martin a 3 projekty s firmou Pratt & Whitney, které zapojí celkem 13 českých podniků a univerzit. Tyto subjekty budou hrát zásadní roli ve čtyřech klíčových oblastech: výroba komponent, výzkum a vývoj, pilotní výcvik a údržba letounů F-35. Česká republika tak nejen přispívá k posílení globálního dodavatelského řetězce, ale také výrazně zvyšuje svou technologickou soběstačnost v klíčových oblastech obrany a bezpečnosti.
Autor: Barbora Popovová
Obrázek x z y
Autor: Barbora Popovová
Obrázek x z y
Autor: Barbora Popovová
Obrázek x z y
Autor: Barbora Popovová
Obrázek x z y
Autor: Barbora Popovová
Obrázek x z y
Autor: Barbora Popovová
Obrázek x z y
Autor: Barbora Popovová
Obrázek x z y
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?