Ochrana lotyšské východní hranice – příležitost pro české firmy
10.10.2024 / 11:55 | Aktualizováno: 10.10.2024 / 12:42
Aktuální situace na lotyšské východní hranici
Situace na lotyšské východní hranici je od začátku války na Ukrajině nestabilní. Státní pohraniční stráž (SPS) čelí každý den náporu nelegálních migrantů, kteří se snaží překročit lotyšsko-běloruskou hranici. V některých případech se migranti dokonce pokoušejí násilím odebrat pohraničníkům zbraně.
Podle prognóz lotyšského Ministerstva vnitra se na lotyšsko-běloruské hranici a na hraničních přechodech budou i nadále formovat a zdržovat skupiny osob s cílem vyvolat masové nepokoje a poškodit opevnění státní hranice. Aby se předešlo situaci, kdy SPS nebude schopna včas reagovat na agresivní pokusy migrantů o vstup do Lotyšska, nebo o zničení objektů na státní hranici, poskytla vláda SPS právo používat psychologické zvukové zařízení.
Zabezpečení hranice
V současné době stále probíhá výstavba plotu na hranicích s Ruskem a Běloruskem a SPS nedávno podepsala řadu smluv na nákup nejrůznějšího vybavení, což by mělo zlepšit infrastrukturu na hranicích, schopnost pohraničníků monitorovat případné hrozby, podezřelé aktivity na hranicích apod.
Podle informací Úřadu pro monitorování veřejných zakázek nakoupila SPS v loňském roce ve třech veřejných zakázkách přenosné systémy proti dronům, systémy pro detekci dronů a psychologická zvuková zařízení, jimiž jsou jednotky na východní hranici země vybaveny.
SPS dále nakoupí moderní vybavení, které zvýší schopnost reakce pohraniční stráže a zajistí lepší kontrolu hranic. Vybavení, které má být zakoupeno, není přesně specifikováno, má však být zaměřeno na zajištění větší přesnosti a rychlosti při identifikaci potenciálních hrozeb a podezřelých aktivit na hranicích. SPS také podepsala smlouvu se společností Baltic Workboats, registrovanou v Estonsku, na nákup hlídkového plavidla. Pořízení hlídkového plavidla umožní rozvoj a posílení schopností Státní pohraniční stráže v oblasti ostrahy námořních hranic a zlepší možnosti odhalování, kontroly a reakce na vnějších hranicích EU.
Možnosti pro české firmy
Vzhledem k tomu, že situace na hranicích zůstává nepředvídatelná, budou pohraničníci v blízké budoucnosti potřebovat nové vybavení pro lepší monitoring hranice a reakci na možné hrozby ze strany nelegálních migrantů. Tato skutečnost tak přináší příležitost i pro české firmy, které mohou nabídnou vybavení určené pro práci pohraniční stráže - sledovací kamery, detekční systémy apod. Veškeré nákupy probíhají prostřednictvím oficiálního systémy veřejných zakázek – Systém elektronických veřejných zakázek (EIS – Elektronisko iepirkumu sistema), který naleznete na: https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier. Webové stránky lotyšské Státní pohraniční stráže naleznete na: https://www.rs.gov.lv/lv
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Česká koruna, CZK - kurzy měn české koruny
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Česká pošta - ceník poštovného 2020
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- CZK, česká koruna - převod měn na EUR, euro
Prezentace
18.11.2024 Nejlepší telefon za 2 990 Kč. Motorola má hit…
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
Okénko investora
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Jak trh reagoval na volby v USA? Historická maxima, ale i prudké propady
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?