mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  06.10.2024 22:15:00

Portugalsko zasáhla ničivá vlna požárů – hledají se inovativní řešení požární ochrany

06.10.2024 / 21:48 | Aktualizováno: 06.10.2024 / 22:15

V době, kdy Česká republika bojovala s ničivými povodněmi po celé zemi, tak Portugalsko se naopak potýkalo s obrovskými lesními požáry. Mezi 15. a 20. zářím 2024 v Portugalsku propukla silná vlna lesních požárů, které pohltily kolem 135 000 hektarů. Celkem pak během roku 2024 na území celého Portugalska bylo spáleno téměř 147 000 hektarů plochy, což je třetí největší hodnota za posledních deset let.

Navíc v těchto kritických dnech v důsledku požárů, které zasáhly především severní a střední oblasti Portugalska, zemřelo 9 lidí a více než 170 bylo zraněno. Na místě zasahovalo téměř 4000 hasičů, více než 1000 vozidel a kolem 30 letadel, včetně letadel a vrtulníků Canadair. Místní hasiči zde museli bojovat se 42 aktivními požáry najednou. Lesní požáry navíc podle služby Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) uvolnily rekordní emise. Tato hodnota zahrnuje jak emise uhlíku, tak škodlivé znečišťující částice, jako jsou PM10 a PM2,5.

Premiér Luís Montenegro vyhlásil pro nejpostiženější oblasti „stav kalamity“ a ministryně životního prostředí a energetiky Maria da Graça Carvalho připustila souvislost mezi změnou klimatu a požáry, které zasáhly Portugalsko, i když též zmínila dopad lidských faktorů, které při neopatrnosti v extrémně vysušené krajině způsobují požáry. Navíc, přidají-li se k tomu extrémně nepříznivé povětrnostní podmínky.

Klíčová strategie pro prevenci i řízení požárů

Je zcela evidentní, že ničivé požáry ze září 2024 zdůrazňují čím dál větší potřebu účinnější strategie jak prevence, tak řízení požárů, včetně zlepšení hospodaření v lesích. Jak prohlásil současný ministr zemědělství José Manuel Fernandes během oficiálního setkání s českou delegací Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova na Ministerstvu zemědělství a rybolovu dne 9. září 2024 v Lisabonu (ještě před osudnými požáry), chytré lesní hospodáření je jednou z klíčových složek pro ochranu a prevenci požárů. Např. zdejší lesníci se snaží sázet korkové duby jako ochranný val, který efektivně ochrání jiné stromy a křoviny, které se nachází uvnitř vysázeného území. Je totiž prokázáno, že korkové dřevo je odolné vůči ohni.

Současně portugalská vláda usiluje o zvýšení informovanosti o prevenci požárů a posílení zdrojů pro boj s požáry. To znamená, že vláda pracuje na zajišťování větší dostupnosti vzdušných zdrojů, tedy hasících letadel, kde platí, stejně jako v dalších státech Evropské unie, jejich nedostatek. Vedle toho je cílem zajišťovat průběžné školení pro hasiče. Ukázalo se totiž, že rychlá reakce úřadů a podpora místní komunity byla zásadní pro zmírnění škod.

Požární ochrana jako příležitost pro české firmy

Zahraniční firmy, které nabízí řešení požární ochrany, mohou nalézt v Portugalsku slibný trh, protože rostoucí potřeba posílit odolnost proti lesním požárům a chránit komunity, infrastrukturu a přírodní zdroje vytváří příležitosti pro inovativní technologie a služby.

Mezi těmito technologiemi vynikají např. technologie monitorování a včasné detekce (drony, satelity a termokamery pro monitorování v reálném čase a včasnou identifikaci ohnisek požáru); řešení lesního hospodářství (zařízení pro čištění a údržbu lesů, software pro udržitelné hospodaření v lesích); bojové a zadržovací infrastruktury (požární vozidla, vybavení a osobní ochranné prostředky pro hasiče); školení a školicí řešení (simulátory virtuální reality); či udržitelné a ekologické produkty (ekologické retardéry hoření a ohnivzdorné stavební materiály).

Portugalsko otevřeno inovativním řešením v boji proti požárům

Portugalský trh je proto stále více otevřen inovativním řešením, která pomáhají zmírňovat rizika lesních požárů, což bylo osobně potvrzeno při jednání ZÚ Lisabon s odborníky pro vnitřní bezpečnost Portugalska. České firmy, které prezentují pokročilé technologie, odbornost v požárním managementu a adaptabilní obchodní modely, mohou v Portugalsku najít úrodnou půdu, zejména pokud budou spolupracovat s místními subjekty a podílet se na financování a programech veřejné podpory.

PhDr. Kateřina Bocianová, Ph.D., zástupkyně velvyslance


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688